Investory nejvíc přitahuje Londýn, následuje Paříž a Moskva

28. 3. 2010 – 8:59 | Firmy | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Investory nejvíc přitahuje Londýn, následuje Paříž a Moskva
Londýn, Paříž a Moskva jsou pro investory lákadlem, Foto: SXC | zdroj: NašePeníze.cz

Městem budoucnosti podle hodnocení časopisu FDi Magazine zohledňujícího atraktivitu pro přímé zahraniční investice se stal Londýn. Česká metropole se mezi dvacet pět nejlépe hodnocených evropských měst nedostala.

Londýn v žebříčku následuje Paříž a Moskva. Úspěch velkoměsta na Temži je dán dobrým hodnocením v naprosté většině sledovaných kritérií, jakými jsou například ekonomický potenciál, lidské zdroje či infrastruktura.

 

Dominance Londýna v tomto hodnocení odpovídá skutečnému toku zahraničních investic v posledním období. Podle údajů časopisu FDi Magazine se britské metropoli uskutečnilo během posledních pěti let nejméně o třetinu víc projektů se zahraniční účastí, než v jakémkoli jiném evropském městě.

Na prvních pětadvaceti příčkách celkového hodnocení jsou i některá města střední a východní Evropy, ovšem české jméno tam nenajdeme. Osmnáctá nejlepší je Bukurešť, dvaadvacátá Budapešť a 25 místo obsadila Varšava.

Praha uspěla jen v kategorii Kvalita života. Skončila čtvrtá za Vídní, Kodaní a Mnichovem. České hlavní město podle ukazatelů jako je nezaměstnanost, náklady na zdravotní péči, HDP, míra úmrtnosti či počet nemocničních lůžek dokonce předstihlo Paříž.

Žebříčku hodnotícího východoevropská města podle úspěšnosti strategie podpory zahraničních investic dominovalo Brno a na třetím místě je Ostrava. Mezi druhé a třetí největší město ČR se vklínila jen bulharská Stara Zagora.

FDi Magazine hodnotil i atraktivitu regionů pro investory. Zvítězili opět Britové, konkrétně anglický jihovýchod. Následoval region Île-de-France obklopující Paříž a jako třetí se umístilo německé Porýní – Vestfálsko.

Analytička společnosti Next Finance Markéta Šichtařová nechce výsledky přeceňovat. „Souhlasím, že britská města i britský venkov převyšují v mnoha hodnocených kategoriích průměr EU, ale výsledek je až příliš jednostranný,“ uvedla pro Mediafax. Upozornila na spornost kritérií jako je počet vysokoškoláků a vysokých škol, která FDi Magazine zahrnul do hodnocení kvality života a do kolonky Lidské zdroje. Druh škol a kvalita absolventů nemusí být srovnatelná, což se ve výsledcích nezohlední, domnívá se Šichtařová.

FDi Magazine je uznávaným periodikem věnujícím se zahraničním investicím. Jeho vlastníkem je Financial Times Business Group, vydavatel známého listu Financial Times a spolumajitel prestižního týdeníku Economist.

(Mediafax)

Kam dál?

- Dovolená: Deset nejzajímavějších opuštěných měst na světě

- Česká republika, Dánsko, Německo a Rakousko nejlépe odolávají dopadům krize

- Česká republika je 17. nejbohatší země Evropy

Kurzy

Kurzovní lístek: 25.6.2024 Exchange s.r.o.

EUR 24,710 24,830
USD 23,130 23,310
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články