Investice: Jak si vedl Microsoft na české burze? Hrozí odchod ArcelorMittal Ostrava z trhu?

25. 10. 2009 – 12:39 | Investice | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Investice: Jak si vedl Microsoft na české burze? Hrozí odchod ArcelorMittal Ostrava z trhu?
Foto: SXC | zdroj: NašePeníze.cz

Investoři se v uplynulém týdnu na české burze drželi spíše stranou. Ač nebylo o zajímavé informace nouze, objemy obchodů byly podprůměrné. Důvodem může být očekávání hospodářských výsledků českých firem. Za zmínku stojí i fakt, že mnoho akciových indexů se v současné době pohybuje střednědobě na maximálních úrovních a trh očekává, zda dojde k prolomení technických úrovní, které mohou bránit dalšímu růstu.Výsledky Microsoft překonaly očekávání


V pelotonu titulů obchodovaných na burze RM-SYSTÉM zvítězil strhujícím závěrem Microsoft, který byl jednou ze společností, jenž ohlašovala své výsledky hospodaření. Téměř celý týden se kurz této softwarové korporace pohyboval v úzkém pásmu kolem 445 Kč. V pátek před otevřením americké burzy oznámil Microsoft výsledky za třetí čtvrtletí 2009, které byly na všech úrovních lepší než očekávání analytiků. V reakci na to vystřelil kurz akcie na burze v USA v předobchodní fázi o 10 % a tento růst kopíroval i kurz na české burze RM-SYSTÉM, kde se dostal až k 494 Kč, což je nejvyšší úroveň od května loňského roku.

Ve třetím kvartále dosáhl zisk Microsoft hodnoty 3,57 mld. USD, což sice bylo o 18 % méně než minulý rok, přesto tento výsledek pozitivně překvapil investory. Tržby společnosti dosáhly 12,92 mld. USD (pokles o 14 % y / y) a byly rovněž lepší než očekávané. Na úplném závěru pátečního obchodního dne došlo k mírné korekci předešlého růstu a Microsoft uzavřel na 476,10 Kč. Budoucí vývoj hospodaření bude mimo jiné záviset i na úspěchu nového operačního systému Windows 7, jehož prodej byl zahájen ve čtvrtek. Obecně se předpokládá, že Windows 7 budou úspěšnějším nástupníkem Windows Vista.

ArcelorMittal zvýší podíl v ostravských ocelárnách


Poměrně solidní růst kurzu zaznamenal rovněž titul ArcelorMittal Ostrava. Důvodem byla zpráva z Hospodářských novin, podle které koupí ArcelorMittal (mateřská společnost AMO) 14 % ostravských oceláren od společnosti Petrcíle, za kterou stojí Petr Kellner a Pavel Tykač. Zaplatí za ní zhruba 7 mld. Kč, což v přepočtu na jednu akcii ArcelorMittal Ostrava dává něco přes 4 tis. Kč. Přitom ještě ve středu se kurz akcie na burze RM-SYSTÉM pohyboval těsně nad hodnotou 3 tis. Kč. Provedená transakce bohužel zvýší podíl ArcelorMittal v ostravské dceři nad 90 % a umožní tak v budoucnu vytěsnění minoritních akcionářů.

Otázkou zůstává cena, která by jim byla vyplacena. Důvodem růstu v uplynulém týdnu je pravděpodobně spekulace, že by cena mohla být vyšší než aktuální tržní. Tomu nahrává i obrovský zadržený zisk, který ostravské ocelárny vytvořily. Na způsob, jakým ho firma vyvádí formou půjček si již dlouho stěžují minoritní akcionáři. Akcie ArcelorMittal Ostrava uzavřely týden na hodnotě 3 312 Kč.

 

Kurzy

Kurzovní lístek: 20.7.2024 Exchange s.r.o.

EUR 25,130 25,210
USD 23,100 23,200
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články