Firmy: Získat veřejnou zakázku bez úplatku nejde

19. 2. 2010 – 7:52 | Firmy | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Firmy: Získat veřejnou zakázku bez úplatku nejde
Úplatek pomůže získat veřejnou zakázku myslí si podnikatelé, Foto: SXC | zdroj: NašePeníze.cz

V návaznosti na protikorupční balíček ministra vnitra Martina Peciny provedla Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR (AMSP) průzkum mezi majiteli malých a středních firem. Z průzkumu vyplynulo, že podle většiny podnikatelů není možné žískat veřejnou zákázku bez korupce.

Úplatek vnímá jako korupci celých 97,9 % podnikatelů, poskytování požitků pak 90,4 % respondentů. Naopak provize ze získané zakázky či poskytnutí nadstandardních informací není korupce pro 35 % dotázaných.

 

Podnikatelé: Korupce ve veřejném sektoru je normální


Alarmující je, že nadpoloviční většina dotázaných (60 %) se domnívá, že v České republice není možné získat veřejnou zakázku bez nabídnutí provize nebo úplatku. 55 % podnikatelů rovněž uvádí, že kontakty na úředníky a politiky jsou podmínkou pro úspěšné podnikání.

Výrazně pozitivněji nahlížejí respondenti na získání zakázky v soukromém sektoru, kde 74,5 % dotázaných uvedlo, že v privátní sféře je možné získat zakázku i bez provize či úplatku.

 

<%Anketa19%>

 

Drtivá většina respondentů (75 %) se také domnívá, že velké firmy mají trh rozparcelovaný a dohodnutý, cca 60 % respondentů má za to, že výběrové řízení je většinou nastaveno tak, že je předem znám vítěz a konkurenční nabídky ve výběrových řízeních jsou tzv. jen do počtu.

 

Ke snížení korupce by pomohlo zveřejňování nabídek


Podle drtivé většiny respondentů (83 %) by ke snižování korupce vedlo povinné zveřejňování ceny nabídek a kompletních obchodních podmínek. 75 % firem vnímá také jako efektivní krok zavedení černé listiny korupčníků. Naopak jako nejméně efektivní hodnotí podnikatelé Institut spolupracujícího obviněného. Vyhodnoceny byly i vlastní návrhy podnikatelů na snížení korupce, kde podnikatelé volají pro jednoduchosti a zprůhlednění a zároveň po tvrdších sankcích.

 

Úplatkem k získání zakázky


91 % respondentů z řad malých a středních firem údajně nenabídlo úplatek s cílem získat zakázku, ať už ve veřejném nebo soukromém sektoru. Čtvrtina oslovených (25,8 %) se domnívá, že by byla jejich společnost ochotna sáhnout k úplatku, pokud by to znamenalo výhodu při zadávání zakázky. Potěšující je, že 62 % respondentů uvedlo, že by úplatek spíše nedali.

„Téma korupce je velmi těžké a citlivé, avšak přestává býti tabu a podnikatelé mají zájem se k němu vyjádřit. Překvapivě 44 % podnikatelů uvedlo, že je ochotno veřejně vystoupit v případě, že by věděli o konkrétním případu korupce. To naznačuje jejich vrcholící nespokojenost, neboť již nechtějí o těchto praktikách mlčet, přestože tak mohou být ohroženy jejich zakázky do budoucna,“ uvedl předseda představenstva AMSP ČR Břetislav Ošťádal.

Kam dál?
- Korupce je v česku normální, zvlášť mezi úředníky a v politice
- Protikorupční balíček umožní zastavit trestní stíhání výměnou za svědectví

Kurzy

Kurzovní lístek: 23.9.2023 Exchange s.r.o.

EUR 24,420 24,540
USD 22,900 23,080
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články