Hypotéka: Češi jsou při pořizování hypotéky opatrní

30. 9. 2009 – 9:20 | Hypotéky | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Hypotéka: Češi jsou při pořizování hypotéky opatrní
Foto: SXC | zdroj: NašePeníze.cz

Česko se přiblížilo vyspělým hypotečním trhům, průměrná měsíční splátka úvěru činí 35 procent čistých příjmů žadatele. Na předních hypotečních trzích, jako je Velká Británie, Irsko nebo Nizozemsko, je poměr splátky vůči příjmům třicetiprocentní. Umírněnější zadlužování Čechů je pozitivním důsledkem ekonomické krize. Konkurenční boj mezi hypotečními bankami se přiostřuje. Kromě snižování úrokových sazeb tvoří další prostor ke zlevňování také poplatky za poskytnutí hypotečního úvěru. Průměrný poplatek za zpracování úvěru činí 0,8 procenta z objemu hypotéky, ale konkurenční boj jej může srazit o více než polovinu. Vyplývá to z analýzy serveru honzovahypoteka.cz


Žadatelé o hypoteční úvěr jsou „rozumnější“ než dříve. V předešlých dvou letech, kdy v Česku vrcholil hypoteční boom, byli někteří lidé ochotní zadlužit se až na hranici svých finančních možností. Letos jsou klienti při vypůjčování peněz na bydlení obezřetnější. Poměr měsíční splátky úvěru vůči čistým příjmům domácnosti se v průměru pohybuje okolo 35 procent. Svědčí to o vyspělosti českého hypotečního trhu. Na předních evropských trzích je poměr příjmů vůči splátce 30procentní.

- Hypotéky: úroky jednoletých a tříletých fixací letí vzhůru
- Česká spořitelna: Klienti dostanou slevu 1 % ze sazby u půlky hypotéky, banka chce rozhýbat hypoteční trh
- Úrokové sazby hypoték: Banky se pustily do snižování úrokových sazeb
- Reality: Některé lokality si drží cenu i přes propad realitního trhu
- Kupujete byt? Ověřte si komu opravdu patří!
 
Více než polovina žadatelů o hypotéku má navíc stavební spoření a chce tyto úspory využít k financování bydlení. „Průměrná výše vlastních úspor se pohybuje těsně pod hranicí půl milionu korun, přesně jde o 480 tisíc,“ dodává Jiří Paták z honzovahypoteka.cz. Zajímavým zjištěním je i poměr hypotečního úvěru k ceně nemovitosti (LTV), který se většinou pohybuje pod 80 procenty zástavní hodnoty nemovitosti.

Krize učí Čechy hospodárnosti

Podle analytiků serveru honzovahypoteka.cz je umírněnější zadlužování Čechů i opatrnější přístup bank pozitivním důsledkem ekonomické krize. „Český hypoteční trh je zdravý. Ekonomická krize přišla dříve, než české banky začaly pod tlakem konkurenčního boje nabízet rizikovější hypotéky, které v USA a západní Evropě problémy odstartovaly,“ vysvětluje Jiří Paták.

Konkurenční boj mezi hypotečními bankami se přiostřuje

Hypoteční trh se za první pololetí meziročně propadl o třetinu. Podle odborníků celkový objem hypoték za letošní rok nepřesáhne hranici 80 miliard, přitom loni banky poskytly hypotéky za 114 miliard korun a předloni za rekordních 142 miliard. Propad trhu se snaží banky rozhýbat snižováním úrokových sazeb, v září vyhlásila snížení úroků například Modrá pyramida, Raiffeisenbank a GE Money Bank.

Kromě snižování úrokových sazeb tvoří další prostor ke zlevňování také poplatky za poskytnutí hypotečního úvěru. Ty jsou totiž často v kompetenci jednotlivých finančních poradců. Aby banky nebo jejich poradci klienta získali, jsou ochotní jít až na doraz. Zatímco průměrný poplatek za zpracování úvěru činí 0,8 procenta z objemu hypotéky.

Snaha bank o rozhýbání hypotečního trhu spolu se stabilizací realitního trhu nahrává kupujícím. „Ceny některých nemovitostí, zejména bytů v panelových domech nebo rodinných domů v okolí velkých měst, meziročně klesly v průměru o 20 procent a dosáhly tak svého cenového dna. Předpokládáme, že ceny teď budou spíše stagnovat, je tedy vhodný čas k nákupu těchto nemovitostí,“ komentuje situaci na realitním trhu Jakub Havrlant, ředitel realitního tržiště bezrealitky.cz.

Kurzy

Kurzovní lístek: 28.11.2023 Exchange s.r.o.

EUR 24,260 24,380
USD 21,910 22,090
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články