Jak jsme si přáli o Vánoční den? Více volání, sms spíše stagnují

25. 12. 2010 – 16:26 | Věda a technika | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Jak jsme si přáli o Vánoční den? Více volání, sms spíše stagnují
Počty provolaných minut i odeslaných sms zpráv stagnuje a někde i klesá. Naplnil se tak tržní potenciál Česka v oblasti mobilního volání, sms a mms zpráv? Foto: NašePeníze.cz | zdroj: NašePeníze.cz

O Vánoční den zaregistrovali mobilní operátoři téměř 74 milionů sms.

 

Počet vánočních sms zpráv v síti T-Mobile klesnul o necelých pět procent

 

Počet sms zpráv odeslaných o Štědrém dni v síti T-Mobile se meziročně snížil o 4,95 procenta na 29,6 milionu. Agenturu Mediafax o tom v sobotu informovala tisková mluvčí společnosti Martina Kemrová.

Většina sms zpráv byla o Štědrém dni odeslána z mobilních telefonů. Bylo jich 26 milionů, což znamená meziroční pokles o 5,97 procenta. Počet "esemesek" odeslaných prostřednictvím externích aplikací se nicméně zvýšil o tři procenta na 3,6 milionu.

Počet příchozích i ochozích hovorů v síti T-Mobile se o Štědrém dni snížil o 2,2 procenta na 16,6 milionu. "Téměř 9,1 milionů hovorů z tohoto počtu uskutečnili zákazníci T-Mobile. Největší hlasový provoz se odehrál stejně jako vloni mezi 10:15 a 11:15, kdy bylo uskutečněno téměř 1,6 milionu hovorů. Zvýšený provoz byl také kolem 20. hodiny, kdy si lidé sdělují dojmy z vánoční nadílky," uvedl T-Mobile.

Pokles se během Vánoc nevyhnul ani multimediálním zprávám (mms). Zatímco v roce 2009 bylo odesláno 244 tisíc mms zpráv, v letošním roce se tento počet snížil o necelá čtyři procenta na 235 tisíc. Nejvíce mms zpráv Češi o Štědrém dni odeslali mezi 11:30 a 11:45.

 

Zákazníci Telefónica O2 odeslali 27,6 milionu sms zpráv

 

Zákazníci telekomunikační společnosti Telefónica O2 během Štědrého dne odeslali 27,6 milionu textových zpráv, tedy srovnatelné množství, jako v minulém roce. Společnost O2 o tom informovala ve své sobotní tiskové zprávě.

Počty provolaných minut i odeslaných sms zpráv stagnuje a někde i klesá. Jediny operátor který zaznamenal mírný růst byl Vodafone. Naplnil se tak tržní potenciál Česka v oblasti mobilního volání, sms a mms zpráv?

Nejvíce zákazníci společnosti odesílali sms zprávy v čase po Štědrodenním obědě mezi 13 a 14 hodinou, kdy bylo odbaveno přes 2,6 milionu SMS zpráv. V průběhu nejzatíženější minuty (13:00) odeslala O2 SMS centra 44 671 SMS zpráv.

Zatímco počet sms zpráv meziročně stagnoval, počet hovorů během Štědrého dne vzrostl. "Objem hlasového provozu se během Štědrého dne zvýšil, ve srovnání s loňským rokem, o bezmála dva miliony hovorů, ale nelišil se od běžných dnů pracovního klidu. Celkem bylo zaznamenáno přes 17,4 milionu hovorů. Špička byla zaznamenána mezi 10 a 11 hodinou, kdy proběhlo přibližně 1,7 milionu hovorů," uvádí společnost O2.

 

Vodafone o Štědrém dni zaznamenal rekord v počtu hovorů i sms zpráv

 

Telekomunikační společnost Vodafone zaznamenala o Štědrém dni rekord v počtu odbavených hovorech i textových zprávách. Agenturu Medifax o tom v sobotu informoval mluvčí společnosti Miroslav Čepický.

Vodafone tak byl z hlavních mobilních operátorů jediný, který zaznamenal růst v počtu odeslaných sms i uskutečněných hovorech. Počet hovorů se 24.12. zvýšil meziročně o sedm procent na 7,6 milionu, zákazníci současně odeslali o sedm procent více sms zpráv, než v loňském roce - 16,5 milionu.

„Oproti loňsku lidé posílali méně SMS zpráv ze svého mobilního telefonu, ale zato čtyřikrát více z internetových bran, které umožňují odeslat jednu textovou zprávu na více telefonních čísel,“ uvedl mluvčí společnosti Miroslav Čepický.

Počet odeslaných multimediálních (MMS) zpráv se nicméně snížil o 70 procent na 127 tisíc. "Důvodem je zejména vysoká srovnávací základna z loňského roku, kdy počet zpráv vzrostl oproti roku 2008 osminásobně díky naší vánoční kampani," řekl Čepický.

Vodafone dodal, že provoz datových služeb v síti se o Štědrém dni meziročně zvýšil o 115 procent.

- MED/NašePeníze.cz

Kurzy

Kurzovní lístek: 12.8.2022 Exchange s.r.o.

EUR 24,330 24,410
USD 23,680 23,780
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články