Internet banking: Kolik stojí a kde je výhodný?

3. 9. 2009 – 12:30 | Banky | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Internet banking: Kolik stojí a kde je výhodný?
Foto: SXC | zdroj: NašePeníze.cz

Používání internetbankingu šetří peníze klientům i bankám. V průměru se cena za běžný účet sníží o více než padesát korun, zjistil průzkum serveru bankovnipoplatky.com.


Nechodit na pobočky bank a běžný účet obsluhovat jen přes internetové bankovnictví (internetbanking) šetří čas a hlavně peníze. V průměru se účet pro běžného klienta díky výhradnímu používání elektronického bankovnictví zlevní zhruba o padesát korun za měsíc. Nejlevnější účet milovníci internetu najdou u mBank. Tam za něj průměrný klient nezaplatí ani korunu. Pokud klient splní podmínky zvýhodněných programů Raiffeisenbank a GE Money Bank, zaplatí za používání účtu měsíčně kolem třiceti korun. Pod padesátikorunu za měsíc se vejde i běžný klient Fio, družstevní záložny.

- Bankovní účty: I letos konkurenci válcuje mBank a hlavně menší banky

Profil běžného klienta byl sestaven z údajů bank o průměrném počtu jednotlivých transakcí, které jejich klienti měsíčně provádějí. Přičemž do výzkumu byly zahrnuty jen ty transakce, které lze provádět přes elektronické bankovnictví. Běžný klient má jeden běžný účet, platební kartu, internetové bankovnictví, chodí mu na účet čtyři příchozí platby, má sedm odchozích plateb z elektronických trvalých a jednorázových příkazů, zadává a mění trvalé příkazy pouze elektronicky a má zřízeno SIPO. Z bankomatu vybírá dvakrát u své a jednou u cizí banky.

Pořadí na prvních čtyřech místech se ve srovnání s loňským průzkumem příliš nezměnilo. Rovněž se nezměnily ceny, které běžní klienti za bankovní služby u těchto bank měsíčně zaplatí. Výjimkou je eKonto ve zvýhodněné variantě Premium (podmínka, aby každý měsíc na účet chodilo alespoň 25 tisíc korun), které je o čtyři koruny levnější.

První se umístila s nulovými poplatky mBank. U druhého v pořadí eKonta Premium zaplatí běžný klient 34 korun. Pokud má klient GE Money Bank na účtu Genius Acitve průměrný zůstatek vyšší než čtvrt milionu korun, zaplatí za účet ovládaný přes internet 35 korun. Čtvrté Fio nabízí účet a transakce za 42 korun. Pokud by ovšem klienti zvýhodňující podmínky Raiffeisenbank a GE Money Bank nesplnili, zaplatili by za účty 157, resp. 154 korun.

Nejdražší je pro běžného bankovního klienta Osobní účet od České spořitelny a Citikonto od Citibank. I když klient nechce chodit na pobočky a využívat tak služeb živých bankovních pracovníků, zaplatí České spořitelně za měsíc 166 korun. V Citibank bude klient, pokud nemá v bance minimálně půl milionu korun, každý měsíc chudší o 377 korun.

Právě ve druhé polovině žebříčku je vidět největší zlevnění a zdražení bankovních služeb ve srovnání s minulým rokem. Nejvíce vyšla vstříc výhradním uživatelům internetového bankovnictví LBBW Bank (loni BAWAG Bank). Její IQ Konto pro tyto klienty zlevnilo o 69 korun. Naopak největšího zdražení se dočkali klienti Citibank. Průměrného klienta by Citikonto i při výhradním používání elektronického bankovnictví stálo o 46 korun více než loni.

Průzkum jasně ukázal, že používání elektronického bankovnictví šetří klientům peníze. Je rovněž výhodnější pro banky. Ocení to však zjevně jen některé. Správnou volbou běžného účtu se i při důrazu na využívání internetbankingu dá ušetřit více než sto korun za měsíc.

Nejlevnější účty pro průměrného klienta při výhradním používání internetbankingu

 

Pořadí

Pořadí 2008

Banka

Název konta

Cena / měsíc

Poznámka

1

1

mBank

mKonto

0

 

2

4

Raiffeisenbank

eKonto - prémium

34

* Při splnění kreditního obratu min. 25 000 Kč

3

3

GE Money Bank

Genius Active

35

* Při splnění podmínky průměrného zůstatku nad 250 tisíc je vedení účtu (119,-) zdarma

4

5

Fio

běžný účet

42

 

5

10

Volksbank

Free Konto

60

 

6

9

LBBW Bank CZ

IQ konto

73

 

7

2

Citibank

Citi konto

78

* Při splnění podmínky průměrného zůstatku nad 500 tisíc je vedení účtu (299,-) zdarma

8

6

Poštovní spořitelna

Program Klasik

88

 

9

7

ČSOB

ČSOB konto

116

 

10

8

UniCredit Bank

Konto Mozaika

131

 

11

11

Komerční banka

Perfect konto

143

 

12

12

Česká spořitelna

Osobní účet-Standard II

166

 

Při nesplnění podmínek:

1

1

mBank

mKonto

0

 

2

2

Fio

běžný účet

42

 

3

7

Volksbank

Free Konto

60

 

4

6

LBBW Bank CZ

IQ konto

73

 

5

3

Poštovní spořitelna

Program Klasik

88

 

6

4

ČSOB

ČSOB konto

116

 

7

5

UniCredit Bank

Konto Mozaika

131

 

8

9

Komerční banka

Perfect konto

143

 

9

8

GE Money Bank

Genius Active

154

 

10

11

Raiffeisenbank

eKonto - základ

157

 

11

10

Česká spořitelna

Osobní účet-Standard II

166

 

12

12

Citibank

Citi konto

377

 

Zdroj: peníze.cz a bankovnipoplatky.comKurzy

Kurzovní lístek: 13.7.2024 Exchange s.r.o.

EUR 25,210 25,290
USD 23,130 23,250
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články