Jak investovat? Desatero pro drobné investory

8. 2. 2011 – 21:19 | Investice | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Jak investovat? Desatero pro drobné investory
Investice roku představila možnosti investic pro drobné investory v roce 2010. Jak ale být dostatečně opatrným investorem? Foto: SXC | zdroj: NašePeníze.cz

Investice může být jednou z možností, jak se zajistit nejen na stáří. I když neexistuje přímo recept jak úspěšně investovat, je dobré se držet alespoň pár základních pravidel.

Pravidla představila v rámci Fincentrum Investice roku auditorská společnost PWC.

 

TIP: Denně čerstvé Investiční zpravodajství

 

1. Každý výnos je vykoupen rizikem - čím více můžete vydělat, tím se zvyšuje pravděpodobnost ztráty. Nezapomínejte na volatilitu – fakt, že hodnota investice loni vzrostla ze 100 na 200 Kč, ještě neznamená, že během roku nemohla být 50 nebo 500 Kč.

2. Investuji do toho, čemu rozumím - nevěřte na zázraky, každá investice má svou strategii, které byste měli rozumět a vědět, co případně riskujete. Polovina úspěchu investora je selský rozum a matematika ze základní školy.

3. Pečlivě si prostudujte podmínky - každá investice má svůj časový horizont, zpravidla je spojená s nějakými poplatky a má stanovené podmínky, za nichž můžete z investice vystoupit. Nejednejte s obchodníkem, který vás nenechá si v klidu prostudovat podmínky investice.

4. Ujasněte si, proč investujete - spoříte na dovolenou, nový byt, na důchod, nebo máte jen volné finanční prostředky. Za jak dlouho budete své peníze potřebovat? Jste ochotni jít do rizika, že o ně přijdete?

5. Dívejte se dopředu - Minulé zisky nejsou zárukou budoucích. Jsou dobrou referencí fondu, ale nezaručují, že fond své výsledky zopakuje. Zajímejte se o odhadovaný vývoj aktiv, do nichž chcete investovat.

6. Levně koupit, draze prodat - Rostoucí cena je především příležitost výhodně prodat, a draze koupit. Stihnete se ještě svézt na růstové vlně? Jak často sledujete trh? Jak rychle dokážete reagovat?

7. Nesázejte vše na jednu kartu - Ani velký propad trhu by vás neměl připravit o všechno. Zvažte svůj rizikový profil a podle něho sestavte investiční portfolio, které bude v odpovídajícím poměru obsahovat stabilní i rizikovější investice, ty které budete držet dlouho i ty, které vám umožní si trochu zaspekulovat.

8. Nic netrvá věčně - Rostoucí trh nakonec vždy vystřídá pokles a naopak. Sledujte vývoj ekonomického cyklu, ceny akcií ho zpravidla přebíhají. Rostoucí akcie zpravidla znamenají pokles cen dluhopisů. Stejně tak když rostou úrokové míry, ceny obligací klesají. Zamyslete se, zda např. cenu akcií táhne úspěch odvětví nebo momentální obliba investorů.

9. Chceme čistý zisk - Málokdy platí, že počáteční vklad krát zveřejněná míra zhodnocení rovná se váš zisk. Nezapomínejte na poplatky, náklady spojené s převodem na koruny či případné ošetření kurzového rizika, pokud investujete v cizí měně. Nezapomeňte v případech, kde to vyžaduje zákon, své výnosy, a to i ze zahraničí zdanit. Vaše výnosy vám také ukusuje inflace. Chcete-li skutečně zhodnocovat své peníze, mělo by vám růst rychleji, než se zvyšují ceny.

10. Důvěřuj, ale prověřuj - Většina investic nese nejen tržní rizika, ale též úvěrové riziko emitenta nebo fondu. Investujte u důvěryhodných a regulovaných institucí s dobrou pověstí a historií, které o sobě pravidelně poskytují transparentní informace.

 

TIP: Investice roku: Kam se vyplatilo investovat své úspory v loňském roce?
 

PwC (www.pwc.cz) poskytuje auditorské, daňové a poradenské služby veřejným i soukromým organizacím v různých průmyslových odvětvích. Spojení znalostí, zkušeností a nápadů více než 161 000 pracovníků ve 154 zemích nám umožňuje získávat důvěru veřejnosti a zvyšovat hodnotu podnikání pro naše klienty a jejich vlastníky.

Kurzy

Kurzovní lístek: 22.6.2024 Exchange s.r.o.

EUR 24,850 24,930
USD 23,250 23,390
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články