HDP v ČR meziročně rostlo nad očekávání 3,5 pct

13. 2. 2009 – 10:19 | Domácí | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

HDP v ČR meziročně rostlo nad očekávání 3,5 pct
Foto: sxc.hu | zdroj: NašePeníze.cz

Aktualizováno: 10:19 - Česká ekonomika rostla meziročně o 1 % ve čtvrtém čtvrtletí. Trh očekával růst HDP o pouhých 0,2 %. Ve třetím čtvrtletí bylo možno sledovat růst o 4,2 %. Ve čtvrtém kvartálu HDP kleslo mezičtvrtletně o 0,6 %.

Ve srovnání s předchozím čtvrtletím ovšem ekonomika zasažená krizí klesla o 0,6 procenta, což je poprvé od roku 1998. Za celý loňský rok hrubý domácí produkt výrazně zpomalil růst na 3,5 procenta oproti rekordním 6,5 procenta o rok dříve.

- Průmyslová produkce v ČR klesá o 14,6 % meziročně
- MF:Předpokládáme růst HDP v roce 2009 okolo 1,4 %
- V roce 2009 si ekonomika sáhne na nové dno
-
Ekonomika šlape na brzdu méně, než se čekalo


Česká ekonomika se již zhruba od poloviny roku 2007 nachází v sestupné fázi hospodaření, což se v prvních třech loňských čtvrtletích projevovalo relativně mělkým, avšak pokračujícím zpomalováním růstu HDP.

Globální finanční krize sice Českou republiku v zásadě nezasáhla, vyvolala však v celosvětovém měřítku nezanedbatelný pokles poptávky po zboží a službách. Pro výrazně exportně orientovanou českou ekonomiku z toho vyplývají podstatné odbytové potíže, umocněné navíc opatrnějším přístupem komerčních bank k poskytování úvěrových produktů podnikatelské sféře i obyvatelstvu.

Ekonomika tak v posledních třech měsících výrazně zrychlila tempo svého zpomalování.

\"Česká ekonomika, která je výrazně exportně zaměřená, tak v současné době pociťuje propad poptávky po zboží a službách z okolních států EU, především pak Německa. Pokles exportu v posledních měsících minulého roku společně se zamrzlým kreditním trhem má největší vliv na snížení tempa růstu. Česká ekonomika se v současné době již nachází v recesi, což nám potvrdí pokles HDP v prvním čtvrtletí tohoto roku. Je pravděpodobné, že v následujících měsících dopadne krize, díky zvyšující se nezaměstnanosti a poklesu kupní síly,  také na domácí poptávku, což povede k dalšímu prohloubení současné krize.\" Říká Josef Novotný, finanční analytik, finanční skupiny FIO.

Koruna na výsledky HDP reagovala prudkým posílením o 25 haléřů (0,9%) na 28,40 CZK/EUR. Výsledky jsou zatím pro měnovou politiku neutrální, protože rozhodující je struktura růst, která bude zveřejněna až 11. března. \"Nadále očekáváme, že úrokové sazby se již nebudou měnit kvůli slabší koruně a zůstanou na úrovni 1,75%.\" Doplňuje Petr Sklenář z finanční skupiny Atlantik FT.

Srovnatelná základna (4. čtvrtletí roku 2007) byla v důsledku některých administrativních opatření vysoká. Do výše přidané hodnoty posledního čtvrtletí roku 2007 se výrazně pozitivně promítlo předjímání dopadů zákonů platných od ledna 2008 (zejména zavedení poplatků ve zdravotnictví, zvýšení daně z přidané hodnoty z 5 na 9 procent a růst spotřební daně u tabákových výrobků) a s tím spojené „předzásobení“ veřejnosti zbožím i službami.

Kurzy

Kurzovní lístek: 20.7.2024 Exchange s.r.o.

EUR 25,160 25,280
USD 23,140 23,320
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články