Inflace nebude podle Kalouska ani odborníků problém

16. 4. 2012 – 20:55 | Domácí | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Inflace nebude podle Kalouska ani odborníků problém
Podle údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ) v březnu meziročně vzrostly ceny průmyslových výrobců o tři procenta., Foto:SXC | zdroj: NašePeníze.cz

Ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) nezastírá, že příjmy klesnou v příštích letech všem. Jednoprocentní zvýšení DPH však podle něj nemůže zvýšit inflaci o více než 0,3 či 0,4 procenta. A je to krok jednorázový, není to stálý inflační tlak. To potvrzují i někteří ekonomové.

Podle údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ) v březnu meziročně vzrostly ceny průmyslových výrobců o tři procenta.

„Za březnovým zvýšením produkčních cen v průmyslu stojí benzin, nafta a výrobky chemického průmyslu. Společným jmenovatelem je drahá ropa,“ komentoval zveřejněné údaje David Marek, hlavní ekonom společnosti Patria Finance. Dále připomněl, že ropa představuje klíčovou surovinu pro chemický průmysl, a proto se vzestup její ceny promítá i v tomto odvětví. V březnu se ceny v chemickém průmyslu zvýšily o 1,4 procenta, celkem od začátku roku již o 9,1 procenta.

„V průmyslu odeznívá období zvýšení inflace a po snížení na 3,0 procenta v březnu lze očekávat další pokles. Jádrová inflace bez potravin a ropných produktů činí pouhých 1,3 procenta. Zemědělské ceny dokonce prochází mírnou deflací (meziročně -2,8 %, pozn. red.),“ připomněl Marek.

„Důvod růstu průmyslových cen je notoricky známý. Může za to hlavně kombinace meziročně slabší koruny k dolaru a politiky Evropské centrální banky, která zahlcuje Evropu levnými eury,“ upozornil Vladimír Pikora, hlavní ekonom společnosti Next Finance. Podle jeho slov ECB peníze znehodnocuje a vyvolává inflaci, která se nejmarkantněji projevuje hlavně v cenách energií a komodit. V případě České republiky tak největší daň za kurz i postoj ECB platíme v podobě cen ropy a zprostředkovaně pohonných hmot.

„Při pohledu na index cen v průmyslu je patrné, že tlak na růst cen slábne i přes rekordně drahou ropu. To ukazuje, jak slabá je poptávka v ekonomice, což nahrává spekulacím, že ČNB bude se změnou signálních úrokových sazeb v ekonomice vyčkávat,“ sdělil Pikora.

Ceny průmyslových výrobců v ČR se v březnu meziměsíčně zvýšily o 0,3 procenta, v meziročním srovnání vzrostly o 3,0 procenta. Zvýšily se ceny koksu a rafinovaných ropných produktů o 3,4 procenta, chemických látek a výrobků o 1,4 procenta a pryžových, plastových a ostatních nekovových minerálních výrobků o 0,2 procenta. Významněji klesly ceny dopravních prostředků o 0,5 procenta, především ve skupině díly a příslušenství pro motorová vozidla, a to o 0,7 procenta. Ceny potravinářských výrobků, nápojů a tabáku se v úhrnu nezměnily. Největší růst zaznamenaly ceny rostlinných a živočišných olejů a tuků o 2,8 procenta, největší pokles ceny mlýnských a škrobárenských výrobků o 0,3 procenta.

Kurzy

Kurzovní lístek: 6.2.2023 Exchange s.r.o.

EUR 23,780 23,860
USD 21,990 22,110
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články