31. 5. 2018 17:52 - Bydlení
Ceny nemovitostí i nájemného rostou. Pro stále více lidí se bydlení stává nedostupným. Lidovci se proto rozhodli umravnit trh s nemovitostmi. V pátek na tiskové konferenci ve sněmovně představili řešení na předražené bydlení. Z nevyužitých nemovitostí by měl byty vybudovat stát a města.
Ilustrační foto: bytový dům , zdroj: Moravostav.cz
Přestože se bytová výstavba pomalu rozjíždí, Česko se stále potýká s nedostatkem bytů a jejich cena letí vzhůru. Podobné je to i s nájemným bydlením. Situace na trhu s bydlením je podle předsedy KDU-ČSL Jana Bartoška kritická a pro hodně lidí je bydlení nedosažitelné. Na trhu podle něj chybí 30 až 50 tisíc bytů, po kterých je poptávka.
Zatímco koaliční dohoda mezi hnutím ANO a ČSSD se bydlením příliš nezabývá, lidovci se rozhodli oživit návrh dostupného bydlení. Jejich návrh počítá s využitím obecního majetku a pozemků, jako jsou například obecní domy či staré továrny. Ty podle lidovců často kupují developeři za pár korun a budují předražené byty.
„Rozhodli jsme se, že v podstatě umravníme trh s nemovitostmi, protože to, co se děje, je špatné. Bydlení se stává pro řadu lidí naprosto nedostupné. Proto chceme po městech a obcích, aby se vybudovali obecní byty,” uvedl Jan Bartošek.
Stát podle lidovců zhodnotí nepotřebný majetek, zaměstná stavební firmy, vybere více na DPH a hlavně rodiny, mladí lidé i senioři budou mít kde bydlet a zaplatí třeba o celou třetinu méně na výdajích.
Z návrhu zřejmě nebudou mít radost developeři ani banky. „Je to jednoduché, když se z celého systému odstraní banky a developeři, tak v ten moment se cena nájmu sníží zhruba o 40 procent, to znamená, že z deseti tisíc se rázem stane šest tisíc korun,” vysvětlil předseda lidovců.
Nová legislativa podle lidovců není potřeba. „V praxi jde o to, že se upraví Státní fond rozvoje bydlení,” uvedl Jan Bartošek. Stavět by se podle něj mohlo začít do šesti měsíců.
Prostředky až do výše 50 miliard korun na stavbu obecních bytů chtějí lidovci získat od Evropské investiční banky (EIB), která může u půjčky garantovat nižší než komerční úrokovou sazbu na dlouhou dobu. Peníze by pak od státu putovaly obcím.
Půjčka od EIB by se splácela nájemným. „Já tomu říkám Marshallův plán pro města a obce, protože stát obcím ty peníze půjčí za nula nic. Obce to potom budou státu vracet přes nájemné; to tedy znamená, že se obce nezadluží, stát také ne a na konci zůstanou byty ve vlastnictví obce nebo v privátním vlastnictví lidí, kteří tam žijí,” popsal postup Jan Bartošek. V úvahu totiž připadá i možnost, že by nájemníci mohli byt po letech odkoupit za zůstatkovou cenu.
Tagy: bydlení ceny nemovitostí ceny bytů podpora bydlení
Zdroje: Hypoindex.cz
21. 11. 2020 21:52 - Spotřebitelé - 0
Pěstitelé vánočních stromků začínají řezat jedle, smrky a borovice na prodej. Ten by měl začít bez ohledu na vládní omezení tradičně začátkem prosince. Letos se prý můžeme těšit na hezčí a zelenější stromky. více
13. 11. 2020 14:39 - Spotřebitelé - 0
Odpovědnost za správnost a pravdivost informací ve své nabídce nesou i cestovní agentury, které zájezdy zprostředkovávají. Rozhodl o tom Nejvyšší správní soud. více
28. 2. 2020 00:05 - Bydlení - 0
Mladí to s pořízením vlastního bydlení nemají jednoduché. Aby získali hypotéku v bance, musí mít alespoň něco našetřeno. Když nejsou úspory, pomáhá rodina nebo další úvěry. Pomocnou ruku ale podávají i banky nebo stát. více
27. 2. 2020 00:05 - Ekonomika - 0
Americký ekonom libanonského původu Nassim Nicholas Taleb proslul před několika lety knihou Černá labuť, kde popsal následky neočekávatelných a nepředpověditelných událostí na svět a ekonomiku zvláště. My víme, že nebyl první. více
poslední komentáře | vstup do diskuze (celkem 0 příspěvků)