Hušák byl odvolán, do Sazky nesmí a zlatý padák nedostane

7. 6. 2011 – 20:57 | Firmy | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Hušák byl odvolán, do Sazky nesmí a zlatý padák nedostane
Insolvenční správce také omezil většinu nadstandardních požitků, které vyplývají z Hušákovy manažerské a pracovní smlouvy, Foto:Radka Malcová | zdroj: NašePeníze.cz

Aleš Hušák, generální ředitel a předseda představenstva loterijní společnosti Sazka, byl odvolán z funkce generálního ředitele. Agentuře Mediafax to v úterý potvrdila mluvčí Sazky a jejího insolvenčního správce Lenka Tichá s tím, že Hušák i nadále zůstává předsedou představenstva společnosti.

Dlouholetého šéfa loterijní společnosti zbavil funkce insolvenční správce Josef Cupka. Hušák je posledním členem představenstva společnosti. Jeho úloha je však spíše formální, protože od vyhlášení konkurzu nad Sazkou převzal řídící pravomoci společnosti právě insolvenční správce. Hušák stál v čele Sazky 16 let.

„Insolventní správce Cupka řešil financování, které bezprostředně ohrožovalo chod společnosti, a mezitím tým právníků analyzoval smlouvu pan Hušáka. Až v tento okamžik si je pan správce jistý tím, že tento krok je tím správným a jediným, který je v dané situaci možný udělat,“ uvedla Tichá. Podle ní vyhlášením konkurzu přešla všechna práva zaměstnavatele právě na insolvenčního správce, který ho jako jediný mohl odvolat.

„Pan doktor Hušák žádné informace o svém údajném odvolání nemá a ani je nedostal. Nyní se plně soustředí na přípravu odvolání proti konkurzu, které bude podáno v nejbližších dnech. Poté nastoupí plánovanou dovolenou,“ odpověděl na dotaz agentury Mediafax Hušákův mluvčí Jan Tuna.

Podle pracovní smlouvy by měl Hušák dostat odstupné zhruba 24 milionů korun. Jeho základní měsíční plat převyšoval milion korun a díky dalším požitkům si mohl přijít na 15 milionů korun ročně. Ještě tři měsíce po odvolání může Hušák obývat služební byt Sazky a podle některých informací médií by mu měl i nadále sloužit aparát tajemníků i vlastní kuchař.

Podle mluvčí Sazky a jejího insolvenčního správce však Hušák žádné odstupné nedostane. „Stále probíhají právní analýzy, nicméně už v tuto chvíli existují zásadní pochybnosti o platnosti pracovní smlouvy, kterou měl pan Hušák uzavřenu ohledně výkonu generálního ředitele,“ uvedla Tichá. Na běhu společnosti se podle ní nic nemění, protože ji od minulého pondělí řídí insolvenční správce a jeho tým.

Insolvenční správce také omezil většinu nadstandardních požitků, které vyplývají z Hušákovy manažerské a pracovní smlouvy. "Na základě právní analýzy správce shledal, že většina z těchto požitků byla poskytována v rozporu s dobrými mravy a to zejména za situace, kdy Sazka je v insolvenci právě vinou nekompetentních manažerských rozhodnutí," uvedla Tichá s tím, že Hušák odmítl odvolání převzít a tak mu jej insolvenční správce odeslal poštou.

Výkonný šéf týmu insolvenčního správce Sazky Marek Biely zároveň omezil Hušákovi vstup do budovy společnosti. Zůstává mu jen omezený přístup do přísně vymezených prostor sídla společnosti.

„Insolvenční správce rovněž shledal, že Aleši Hušákovi byla vyplacena záloha na jeho plat generálního ředitele za měsíc květen, a to ještě před vyhlášením konkurzu a před převzetím společnosti insolvenčním správcem. To odporuje opakovaným veřejným prohlášením Aleše Hušáka v médiích, že prohlášením insolvence začíná pro společnost ´pracovat zadarmo,“ uvedla Tichá.

„Především si ale dovoluji připomenout, že právní moc konkurzu stále nenastala a odvolání proti ní bude s největší pravděpodobností podáno zítra. Co se týče zmiňované zálohy na plat za měsíc květen, rád bych informoval, že zálohu na květnový plat dostali na konci května všichni zaměstnanci Sazky. To, že začínám pro Sazku pracovat zdarma, jsem, jak je možné si ověřit, oznámil 25. května. Tento můj závazek samozřejmě platí v případě, že budu pro společnost pracovat, pokud ale dostanu výpověď, budu se samozřejmě domáhat závazků vyplývajících ze zákona a mé pracovní smlouvy,“ uvedl dále Hušák.

Sazka má celkem přes 400 zaměstnanců, od pondělí 30. května je v konkurzu. Představenstvo firmy tak ztratilo oprávnění nakládat s majetkem společnosti, toto oprávnění verdiktem Městského soudu v Praze přešlo na insolvenčního správce loterijní společnosti Josefa Cupku. O tom, že Sazka půjde do konkurzu, rozhodla více než desetinová schůze věřitelů. Konkurz loterijní firmy prosazovaly skupiny KKCG a PPF, ty měly na schůzi hlasovací většinu poté, co soud zamítl pohledávky, které nebyly přezkoumány. Hlasovací práva měli věřitelé s pohledávkami v celkové výši 8,4 miliardy korun. Sazka čelí insolvenčnímu řízení od 17. ledna 2011, do úpadku ji soud kvůli mnohamiliardovým dluhům poslal 29. března. Do řízení se Sazkou soudu přihlásilo své pohledávky přes 2000 věřitelů.

Akcionáři Sazky jsou: 67,98 procenta ČSTV, 13,54 procenta Sokol, 5,56 procenta Česká asociace Sport pro všechny, čtyři procenta Autoklub ČR, 3,56 procenta Sdružení sportovních svazů ČR, dvě procenta ČOV, 1,45 procenta Český střelecký svaz, 1,02 procenta Asociace tělovýchovných jednot sportovních klubů ČR a 0,88 procenta Orel.

-David Vandrovec, Tomáš Králíček | MED

Kurzy

Kurzovní lístek: 15.6.2024 Exchange s.r.o.

EUR 24,720 24,800
USD 23,050 23,150
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články