Hobbymarkety jsou v Česku oblíbené a budou expandovat do menších měst

11. 8. 2009 – 20:28 | Firmy | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Hobbymarkety jsou v Česku oblíbené a budou expandovat do menších měst
Foto: Domat | zdroj: NašePeníze.cz

Hobymarkety jsou již nyní téměř v každém městě nad 100 tis. obyvatel. Nové obchody pro kutily a zahrádkáře však vyrostou i v menších městech, kterým se tito obchodníci dosud vyhýbali. Vyplývá to z průzkumu společnosti Incoma GfK, podle kterého letos na jaře v Česku fungovalo 80 klasických hobbymarketů a celkový obrat těchto sítí velkoprodejen loni přesáhl 34 miliard korun.


Pavel Cabal ze společnosti Incoma GfK dnes ČTK sdělil, že čtveřice největších sítí hobbymarketů OBI, Baumax, Hornbach a Bauhaus se dosud menším městům vyhýbala, protože vzhledem k rozloze jejich prodejen mají nedostatečný spotřebitelský potenciál. Města s méně než 30.000 obyvateli tak dosud byla doménou velkoplošných prodejen se stavebninami a specializovaných obchodů.

- Krize nutí Čechy šetřit, začínají zase \"kutit\"

\"Rostoucí konkurence ve velkých městech a naopak ne úplně využitý trh ve středně velkých a menších městech v posledních letech vyžívá k expanzi se svým menším konceptem především společnost OBI,\" podotkl Cabal. Na český trh letos navíc vstoupila společnost Avex Baumarkt, která buduje menší hobbymarkety, což jí umožní expandovat ve městech s 15.000 do 30.000 obyvateli či zaplnit bílá místa v některých čtvrtích velkých měst. První prodejna Baumarkt byla v květnu otevřena ve Valašském Meziříčí.

Čeští kutilové a zahrádkáři loni v pěti největších hobbymarketových řetězcích podle údajů Incoma GfK a časopisu Moderní obchod utratili rekordních 29,8 miliardy korun. Tržby těchto hobbymarketů se tak v roce 2008 meziročně zvýšily o 4,5 miliardy korun, což bylo nejrychlejší tempo za posledních několik let. Pětice největších hobbymarketových řetězců na konci loňského roku v Česku provozovala 113 prodejen, které fungují hlavně v Praze a velkých městech.

O první místo na žebříčku největších hobbymarketů se loni dělilo 27 prodejen OBI a 23 hobbymarketů Baumax, jejichž odhadované tržby činily shodně 8,5 miliardy korun. Třetí místo připadlo prodejnám Hornbach Baumarkt. Čtvrtá byla s tržbami 3,4 miliardy korun síť 52 prodejen Mountfield a pátá skončila společnost Bauhaus, jejíž tržby obnášely 2,6 miliardy korun.

Obliba hobbymarketů v Česku roste a pravidelně v nich nakupuje více než polovina českých kutilů a zahrádkářů. Zboží pro domácnost, dílnu a zahradu pořizují české domácnosti nejčastěji v prodejnách řetězců OBI a Baumax. \"Tyto řetězce navštívilo za poslední rok shodně téměř 60 procent zákazníků,\" uvedl Cabal. Řetězce Hornbach, Mountfield a Globus pak navštívila shodně téměř třetina domácností, které toto zboží nakupují.


Kurzy

Kurzovní lístek: 13.7.2024 Exchange s.r.o.

EUR 25,210 25,290
USD 23,130 23,250
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články