Heger: Kde vzít peníze na vyšší platy lékařů? Pouze lepším hospodaření nemocnic

7. 1. 2011 – 15:35 | Zdravotnictví | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Heger: Kde vzít peníze na vyšší platy lékařů? Pouze lepším hospodaření nemocnic
Cestu vidí například v efektivním nákupu léků a materiálu nebo lepší organizaci práce. Foto: TOP09 | zdroj: NašePeníze.cz

Ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09) v pátek nemocničním lékařům vzkázal, že peníze na případné zvýšení jejich platů musí hledat nemocnice samy uvnitř svého hospodaření. Ministr to uvedl po jednání s řediteli fakultních nemocnic.

"Pokud management nemocnice dokáže najít ve svém hospodaření rezervy, má naši plnou podporu v tom, aby takové peníze šly na mzdy. Rád bych ale zdůraznil, že musí jít o mzdy všech zdravotních pracovníků, tedy také například sester," uvedl ministr.

 

TIP: Václav Klaus: Ministra Hegera v jeho úsilí podporuji, lékaři jsou nezodpovědní

 

Ředitelka plzeňské fakultní nemocnice Jaroslava Kunová řekla, že její nemocnice již zhruba 200milionovou rezervu má připravenou. "Záleží ale na lékařích, jak se budou chovat a jak budou přistupovat ke své práci. Navíc i oni sami dokážou úspory nemocnice ještě zvýšit," uvedla Kunová.

Cestu vidí například v efektivním nákupu léků a materiálu nebo lepší organizaci práce. "Jde o to, že nutně nepotřebujeme čtyři přístroje, na nichž se pracuje tři hodiny na každém, když jejich práci může zastat jeden vytížený na hodin dvanáct," podotkla ředitelka.

Přítomní zástupci fakultních nemocnic také uvedli, že by měli zcela jistě zvládnout nápor pacientů po odchodech lékařů. "Jsme připraveni doplnit síť krajských zařízení," řekli. Ministr zdravotnictví poté přiznal, že z hlediaka regionů vidí problémový pouze jeden - a tím je Vysočina. "Tam se počet výpovědí odhaduje na 70 až 80 procent lékařů," řekl Heger.

-Zuzana Fojčíková,MED

Kurzy

Kurzovní lístek: 22.4.2024 Exchange s.r.o.

EUR 25,250 25,370
USD 23,660 23,840
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články