Firmy v evropě předstihly v investicích do výzkumu a vývoje americké a japonské společnosti

17. 11. 2009 – 1:01 | Firmy | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Firmy v evropě předstihly v investicích do výzkumu a vývoje americké a japonské společnosti
Foto: SXC | zdroj: NašePeníze.cz

Z aktuálně zveřejněného žebříčku investic evropských průmyslových podniků do výzkumu a vývoje vyplývá, že i přes hospodářskou krizi vzrostly v roce 2008 investice podniků v oblasti výzkumu a vývoje po celém světě o 6,9 %.


Pokud jde o evropské firmy, tedy o firmy se sídlem na území EU, vzrostly jejich investice v oblasti výzkumu a vývoje o 8,1 %. To je již druhý rok výrazně více než u amerických společností (5,7 %) nebo u japonských společností (4,4 %). Mezi první desítkou se umístily hned dvě evropské společnosti: na třetím místě je Volkswagen s investicemi do výzkumu a vývoje ve výši 5,93 miliardy EUR, společnost Nokia se umístila osmá. Celosvětově vůbec největším investorem v oblasti výzkumu a vývoje se stala společnost Toyota Motors s částkou 7,61 miliard EUR. Zpráva také uvádí, že největší nárůst investic vykazují společnosti z rozvíjejících se zemí.

- Investoři chytají druhý dech a chtějí skupovat firmy ve střední evropě
- Čtyřicítka čínských firem se zajímá o podnikání v Česku

„Dobrou zprávou je, že společnosti z EU si v roce 2008 udržely míry investic i přes hospodářskou krizi. To je ta nejlepší strategie, jak vyjít z krize ještě silnější. Musíme evropské podniky v této snaze podporovat a poskytovat podněty, které posílí odvětví s tím nejintenzivnějším výzkumem. Vybudování skutečně evropského prostoru pro výzkum je spolu s evropskými činnostmi na podporu inteligentních investic do výzkumu a vývoje pouze dílčím řešením. Vítám také nárůst investic podniků v oblasti nízkouhlíkových technologií v energetice. Představují totiž nové zdroje růstu a pracovních míst v EU”, prohlásil evropský komisař pro vědu a výzkum Janez Potočnik.

Přehled investic hospodářských odvětví EU do výzkumu vypracovaný Evropskou komisí ukazuje, že navzdory ekonomické krizi dosahují celosvětové investice podniků v oblasti výzkumu a vývoje v porovnání s 9 % v roce 2007 úrovně 6,9 % (graf 1). Společnosti EU dokázaly udržet růst investic v podstatě nezměněný na výši 8,1 % oproti roku 2007, kdy dosahoval 8,8 %. Naopak u amerických společností došlo k poklesu z 8,6 % v roce 2007 na 5,7 % v roce 2008. Společnosti se sídlem v rozvíjejících se zemích nadále vykazují největší růst – na prvním místě je Čína se 40% nárůstem, dále Indie (27,3 %), Tchaj-wan (25,1 %) a Brazílie (18,6 %). I když se zatím dopad hospodářské krize v investicích podniků do výzkumu a vývoje neodráží plně, je zřetelnější na dalších ukazatelích zmíněného žebříčku, například na provozních ziscích, které u evropských společností klesly o 30,5 % a u amerických o 19,1 %.

Podnikové trendy

Mezi deseti nejvýznamnějšími investory světa v oblasti výzkumu a vývoje jsou i dvě společnosti z EU: Volkswagen a Nokia; pět společností je ze Spojených států (mj. Microsoft, General Motors a Pfizer); jedna společnost z Japonska (Toyota), která se umístila na prvním místě. Mezi první padesátkou investorů je celkem 16 společností z EU a celkem 18 z USA, což je v obou případech o dvě méně než v roce 2007. Naopak z Japonska se umístilo celkem 13 společností, tedy o čtyři více než v roce 2007. Společnosti z EU, které se umístily v první padesátce, však vykazovaly vyšší průměrnou intenzitu investic do výzkumu a vývoje (investice jako procento tržeb), a to ve výši 7,8 %, zatímco společnosti mimo EU dosahovaly pouze 6,8 %.

Trendy jednotlivých odvětví

Ve Spojených státech vede, pokud jde o růst v oblasti investic do výzkumu a vývoje, odvětví farmaceutického průmyslu a biotechnologií a odvětví IT, v Evropě je růst investic rovnoměrněji rozdělený mezi všechna odvětví.

Firmy z USA posílily svou vedoucí pozici v odvětví s vysokou intenzitou investic do výzkumu a vývoje tím, že za poslední čtyři roky zvýšily své investice o 35 %, zatímco u evropských společností šlo pouze o 13,6 %. I když z hlediska objemu investic do výzkumu a vývoje je odvětví USA s vysokou intenzitou investic do výzkumu a vývoje dvakrát větší než v EU, vykazují evropské společnosti tohoto odvětví podobný výkon jako jejich američtí konkurenti, pokud jde o výzkum a vývoj a související ukazatele.

Evropské společnosti jsou na prvních příčkách, pokud jde o odvětví se středně vysokou a středně nízkou intenzitou podpory výzkumu a vývoje, tedy například odvětví automobilového průmyslu a součástek, elektronických a elektrických zařízení nebo chemikálií.

Odvětví farmaceutického průmyslu a biotechnologií posílilo svoji pozici největšího investora do výzkumu a vývoje nejen celosvětově (18,9 %), ale i v USA (25 %). Řada farmaceutických společností vykázala vysoký nárůst investic: například společnost Takeda Pharm. (+42,7 %), Boehringer Ingelheim (+21,9 %), Schering-Plough (+20,6 %). Naopak pokles investic do výzkumu a vývoje vykázaly společnosti Merck (USA), Johnson & Johnson a Pfizer, a to o 1 až 2 %.

Odvětví automobilového průmyslu a součástek je s mírou investic ve výši 17,1 % celosvětově na třetím místě, ovšem v EU a v Japonsku je dokonce na místě prvním (v EU se jedná o 25 %, v Japonsku o 27 %). I když bylo automobilové odvětví hospodářskou krizí zasaženo nejvíce, některé společnosti v minulém roce vykázaly dvojmístný nárůst investic: Volkswagen (+20,4 %), Peugeot (+14,4 %) a Fiat (+14,1 %). Ostatní podniky investice naopak výrazně snížily, například Renault (–9,2 %), Daimler (–9,1 %), BMW (–8,9 %), Ford Motor (–2,7 %) a General Motors (–1,2 %).

Na základě žebříčku z letošního roku se potvrzuje, že velmi aktivní v oblasti investic do výzkumu a vývoje jsou podniky zabývající se obnovitelnými energiemi. Šest společností z EU v tomto odvětví zaznamenalo během posledních tří let významný nárůst investic.

Kurzy

Kurzovní lístek: 22.2.2024 Exchange s.r.o.

EUR 25,300 25,440
USD 23,310 23,490
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články