Hašek z ČSSD: V době škrtů a úspor je odškodnění církví neúnosné

12. 8. 2011 – 14:07 | Domácí | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Hašek z ČSSD: V době škrtů a úspor je odškodnění církví neúnosné
Církve by měly od státu dostat zpět 56 procent majetku i finanční kompenzaci ve výši 59 miliard korun, Foto: | zdroj: NašePeníze.cz

V době, kdy vláda krátí sociální dávky a platy státním zaměstnancům, není společensky únosné poskytnout finanční náhradu církvím v objemu desítek miliard korun. To prohlásil v pátek v reakci na probíhající jednání o majetkovém vyrovnání mezi vládou a církví první místopředseda ČSSD Michal Hašek.

"V současné rozpočtové situaci České republiky, kdy vláda plošně škrtá platy lidem, sociální dávky od porodného po pohřebné, snižuje úhrady nemocnicím, škrtá peníze na regionální železniční dopravu atd., opravdu nevidím jako společensky únosné a přijatelné poskytnout finanční náhradu církvím v celkovém objemu desítek miliard korun," řekl Hašek.

Zdůraznil, že vláda by církve měla částečně odškodnit za chování komunistického režimu, ale až po dohodě s opozicí. "Preferuji model speciální nadace, do které bude vložen definovaný majetek státu, a z jeho výnosu budou církve financovány," vysvětlil Hašek.

Vládní komise, jejímž úkolem je připravit plán, podle něhož by bylo možné církvím navrátit jejich dříve zabavený majetek, se sešla už několikrát. Ze schůzky na počátku května vyplynulo například to, že veškerá legislativa nutná pro vrácení majetku by měla být připravená do konce roku 2012. Na konci května se zástupci zase domluvili na tom, že veškerý majetek by měly církve dostat maximálně do 30 let. Obě předešlá stanoviska potvrdila i čtvrteční schůzka. Znovu se komise sejde se zástupci církve pravděpodobně 25. srpna.

Církve by tak měly od státu dostat zpět 56 procent majetku i finanční kompenzaci ve výši 59 miliard korun.

-Karolina Brožová, Martina Týblová | MED

Kam dál: Církvím se bude od roku 2012 vracet majetek, o kolik se jedná nikdo neprozradí

Kurzy

Kurzovní lístek: 18.5.2024 Exchange s.r.o.

EUR 24,680 24,760
USD 22,670 22,790
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články