Inflace v lednu 2009 klesla pod cíl ČNB

10. 2. 2009 – 3:23 | Domácí | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Inflace v lednu 2009 klesla pod cíl ČNB
Foto: sxc.hu | zdroj: NašePeníze.cz

Podle dnes zveřejněných údajů dosáhla meziroční inflace v lednu 2009 hodnoty 2,2 %, což je o 1,4 procentního bodu méně než v prosinci loňského roku. Inflace tak v lednu navázala na svůj rychlý pokles ze závěru loňského roku a aktuálně se dostala do dolní poloviny tolerančního pásma, které si kolem svého 3% cíle stanovila ČNB.

Pod dolním okrajem tolerančního pásma cíle se pak již druhý měsíc nachází tzv. měnověpolitická inflace, tj. inflace očištěná o primární vliv změn nepřímých daní, která v lednu dosáhla meziroční hodnoty 1,6 %.

- Růst cen v lednu zpomalil na 2,2 procenta

Cenová hladina v lednu 2009 oproti předchozímu měsíci vzrostla o 1,5 %. Tento vývoj byl ovlivněn zejména nárůstem cen elektřiny, tepla a teplé vody, vodného a stočného a čistého nájemného. Dále rostly ceny některých druhů potravin a nápojů, ceny dovolených a ceny pojištění. Na snižování cenové hladiny naopak působil zejména sezónní pokles cen oděvů a obuvi, pokračující – i když zmírňující se – pokles cen pohonných hmot a snížení cen mobilních telefonů.

Celková meziroční inflace v lednu 2009 byla ve srovnání s aktuální prognózou ČNB o 0,4 procentního bodu vyšší. Podle předběžných propočtů došlo v lednu k vyšší než očekávané meziroční inflaci v důsledku vývoje cen potravin, regulovaných cen a cen pohonných hmot. Naproti tomu meziroční korigovaná inflace bez pohonných hmot byla mírně nižší, než ČNB předpokládala.

Lze konstatovat, že v lednu došlo k vyvrcholení několik měsíců trvajícího období výrazného snižování meziroční inflace. K němu docházelo mimo jiné vlivem odeznívání jednorázových nákladových vlivů, které inflaci dočasně významně zvýšily na přelomu let 2007 a 2008. Ve směru snižování inflace pak v posledním období působil také pokles cen energetických a potravinářských komodit na světových trzích s odrazem ve vývoji domácích cen pohonných hmot a potravin. V průběhu letošního roku pak bude inflace dle aktuální prognózy ČNB nejprve dále zvolna klesat až téměř k nulovým hodnotám, v závěru roku se však začne postupně zvyšovat a počátkem roku 2010 se bude nacházet blízko nového 2% inflačního cíle.

Kurzy

Kurzovní lístek: 18.5.2024 Exchange s.r.o.

EUR 24,680 24,760
USD 22,670 22,790
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články