Fotovoltaika zdraží elektřinu maximálně o pět procent tvrdí další studie

8. 9. 2010 – 14:47 | Energie | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Fotovoltaika zdraží elektřinu maximálně o pět procent tvrdí další studie
ČEZ avizuje nutnost zdražení elektřiny o 22 procent a jako hlavní důvod uvádí podporu solární energetiky, Foto:SXC | zdroj: NašePeníze.cz

Česká fotovoltaická průmyslová asociace (CZEPHO) odmítá tvrzení ČEZu, že masivní přírůstek fotovoltaických elektráren zdraží v příštím roce elektřinu až o čtvrtinu.

Ve středu asociace zveřejnila analýzu, ve které tvrdí, že zdražení bude maximálně pětiprocentní.

"Šokující odhady, kolik bude muset veřejnost příští rok doplácet na fotovoltaiku, jsou pouze blamáží, za kterou stojí velcí energetičtí giganti, například společnost ČEZ. Cílem je udělat z fotovoltaiky hlavního viníka růstu ceny elektřiny, a skrýt tak opravdové důvody zdražení: zvýšení marží firmy a neochotu vzdát se svých závratných zisků," prohlásil mluvčí asociace Jan Hlaváč a dodal, že společnost ČEZ za posledních pět let zdražila několikrát skokově elektřinu o několik desítek procent. "Zatímco v roce 2005 stála jedna kilowatthodina 2,60 koruny, tak letos se cena elektřiny vyšplhala přes čtyři koruny. Nikdy ale neměla takovou příležitost svést zdražování na někoho jiného jako letos," poznamenal Hlaváč.

 

Psali jsme:

- Svobodní: Vyberte si zda chcete "zelenou" energii, podle toho zaplatíte

- Poroste cena elektřiny? Vláda chce vyjednávat

- Elektřina může nekontrolovatelně zdražovat, v solárních elektrárnách tiká další bomba

- Elektřina zdraží o 22 procent

 

 

Hledá ČEZ jen důvody k masivnímu zdražování?

 

ČEZ avizuje nutnost zdražení elektřiny o 22 procent a jako hlavní důvod uvádí podporu solární energetiky. Podle České fotovoltaické průmyslové asociace to je však naprostý nesmysl. Podpora fotovoltaiky se prý v ceně elektřiny odrazí minimálně. "Podle našich výpočtů pouze pěti procenty v případě podpory fotovoltaických elektráren a sedmi až osmi procenty v rámci podpory všech obnovitelných zdrojů energie. Ptáme se tedy, co představuje zdražení o zbylých 14 až 15 procent," reagoval na zprávy o plánovaném zvýšení cen elektřiny člen představenstva CZEPHO František Smolka.

V roce 2009 každý spotřebitel doplácel podle analýzy CZEPHO na "zelenou" elektřinu pět haléřů za každou propálenou kilowatthodinu (kWh), v letošním roce to je 16 haléřů za jednu kWh. Podíl fotovoltaiky na příspěvku je přitom zhruba sedm až osm haléřů za kWh. Při roční spotřebě průměrné domácnosti 3000 kWh si tak každý spotřebitel za solární energii připlatí kolem 240 korun ročně. "Přitom do kapsy firmy ČEZ šla vloni z každé kilowatthodiny celá koruna, průměrná česká domácnost tedy největšího výrobce elektřiny podpořila třemi tisíci korunami," vypočítal Smolka.

Společnost ČEZ patří mezi největší investory do fotovoltaiky. Podle odhadů CZEPHO bude vlastnit na konci roku 2010 v Česku solární elektrárny s ročním výkonem přes 250 MW. "Přesto se na veřejnosti snaží vzbudit falešný dojem, že považují fotovoltaiku za neperspektivní zdroj energie, který nepřiměřeně zvyšuje její cenu. Paradoxem je, že tato firma je vůbec největším investorem ve fotovoltaice a díky ní bude dlouhodobě zvyšovat své zisky. Přesto nyní našla v alternativních zdrojích energie a zejména ve fotovoltaice ideálního obětního beránka, na kterého se snaží svést zdražení elektrické energie," poznamenal Smolka.

 

<%Anketa202%>

 

Problém podle něj není ani tak v počtu solárních elektráren, jako právě v instalovaném výkonu. Stát je v souladu s platným zákonem povinen za štědrou výkupní cenu odebírat veškerou elektřinu, kterou povolené solární elektrárny vyrobí v příštích patnácti letech. "Je nicméně obrovský rozdíl mezi objemem elektřiny, kterou vyrobí střešní instalace na rodinném domku nebo zemědělské budově a proudem, který do sítě dodá například solární plantáž o výkonu 30 MW a rozloze 120 fotbalových hřišť," uvedl Smolka.

Podobnou se ČEZ chystá připojit do sítě ještě letos u Ševětína na Českobudějovicku. Další velký projekt o výkonu 20 MW je ve Chvaleticích a vůbec největším projektem společnosti ČEZ o výkonu až 60 MW (na 120 hektarech) má být solární elektrárna v Milovicích. Podle odhadů asociace zhruba polovina těchto elektráren jsou projekty čistě v režii společnosti ČEZ. "Rozhodně tedy nelze hovořit o pouhém skupování zahraničních projektů za účelem zamezení vývozu zisků z podpory fotovoltaiky do zahraničí," řekl Smolka.

Podle CZEPHO se v České republice reálně do konce roku připojí solární elektrárny s celkovým výkonem maximálně 800 až 1000 MW. "Nesmyslně vysoké odhady kolující na veřejnosti ve výši 1800 MW jsou pouze virtuálním číslem. Náš odhad je zhruba poloviční," prohlásil Smolka a dodal, že není materiálně vůbec možné takové kapacity v Česku připojit, potřebné technologie by jednoduše výrobci nestihli vyrobit. "Za loňský rok se po celém světě připojily sluneční elektrárny s celkovým výkonem zhruba sedm GW a odhad pro letošek činí 11 až 14 GW. Pokud by se mělo v Česku připojit údajných 1800 MW, znamenalo by to, že více než 15 procent světové produkce fotovoltaických technologií bude směřovat do Česka, což je naprostý nesmysl," tvrdí Smolka.

Plánované snížení výkupní ceny na polovinu a omezení limitů pro připojení je podle Smolky pro českou fotovoltaiku prakticky likvidační. Pokud se rozvoj odvětví zabrzdí, v dlouhodobém výhledu to poškodí celou tuzemskou ekonomiku. "Přibližně do deseti let se fotovoltaika stane naprosto soběstačnou, což znamená, že ji nebude třeba podporovat. Jde navíc o jediný obnovitelný zdroj energie, který je schopný v budoucnosti pokrýt značnou část energetické spotřeby České republiky," myslí si Smolka.

Návrh ročního limitu pro připojení slunečních elektráren ve výši 4,5 MW podle CZEPHO umožní připojit řádově jen 1200 domácností. "Právě rodinné domky, střechy továren, budovy zemědělských staveb jsou ideálním místem, kam umístit solární panely. Tito malí investoři nyní nebudou mít šanci se na rozvoji fotovoltaiky podílet. Instalované megalomanské projekty však budou profitovat i nadále. To by byl výsměch všem, kdo podporují fotovoltaiku jako ekologický a levný zdroj energie a nesnaží se jen rychle zbohatnout," podotkl Smolka.

-Filip Sušanka, Mediafax

Může se hodit:

- Jak ušetřit za teplo?

- Jak ušetřit za elektřinu

Kurzy

Kurzovní lístek: 5.12.2023 Exchange s.r.o.

EUR 24,260 24,400
USD 22,390 22,570
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články