Hrozí opět zdražení elektřiny, tentokrát kvůli biomase

10. 12. 2010 – 20:20 | Domácí | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Hrozí opět zdražení elektřiny, tentokrát kvůli biomase
Biomasa může způsobit ještě větší problémy než fotovoltaika, varuje tripartita, Foto:NašePeníze.cz | zdroj: NašePeníze.cz

Energie získávaná z biomasy může způsobit ještě závažnější problémy, než jaké jsou nyní se solárními elektrárnami. Zástupci tripartity se na pátečním jednání také shodli, že dokument s názvem 38 protikrizových bodů, který vznikl za vlády Jana Fischera, je nepoužitelný.

"Je zde do budoucna velký vykřičník, zejména v otázce biomasy a dalších obnovitelných zdrojů," poznamenal Jaroslav Hanák viceprezident Svazu průmyslu a dopravy. Problémy podle něj budou podstatně větší, než se řešily nyní u solárních elektráren.

Zaměstnavatelé i odboráři také jednoznačně odmítli proexportní strategii současné vlády. "Je to dokument jednoznačně nekvalitní, nepovedený a špatný," dodal Hanák.

 

TIP: Energie domácnostem podraží o tisíce korun

 

Podle obou sociálních partnerů je nutné nejprve předložit jednotné místo ekonomické diplomacie. Mezi ministerstvem zahraniční a ministerstvem průmyslu a obchodu je podle Hanák dlouhodobě špatná spolupráce, kterou by v budoucnu mohla vyřešit jednotná ekonomická diplomacie.

Dokument známý jako 38 bodů pro řešení ekonomické krize, který vznikl v tripartitě ještě v době vlády Jana Fischera, se už dál projednávat nebude. "Po diskusi jsme se shodli, že je to mrtvý materiál, protože tato vláda se s ním v řadě bodů neztotožňuje," dodal Hanák.

V dokumentu je například urychlení výstavby dálniční infrastruktury, výstavba Temelína, či zavedení zkráceného pracovního týdne, který by částečně dotoval stát, aby udržel zaměstnanost.

Šéf Českomoravské konfederace odborových svazů Jaroslav Zavadil také varoval před hrozícími problémy v síti sociálních služeb, které mohou nastat kvůli podfinancování. Blíže však tyto problémy nespecifikoval.

-Jiří Táborský,Mediafax

Kurzy

Kurzovní lístek: 13.4.2024 Exchange s.r.o.

EUR 25,270 25,370
USD 23,700 23,820
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články