Inflace klesla o 0,2 procenta, rekord od roku 2003

9. 9. 2009 – 10:27 | Domácí | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Inflace klesla o 0,2 procenta, rekord od roku 2003
Foto: SXC | zdroj: NašePeníze.cz

Cen v Česku za měsíc srpen v meziměsíčním porovnání a ve srovnání s příjmy poklesly již po sedmé za sebou, a to o 0,2%, trh očekával pokles o 0,1%. Na meziroční bázi se inflace snížila již na hodnotu 0,2% z červencových 0,3%, což je v souladu s očekáváním analytiků a mírně pod odhady trhu (tržní odhad byla stagnace na 0,3%).


Tempo růstu cen spotřebního zboží se tak dostalo na nejnižší úroveň od roku 2003, kdy se index cen propadl do záporných hodnot. Obdobně jako v předchozích měsících byl v meziročním porovnání růst cen spotřebního zboží bržděn poklesem cen potravin, nealkoholických nápojů, oblečení a pohonných hmot, ke kterým se v srpnu přidalo zmírnění růstu cen tabákových výrobků a alkoholických nápojů.

- Česká ekonomika zastavila svůj propad

V kladných číslech se index cen spotřebního zboží pohybuje především díky vyšším cenám energií (voda a elektřina) a růstu regulovaného a tržního nájemného (zdražení o 27,9% respektive o 4,3%).

K poklesu inflace vedla, jak oslabující poptávka a prohlubující se recese, tak i stále vysoká srovnávací základna z loňského roku. Inflace se meziročním zpomalení růstu o 0,1% velmi těsně přiblížila nulové hodnotě a není vyloučené, že jsme již inflací na úrovni 0,2% dosáhly dna. Pro další propad cen spotřebního zboží již není téměř žádný prostor.

\"Podle našeho názoru pravděpodobný scénář vývoje inflace je zářijový pokles další desetinu na 0,1%  (záporné hodnoty neočekáváme) a v následujících měsících by mělo docházet k pozvolnému růstu cen spotřebního zboží.\" Uvedl ke zprávě o inflaci Josef Novotný, hlavní analytik FIO.


Kurzy

Kurzovní lístek: 9.12.2023 Exchange s.r.o.

EUR 24,320 24,400
USD 22,600 22,720
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články