Heger: Kvůli vládním úsporám hrozí zdravotnickým zařízením a pojišťovnám zadlužování

15. 8. 2010 – 21:05 | Zdravotnictví | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Heger: Kvůli vládním úsporám hrozí zdravotnickým zařízením a pojišťovnám zadlužování
Bohužel se chystáme na dobu, která nebude vůbec dobrá, uvedl Rath, Foto: | zdroj: NašePeníze.cz

Ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09) chce příští rok ušetřit deset miliard korun, tedy asi čtyři procenta z rozpočtu zdravotnictví, zejména racionalizací léčby pacientů.

Omezit by se měla například nadbytečná diagnostická vyšetření, uvedl Heger v nedělních Otázkách Václava Moravce na ČT.

Heger uznal, že kvůli vládním opatřením hrozí zdravotnickým zařízením a pojišťovnám zadlužování. "Byl bych strašně rád, kdyby k zadlužení nedošlo. Vyžaduje to ale jistý idealismus, že lékaři začnou léčit racionálněji a efektivně, tak aby pacientovi dávali jen to, co potřebuje," řekl s tím, že spousta diagnostických vyšetření je nadbytečná.

 

Psali jsme: Zdravotním pojišťovnám bude letos chybět až 15 miliard na léčení

 

Úspory by mělo přinést také efektivnější přidělování léků pacientům. V této oblasti se podle Hegera nadbytečně a bezdůvodně plýtvá. "Léky tvoří třetinu nákladů nemocnic a to je obrovský balík," uvedl.

 

<%Anketa40%>

 

Ministr chce výhledově zvýšit také zdravotní pojištění, v příštím roce k tomu ale ještě nedojde. "V příštím roce to není možné, ale v dalších letech bych na tom velmi intenzivně pracoval," řekl. Vysvětlil, že pokud se nebude zvyšovat přímá spoluúčast pacientů na léčbě, bude se muset zvýšit zdravotní pojištění. Heger pokládá "za velmi reálné", že ke zvýšení zdravotního pojištění dojde ještě za vlády Petra Nečase. Navýšení se dotkne především osob samostatně výdělečně činných (OSVČ), které doposud platily velmi málo.

Platy lékařů a zdravotnického personálu Heger krátit nechce. To, že se šetření dotkne i jich, ale nevylučuje. "Strašně nerad bych na platy sahal, i když to nemůžu vyloučit," řekl.

Plánovaná úsporná opatření a nezbytné šetření vysvětlil tím, že krize letos zdravotnictví nepostihla přímo, to nejhorší podle něj přijde až příští rok.

Ministr rozhodně nechce dělat žádnou revoluci ve zdravotnictví prostřednictvím jednoho velkého balíku opatření. Změn a úprav bude potřeba udělat podle něj v průběhu času nejméně velké množství, některé z nich si vyžádají také legislativní zásahy. Ještě letos hodlá Heger navrhnout například zrušení dvou paragrafů, jež prosadil poslanec Ludvík Hovorka (KDU-ČSL). Zbytečně podle něj totiž komplikují jakékoli fúze zdravotních pojišťoven.

Do 10. září také hodlá Heger kabinetu předložit návrh na složení správní rady Všeobecné zdravotní pojišťovny. V ní by měli zasednout podle zákona i zástupci opozice. "Opozice má svá místa jistá, protože ten konstrukt je poměrně složitý. Tam je myslím paritní zastoupení všech stran, jež jsou zastoupeny v parlamentu," uznal.

 

Psali jsme: Každé zdravotní zařízení bude muset nabízet i péči plně hrazenou z pojištění

 

Stínový ministr zdravotnictví za ČSSD David Rath kritizuje Nečasův kabinet, že při realizaci škrtů ve zdravotnictví jen přenáší břemeno na zdravotní pojišťovny a zdravotnická zařízení. Tím je žene do velkých dluhů, a vytlouká tak klín klínem. "Chyba vlády je, že se zaštiťuje rozpočtovou odpovědností, ale bohužel to břemeno pouze přelévá na zdravotní pojišťovny a ty to přenesou na zdravotnická zařízení," konstatoval středočeský hejtman.

 

Psali jsme: Vládní úspory ohrozí chod nemocnic a domovů důchodců tvrdí Rath

 

Podle Ratha se občané musí připravit na to, že budou mít kvůli zásahům Nečasovy vlády do zdravotnictví přístup jen k velmi omezené zdravotní péči. Nebudou mít k dispozici dostatek léků a potřebných vyšetření. Viditelně budou růst také pořadníky na úkony, jež budou nemocní potřebovat. "Bohužel se chystáme na dobu, která nebude vůbec dobrá," zdůraznil Rath.

-Pavlína Heřmánková, Mediafax

Kam dál?

- Návštěva lékaře specialisty vás zřejmě vyjde na 200 korun

- Zdravotnické poplatky by měly být do výše 2 pct z příjmů pacienta

- Poplatek za položku na receptu nahradí poplatek za recept. Co nás čeká?

- Léky budou i bez doplatku, dohodla se na tom nová vláda

Kurzy

Kurzovní lístek: 17.6.2024 Exchange s.r.o.

EUR 24,710 24,830
USD 22,990 23,170
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články