Gynekologové vybírají kromě 30 korun i tisícikorunový poplatek

- Zdravotnictví autor: Redakce NašePeníze.cz

Zdravotnický poplatek ve výši 30 korun za návštěvu lékaře vadí mnoha lidem. Přes to za své zdraví mnohdy zaplatí i mnohem více. Příkladem je výsledek mapování možnosti příjmu pacientek na gynekologii serverem iDNES.cz.

Doba levného a kvalitního zdravotnictví skončila, řekl prezident ČLK, Foto: SXC

Doba levného a kvalitního zdravotnictví skončila, řekl prezident ČLK, Foto: SXC , zdroj: NašePeníze.cz

Server uvedl, že část lékařů si hlavně v Praze kromě regulačních poplatků začalo účtovat i další peníze. Někteří vybírají poplatek jedenkrát ročně, jiní při každé návštěvě.

Výše poplatku v obou uvedených příkladech je obvykle 1000 korun.

iDNES.cz doplnil, že podle právníka, pojišťovny i ministerstva zdravotnictví mohou takovým jednáním za určitých podmínek lékaři porušovat zákon.

 

<%Anketa40%>

 

Prezident České lékařské komory (ČLK) Milan Kubek podle serveru iDNES.cz podobné praktiky zaznamenal i zubařů. "Domnívám se, že v současnosti se netýkají většího množství ordinací," řekl iDNES.cz s tím, že podobných plateb bude v budoucnu zřejmě přibývat. "Je to důkazem toho, že lékařů máme nedostatek a zdravotní pojišťovny platí úkony neadekvátně. Je potřeba si uvědomit, že doba levného a kvalitního zdravotnictví skončila. Buď bude zdravotnictví špičkové a pak si pacienti zaplatí, nebo nebude kvalitní a bude bez přímých úhrad pacientů," dodal.

Kam dál?

- Za šetrnější operaci si pacienti připlatí, co bude nadstandardní péčí?

- Proč nejsou Češi ochotní platit za standardní a nadstandardní péči ve zdravotnictví?

- Heger: Zubnímu kazu lze předejít prevencí, ať si plomby hradí lidé sami

Tagy: peníze poplatky gynekologie Gynekologové