Guvernér ČNB Zdeněk Tůma bude možná dohlížet na makroekonomii EU

10. 6. 2010 – 7:54 | Evropská unie | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Guvernér ČNB Zdeněk Tůma bude možná dohlížet na makroekonomii EU
Tůma patřil do kategorie nejlépe placených státních manažerů, Foto:Microsoft | zdroj: NašePeníze.cz

Zdeněk Tůma, odcházející guvernér centrální banky, míří do makroekonomického dohledu Evropské unie, od příštího roku by měl vést Evropský výbor pro systémová rizika, na jehož vzniku se dohodla EU přesně před rokem.

(Aktualizováno o vyjádření Zdeňka Tůmy)

Ve čtvrtečním vydání o tom píše deník E15. Informaci deníku potvrdily v Praze a Bruselu dva na sobě nezávislé zdroje.

„Tůma chtěl zůstat v oboru, v Bruselu jeho přání uvítali,“ sdělil zahraniční pramen. Evropský výbor pro systémová rizika je jednou z odpovědí unie na finanční a hospodářskou krizi.

Tůma však v dnešní tiskové zpráve ČNB tuto informaci popřel. „Konstatuji, že v této věci mne nikdo nekontaktoval a o žádnou takovou funkci jsem zájem neprojevil. Celá legislativa týkající se působení a kompetencí Evropského výboru pro systémová rizika se teprve projednává v Evropském parlamentu. Kromě toho, pokud je mi známo, dosavadní konsensus je, že výbor by měl řídit prezident Evropské centrální banky,“ uvedl guvernér Zdeněk Tůma.

O zřízení nového makrodohledu bude Evropský parlament hlasovat příští týden. „Supervize nad EU musí být daleko silnější. Potřebujeme instituci, která bude daleko rychlejší a důraznější než pomalá a roztříštěná reakce na krizi, které jsme byli svědky v letech 2007 až 2008,“ uvádí ve svém stanovisku Hospodářský a měnový výbor europarlamentu.

Podle původních představ měl být výbor pro systémová rizika součástí Evropské centrální banky, její prezident měl novému dohledu šéfovat.

Evropský parlament však požaduje naprostou nezávislost úřadu na ECB. Nová instituce společně s finančním mikroekonomickým dohledem nebude působit v Bruselu, ale ve Frankfurtu nad Mohanem, kde je také ústředí Evropské centrální banky.

„Ano, je to jedna z myšlenek Evropského parlamentu. Všechny čtyři instituce by měly sídlit ve Frankfurtu, pokud ovšem získá tato myšlenka podporu,“ uvedl mluvčí Hospodářského a měnového výboru John Schranz. Mikroekonomický dohled vytvoří tři kontrolní orgány pro základní odvětví trhu – banky, pojišťovny a zaměstnanecké penzijní fondy a trhy s cennými papíry.

O finanční kontrole v EU budou europoslanci hlasovat na plenárním zasedání, jež začíná 14. června ve Štrasburku. Červnové přijetí pravidel ESRB je podmínkou pro start této instituce v lednu 2011.

Příchod Zdeňka Tůmy do čela Evropského výboru pro systémová rizika splňuje výhradu Evropského parlamentu, aby se ředitelem nestal guvernér jedné z centrálních bank unie. Pokud europoslanci nerozhodnou jinak, měli by Tůmu sice volit centrální bankéři ze všech členských zemí, ale on už v čele ČNB nebude.

Svou rezignaci na funkci guvernéra oznámil v polovině dubna, v centrální bance končí 30. června. Podle zvyklostí v ní zřejmě zůstane ještě další dva měsíce, během nichž předá zkušenosti nástupci, pokud prezident Václav Klaus nového šéfa centrální banky do té doby jmenuje.

Tůma, který měl pracovní smlouvu s ČNB až do poloviny února 2011, patřil do kategorie nejlépe placených státních manažerů. Loni získal 3,761 milionu korun čistého. Ve službách s měsíční gáží v řádu stovek tisíc korun.

-Mediafax

Kam dál?

- Guvernér ČNB Zdeněk Tůma oznámil rezignaci, z banky odejde na konci června

- Platy státních zaměstnanců: Mnozí vydělávají více než prezident

- Sedm nejvyšších bankéřů ČNB si loni vydělalo dohromady přes 20 milionů čistého

Kurzy

Kurzovní lístek: 9.12.2023 Exchange s.r.o.

EUR 24,320 24,400
USD 22,590 22,710
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články