Internet vytěžuje mobilní sítě víc než telefonování

29. 3. 2010 – 10:45 | Věda a technika | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Internet vytěžuje mobilní sítě víc než telefonování
Mobilní internet zlevňuje a data tak převažují hlasové služby, Foto: SXC | zdroj: NašePeníze.cz

V prosinci 2009 poprvé v historii předstihl mobilní datový provoz v celosvětovém měřítku hlasové přenosy. Společnost Ericsson tuto skutečnost v pondělí oznámila na konferenci CTIA Wireless 2010 konané v Las Vegas.

Na konci minulého roku činily datové i hlasové přenosy přibližně 140 000 terabytů měsíčně, přičemž během prosince datové přenosy předstihly běžné hovory. Toto zjištění vychází z měření společnosti Ericsson provedeného za běžného provozu sítí používaných ve všech částech světa. Měření ukazuje, že ve stejném období předstihl provoz sítí třetí generace provoz sítí druhé generace.

 

V každém z posledních dvou let narostl celosvětový datový provoz o 280 procent. V nadcházejících pěti letech se objem datového provozu každoročně zdvojnásobí, uvádí tisková zpráva společnosti Ericsson. Nárůst datového provozu přispívá k růstu příjmů telekomunikačních operátorů – stále více zákazníků využívá přístroje, které vytvářejí datové přenosy, např. chytré telefony a počítače.

„Jedná se o významný mezník – přibližně 400 milionů uživatelů mobilního vysokorychlostního připojení v současnosti vytváří větší datový provoz, než hlasové přenosy celkem 4,6 miliardy uživatelů mobilů po celém světě,“ uvedl ve svém příspěvku předneseném na schůzi vedení v Las Vegas Hans Vestberg, prezident společnosti Ericsson.

Významné procento mobilního datového provozu nyní připadá na sociální sítě. Více než 200 mobilních operátorů v 60 zemích v současnosti zavádí mobilní produkty využívající službu Facebook a více než 100 milionů aktivních uživatelů Facebooku se k této službě připojuje z mobilních zařízení.

Nepřetržitý přístup k internetu je stále častěji brán jako samozřejmost. Podle výzkumů společnosti Ericsson zaměřeného na chování spotřebitelů, chce mít přístup k internetu kdykoliv a kdekoliv osm z deseti uživatelů.

(Mediafax)

Kam dál?

- Češi odhalili viry odposlouchávající internet, cíl byly malé firmy

- Internet a mobilní telefony - digitální technologie mají vyvést Evropu z krize

Kurzy

Kurzovní lístek: 28.5.2024 Exchange s.r.o.

EUR 24,660 24,780
USD 22,600 22,780
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články