Hypotéce předchází komplexní posouzení příjmů žadatele

17. 1. 2011 – 11:48 | Tiskové zprávy | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Hypotéce předchází komplexní posouzení příjmů žadatele
Placeholder | zdroj: tisková zpráva

Hypoteční trh je po krizi opět na vzestupu.

Banky nabízejí nejnižší úroky od května 2007, developeři snižují ceny nemovitostí a přicházejí se zajímavými nabídkami, lidé se vzpamatovávají z dopadů ekonomické recese. Je tedy ta nejpříhodnější doba k nákupu nemovitosti nejen pro uspokojení vlastních bytových potřeb, ale také jakožto pořízení zajímavé investice na stáří. Při vyřizování hypotečního úvěru dnes banky přihlížejí k celé řadě kritérií, které musí žadatel splňovat. Lidé si však často nejsou vědomi, o jaké podmínky se jedná.

Základní požadavky:
„V první řadě nesmí mít žadatel záznam v bankovních registrech dlužníků,“ říká Ivana Bohatcová, výkonná manažerka segmentu Bydlení a úvěry ČSOB. Nejde přitom jen o dluhy současné, ale i minulé. Když se klient zpozdí například s platbou složenky, jedná se samozřejmě o relativně zanedbatelný problém, který banka příliš neřeší. Ale v případě, že jde o závažné zápisy, kdy žadatel nesplácel své pohledávky delší dobu, nemá na hypotéku nárok.

Do žádosti o hypotéku je dále nezbytné uvést všechny typy úvěru, které klient splácí. „Neuvedení některé půjčky či čerpání úvěru je vnímáno jako jejich zamlčování, což pochopitelně nevzbuzuje důvěru bankovního ústavu. Tento bod bývá jedním z nejčastějších problémů žadatelů o hypotéku. Ti totiž často zapomínají do žádosti uvádět kreditní karty, které vlastní. Ačkoliv z nich finanční prostředky nečerpají, je plná výše jejich úvěrového limitu vnímána jako dluh,“ upozorňuje Ivana Bohatcová.

Žadatel musí v neposlední řadě prokázat dostatečnou bonitu pro splácení úvěru. Pokud jeho příjmy nepokryjí veškeré závazky (např. nájem, splátka půjčky, pojištění domácnosti, faktura za telefon aj.) a jeho základní potřeby a samozřejmě splátku budoucího hypotečního úvěru, nemá na hypotéku nárok. U žadatelů, kteří mají rodinu, se přihlíží také k potřebnému životnímu minimu jednotlivých členů.


Příjmy:
Za příjmy jsou považovány všechny prokazatelné příjmy, které žadateli přicházejí v pravidelných termínech na účet. Příjmy v hotovosti banka akceptuje ve výjimečných případech.

„Mezi příjmy domácnosti některé banky, mezi nimiž je i ČSOB, počítají také mateřský příspěvek. Jde o významný zdroj peněz domácnosti, a právě jeho opomíjení některými bankami může mnohým rodinám znemožnit získání hypotéky,“ připomíná Ivana Bohatcová z ČSOB.

Za příjmy se považují i honoráře z autorské, případně jiné činnosti. Většina bank v případě jejich uznání vyžaduje doklad jejich pravidelnosti za poslední 1 – 2 roky.

Zaměstnavatel:
Některé banky při přidělování hypotéky zajímá zejména v souvislosti s proběhnuvší finanční krizí důvěryhodnost zaměstnavatele žadatele. Prověřují si, zda zaměstnavatel nemá problémy. Někdy dokonce požadují doložení bezdlužnosti firmy. V případě, že situace firmy není dobrá, může i tento faktor ovlivnit kladné vyřízení hypotečního úvěru. „ČSOB však takovýto filtr u žadatelů o hypotéku nepoužívá,“ říká Ivana Bohatcová. „U nás přistupujeme ke klientům výhradně na základě posouzení reálného stavu jejich financí.“

Kurzy

Kurzovní lístek: 9.12.2023 Exchange s.r.o.

EUR 24,320 24,400
USD 22,590 22,710
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články