Jak jsme na tom ukážou Vánoce, už teď rostou prodejcům tržby

31. 10. 2012 – 21:13 | Domácí | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Jak jsme na tom ukážou Vánoce, už teď rostou prodejcům tržby
Předvánoční období patří již tradičně z hlediska prodejů k nejživějšímu období roku. Většina obchodníků zaznamenává pozvolný nárůst tržeb již v průběhu října, kdy se obrat zboží zvyšuje v průměru o 10 procent oproti průměrnému týdnu. Foto:SXC | zdroj: NašePeníze.cz

idé si o svátcích dopřávají luxus a obchodníci už nyní mají v rukou čísla, která nasvědčují tomu, že letošní Ježíšek přinese více dárků než v loni. Obchodům se začínají zvyšovat tržby, a to i přes zvýšení DPH, oznámil ve středu Zdeněk Juračka, prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu (SOCR ČR).

"Jsme rádi, že se nenaplnily prognózy a lidé se před Vánocemi nebojí utrácet. Tržby obchodníků tento rok poznamenala prohibice, zvýšení DPH a také ekonomicky vyvolaný útlum poptávky. Svátky však mohou tento nepříznivý vývoj alespoň dočasně zmírnit," doplňuje.

Obchodníci před Vánocemi předpokládají zvýšený zájem především o kvalitní a luxusnější zboží, které si většina zákazníků skutečně dopřává jen ojediněle. Svátky tak budou patřit nejen delikatesám, menším domácím spotřebičům, hračkám a elektronice, ale obchodní řetězce budou nabízet například i kvalitní jihoafrické steaky, žlutá kuřata z Francie, zvěřinu, perličky, křepelky, čerstvé ryby a mořské plody a nejrůznější druhy exotického ovoce. Samozřejmostí je i rozšíření výběru cukrovinek o speciální vánoční kolekce.

<%Anketa217%>

"Převážná většina obchodů zaváží vánoční zboží pozvolna a ve stejné míře jako v posledních letech. Ačkoli většina oficiálních svátečních kampaní odstartuje až počátkem listopadu, mikulášské kolekce a cukrovinky jsou v prodeji již od října," informoval Juračka.

Předvánoční období patří již tradičně z hlediska prodejů k nejživějšímu období roku. Většina obchodníků zaznamenává pozvolný nárůst tržeb již v průběhu října, kdy se obrat zboží zvyšuje v průměru o 10 procent oproti průměrnému týdnu. V prosinci tržby v uplynulých třech letech stoupaly až o 30 procent nad průměrný měsíc, v potravinách o více než pětinu, v nepotravinách o více než polovinu a prodej alkoholu stoupal zhruba o 50 až 60 procent. "Dva týdny před Štědrým dnem pak tržby rostly až o 80 procent a obdobný vývoj očekávají obchodníci i v letošním roce," doplnil Juračka.

 

František Bužek | MED

Kurzy

Kurzovní lístek: 26.2.2024 Exchange s.r.o.

EUR 25,300 25,440
USD 23,300 23,480
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články