Globální ekonomika poroste letos 3,4procentním tempem

20. 1. 2011 – 15:12 | Ekonomika | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Globální ekonomika poroste letos 3,4procentním tempem
Statistika vývoje ratingu zemí jasně ukazuje, že riziko scénáře vývoje krize s dvojím dnem se snižuje. Foto:SXC | zdroj: NašePeníze.cz

Firma Coface předpovídá pro 2011 pokles tempa růstu globální ekonomiky na 3,4 % ze čtyř procent v roce 2010. Příčinou zpomalení jsou hlavně pokles dluhu soukromého sektoru, omezování veřejných výdajů v Evropě, nárůst cen surovin a zpomalování nárůstu globální obchodní výměny, uvedla firma ve čtvrtek.

Rating Coface se nezabývá hodnocením schopnosti států splácet dluhy, ale indikuje průměrné riziko nezaplacení pohledávek z obchodního styku společnostmi v dané zemi. Tento průměrný trend nevypovídá ovšem o bonitě jednotlivých společností, které se mohou výrazně odlišovat od průměru.

 

TIP: Světová banka: Globální ekonomický růst letos zpomalí

 

Ve vyspělých ekonomikách růst hrubého domácího produktu (HDP) poklesne na 1,8 procenta z loňských 2,3 procenta (z toho v Eurozóně na 1,4 % z 1,7 %). Toto mírné snížení růstu by se však téměř nemělo dotknout platební morálky firem.

Jasnými vítězi krize jsou rozvíjející se ekonomiky, kde růst HDP klesne na 6,2 procenta z loňských 6,7 procenta. Oproti vyspělým ekonomikám nenesou zátěž vysokého zadlužení domácností, které vyústilo v krizi státních dluhů. Ale ani rozvíjející se ekonomiky nejsou imunní k vlně problémů se zadlužením domácností.

Rating rozlišuje dva různé profily rozvíjejících se ekonomik: Polsko-brazilský profil, kdy firmy nabírají zahraniční úvěry, protože domácí banky jsou příliš zdrženlivé a úroky v domácí měně příliš vysoké. Narůstá tím riziko nepřiměřeného zadlužení v zahraničních měnách. Druhým je čínsko-vietnamský profil, kdy firmy nabírají úvěry od domácích bank, které nejsou schopny správně oceňovat rizikovost poskytovaných úvěrů. Výrazně zadlužené a netransparentní firmy jsou pak hlavními kandidáty na budoucí problémy.

Statistika vývoje ratingu zemí jasně ukazuje, že riziko scénáře vývoje krize s dvojím dnem se snižuje. V roce 2009 Coface zvýšil rating pro 23 zemí a snížil pro 47 zemí. V roce 2010 už zvýšil rating pro 47 zemí a snížil jen pro šest. Zatímco platební morálka v rozvíjejících se ekonomikách se v průběhu krize výrazně nezměnila, ve vyspělých ekonomikách se zhoršila. Pouze devět z 28 hodnocených vyspělých zemí již dosáhlo na předkrizovou úroveň Coface ratingu zemí.

Před krizí měly všechny vyspělé ekonomiky Coface rating zemí A2 nebo vyšší a na tento stupeň dosáhlo jen devět z rozvíjejících se ekonomik. Ve 2010 byl nejnižší Coface rating zemí s vyspělou ekonomikou A4, a takový nebo lepší mělo již 27 rozvíjejících se ekonomik. Čína, Turecko, Brazílie, Indie, Polsko a Česká republika mají nyní vyšší Coface rating zemí než Řecko, Irsko a Portugalsko.

"Coface nikdy nedělal principiální rozdíly mezi rozvíjejícími se ekonomikami a těmi vyspělými," řekl Martin Růžička, country manager Coface Czech. "Rating zemí je komplexním hodnocením krátkodobých trendů v ekonomice opřených i o naše praktické zkušenosti s platební morálkou firem v dané zemi. Přístup k finančním zdrojům zásadně ovlivňuje platební morálku firem, proto se při hodnocení rizikovosti firem, za účelem poskytnutí pojištění pohledávek nebo za účelem jejich profinancování, soustřeďujeme mimo jiné na schopnost tvorby vlastních zdrojů a na přístup firmy k externím finančním zdrojům," dodal.

Coface rating zemí pokrývá 156 zemí, z čehož 28 se řadí k vyspělým ekonomikám. Aktuálně zaznamenává výrazný trend sbližování Coface ratingu zemí pro vyspělé a pro rozvíjející se ekonomiky. V roce 2011 budou změny těchto ratingů reagovat především na zadlužování soukromého sektoru a na přístup k finančním zdrojům pro expanzi firem.

-MED

Kam dál?

- Aktuální ukazatele české ekonomiky (19.1.2011)

- Život v Itálii? Pětina mladých Italů nestuduje ani nepracuje

- Odborník: Rok 2011 bude jedním z ekonomicky nejslabších v historii

Kurzy

Kurzovní lístek: 26.9.2023 Exchange s.r.o.

EUR 24,280 24,400
USD 22,850 23,030
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články