Inflace v květnu zpomalila na 1,3%

- Domácí autor: Redakce NašePeníze.cz

Inflace v květnu poklesla na 2,5-leté minimum 1,3% r/r z 1,8% v dubnu. Pokles inflace byl nepatrně vyšší než očekávali analitici. Meziměsíčně cenová hladina stagnovala, když se vyrovnaly dva protichudné pohyby.

Foto:SXC

Foto:SXC , zdroj: NašePeníze.cz


Ceny pohonných hmot vzrostly o 2,3% a cena benzínu (Natural 95) je dokonce nejvyšší od loňského října. Tento pohyb naopak vyrovnával pokles cen potravin (-1,1% m/m) díky zlevňování pečiva, ovoce a zeleniny. Ostatní cenové pohyby již byly minimální. Inflace pokračuje 8. měsíc v poklesu a dostala se již na nejnižší úroveň od ledna 2007.

- HDP: ČNB očekává růst deficitu veřejných financí na 4,3 procenta HDP
- inflace v dubnu 2009 byla nepatrně nad prognózou ČNB
- inflace po šesti měsících vzrostla díky benzínu a cigaretám

Tento trend by měl pokračovat i v dalších měsících a v létě by inflace mohla klesnout až na úroveň 0,5%, když odezní jednorázové faktory (vyšší tabákové daně) a projeví se vliv zvýšené loňské základny (drahé energie včetně pohonných hmot). Naopak na konci roku by inflace měla opět mírně vzrůst kvůli slabší koruně a rizikem také zůstává aktuální nárůst cen komodit. Cena ropy začala atakovat již hranici 70 dolarů za barel a je 7-měsíčním maximu.

\"Další změnu úrokových sazeb (1,50%) zatím již neočekáváme. I přes ekonomickou recesi výraznějšímu uvolnění měnové politiky podle našeho názoru brání riziko slabší koruny a nižší pokles inflace.\" Doplnil zprávu hlavní analitik Atlantik FT.

Tagy: půjčka peníze finance rozpočet pojištění hotovost úvěr tiskové zprávy