Heger: Lidé si nebudou muset kvůli zdravotnické reformě brát hypotéky

25. 6. 2011 – 12:26 | Zdravotnictví | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Heger: Lidé si nebudou muset kvůli zdravotnické reformě brát hypotéky
Heger připustil, že se obává situace, kdy by reformu stopnul na žádost opozice Ústavní soud, Foto:TOP09 | zdroj: NašePeníze.cz

V České republice nehrozí, že by si lidé museli brát hypotéky, aby měli peníze na zaplacení léčby. Běžné nemoci se dál budou hradit z pojištění, ujistil v rozhovoru pro sobotní vydání Mladé Fronty Dnes (MfD) ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09).

Reforma zdravotnictví, kterou ministerstvo připravilo, by měla v dalších letech přinést značné změny ve spoluúčasti pacienta na své léčbě. Podle Hegera se však nestane, že by si lidé museli brát vysoké půjčky, aby na zaplacení pobytu v nemocnici vůbec měli. „To zcela jistě nehrozí. Základní spektrum nemocí se bude nadále financovat ze zdravotního pojištění,“ vysvětlil Heger.

Standard bez příplatků zůstane stále stejný, cílem reformy je pacientům nabídnout možnost připlatit si za medicínské postupy, ke kterým existuje levnější alternativa se stejným výsledkem.

<%Anketa40%>

Heger však přiznává, že úskalím reformy bude přesvědčit lidi si za lékaře platit, když jinde ve zdravotnictví peníze odtékají. „Proto chceme udělat ve zdravotnictví pořádek a potlačit jevy, které mu kazí pověst: korupci, nadbytečnou síť zbytečné, nepotřebné výkony neracionální léčení. To všechno přispívá k pověsti, že zdravotnictví je černá díra na peníze,“ připouští problém současného stavu ministr a bývalý šéf královéhradecké nemocnice.

Reforma, která děsí pacienty

 

Co se změní ve zdravotnictví a za co budeme platit?

 

Ministr v sobotním rozhovoru také zdůraznil, že úkol postarat se o deset procent nejchudších občanů země a zajistit jim přístup do zdravotnictví je úkolem ministerstva a vlády. Garance přístupu všech lidí ke zdravotní péči je podle jeho slov stanovena v programovém prohlášení vlády, která si je vědoma toho, že si to „bude muset ohlídat“.

Heger připustil, že se obává situace, kdy by reformu stopnul na žádost opozice Ústavní soud. V Česku je podle něj stále tvrdý požadavek na velkou solidaritu a minimální zátěž. Kvůli změně systému zdravotnictví prý záměry konzultoval s mnoha odborníky ze západní Evropy. „Musím říct, že většina kroků, jimiž jinde zvyšují efektivitu, by u nás asi ústavně neprošla,“ uzavřel Heger.

Kam dál?

- Ministerstvo zdravotnictví představilo, co může být standard a nadstandard

- ODS: Pokud nepřijmeme reformu zdravotnictví, čeká nás deficit 12 miliard

-Martina Týblová | MED

Kurzy

Kurzovní lístek: 7.12.2023 Exchange s.r.o.

EUR 24,230 24,370
USD 22,550 22,730
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články