I na Slovensku se ve státních firmách rozdávají "zlaté padáky"

12. 6. 2012 – 20:13 | Auto-moto | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

I na Slovensku se ve státních firmách rozdávají "zlaté padáky"
Na Slovensku po březnových volbách nejvyšší odstupné připadlo ředitelce Slovenské pošty Marcele Hrdé. Agentura SITA zjistila, že brala na rozloučenou 178 000 eur, to je 4,5 milionu korun. Foto:SXC | zdroj: NašePeníze.cz

Slovákům se točí hlava z výše odstupného pro šéfy a manažery státních firem. Dosahují desítek tisíc až statisíců eur.

Zlaté padáky už několik dnů plní titulní strany slovenských deníků, webových portálů a zpravodajství rozhlasu a z televize.

Po pravém i levém břehu Moravy to je stejné: Poté, co po volbách nastoupí nová vláda, mění se šéfové státních firem. Ti, kteří odcházejí, však nemusí litovat. Odměnou je pro ně tučné odstupné.

Na Slovensku po březnových volbách nejvyšší odstupné připadlo ředitelce Slovenské pošty Marcele Hrdé. Agentura SITA zjistila, že brala "na rozloučenou" 178 000 eur, to je 4,5 milionu korun.

Ve funkci přitom strávila pouhých 14 měsíců a pošta pod jejím vedením loni vykázala ztrátu osmi milionů eur.

Odstupné pro Hrdou představuje 25 let průměrného platu poštovního doručovatele, připomíná SITA. Bývalá šéfka pošty ho dostala na základě smlouvy, kterou podepsal Ján Figeľ z Křesťanskodemokratického hnutí, do dubna ministr dopravy.

Na druhém místě v žebříčku zlatých padáků se umístil bývalý ředitel Železniční společnosti Slovensko Pavol Kravec. Při odchodu z funkce dostal 170 000 eur.

Se zlatým padákem odešel Pavol Ďuriník, donedávna šéf společnosti Cargo, která na dráze zajišťuje nákladní přepravu. Televize Markíza v pondělí večer informovala, že dostal "na přilepšenou" 96 000 eur.

Všechny tři manažery nominovali do funkcí křesťanští demokraté.

Hněvivé reakce na zpravodajských webech ukazují, že výše jejich odstupného Slováky nadzvedla. Žasnou, co platí ze svých daní.

V Česku letos čeřilo hladinu veřejného mínění odstupné pro šéfy pražského dopravního podniku. Jaroslav Stůj, dočasný ředitel firmy dotované z veřejných peněz, který podnik řídil pouhé dva měsíce, dostal zlatý padák 2,8 milionu korun. Ještě před tím stačil podřízeným vypsat milionové odměny.

-Pavel Jégl | MED

Kurzy

Kurzovní lístek: 17.4.2024 Exchange s.r.o.

EUR 25,240 25,360
USD 23,620 23,800
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články