Hypoteční trh se v roce 2010 vrátil k růstu

1. 2. 2011 – 13:01 | Tiskové zprávy | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Hypoteční trh se v roce 2010 vrátil k růstu
Placeholder | zdroj: tisková zpráva

Výsledky hypotečního trhu za rok 2010 v České republice potvrdily předběžné odhady Hypoteční banky.

Podle dat společnosti Fincentrum Hypoindex trh meziročně narostl o více než 13 % na celkových 84 miliard korun. Banky celkem poskytly přes 50 tisíc hypotečních úvěrů. Loňský rok tak byl čtvrtým nejsilnějším rokem v historii hypoték v ČR. Hypoteční banka v roce 2010 poskytla úvěry v celkovém objemu přesahujícím 27 miliard korun a s tržním podílem lehce přesahujícím 32 % je jedničkou českého hypotečního trhu. Každý třetí hypoteční úvěr tak byl loni uzavřen právě v Hypoteční bance, ať už prostřednictvím vlastní obchodní sítě, nebo přes alianční partnery Hypoteční banky. Současná úroveň úrokových sazeb hypotečních úvěrů ale není udržitelná a sazby budou růst.

„Rok 2010 byl náročný, ale zároveň i úspěšný. Růst obchodů posledních měsíců dokonce předčil naše očekávání a příjemně nás překvapil. Meziroční růsty je třeba brát s lehkou rezervou, protože konec roku 2009 byl slabý,“ uvedl Jan Sadil, generální ředitel Hypoteční banky. „Nepotvrdily se ani původní předpovědi, že hypotéky v roce 2010 potáhne zejména refinancování úvěrů poskytnutých v silných letech 2005 a 2007. Jejich podíl byl v portfoliu poskytnutých hypoték v řádu jednotek procent. Růst byl tedy tažen zejména novými úvěry, což je dobrá zpráva pro celý hypoteční trh,“ dodává.

Rok 2010 byl charakteristický i poklesem průměrné úrokové sazby hypotečních úvěrů, nicméně aktuální situace naznačuje obrat trendu a lze očekávat jejich růst. „Vzhledem k rostoucí ceně zdrojů na mezibankovních a především dluhopisových trzích je růst úrokových sazeb hypotečních úvěrů nevyhnutelný,“ říká Martin Vašek, náměstek generálního ředitele Hypoteční banky pro věci finanční.

Rok 2010 však byl pro Hypoteční banku úspěšný i v mnoha jiných ohledech. Banka si i nadále s více než 32% tržním podílem udržela pozici jedničky na trhu v produkci nových hypoték. Během loňského roku se také stala jedničkou na trhu i v celkovém objemu jistin hypotečních úvěrů. Hypoteční banka se opět více přiblížila svým klientům, když během roku otevřela dvě nové pobočky na Praze 5 a ve Znojmě. Rok 2010 dále bance přinesl již podruhé v řadě 1. místo v soutěži Fincentrum Banka roku v kategorii Hypotéka roku. Se svými webovými stránkami www.hypotecnibanka.cz zvítězila Hypoteční banka také v prestižní anketě WebTop100 v kategorii finance a její Hypotéka po webu zde navíc získala i druhé místo v kategorii marketingový nástroj.

„Velkou oporou našeho dalšího rozvoje a současného růstu je pro Hypoteční banku také síť našich obchodních partnerů a finančních poradců. Ti přinášejí klientům individuální přístup i velkou časovou flexibilitu při řešení všech náležitostí hypotečního úvěru,“ dodává Jan Sadil.

Kurzy

Kurzovní lístek: 17.6.2024 Exchange s.r.o.

EUR 24,680 24,800
USD 22,950 23,130
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články