7. 12. 2018 10:12 - nasepenize
Obchodování na burze je vzrušující činnost, při které můžete hodně vydělat, ale i hodně ztratit. Jak s obchodováním začít a co je na začátku nejdůležitější?
zdroj: Tisková zpráva
Spoustu začínajících obchodníků se rychle hrnou do obchodování a zapomínají na to nejdůležitější - vzdělávání. Bez pochopení základních pojmů a základů obchodování na burze často ztrácejí peníze, a to již v prvních měsících obchodování. Jak tomu předejít a jak začít s obchodováním na burze? Právě o tom bude řeč v tomto článku.
Většina z vás zná burzu v podobě instituce, ať už české Burzy cenných papírů Praha nebo největší newyorské burzy NYSE (New York Stock Exchange). Skrze burzy můžete obchodovat cenné papíry jako akcie, ETF fondy, dluhopisy apod. Burza je hlavní vypořádací místo, které obchodníkovi slouží jako tržiště. Vybírá si zde dané cenné papíry dle toho, co chce obchodovat nebo do čeho chce dlouhodobě investovat. Burzy jsou všude po celém světě, ty největší burzy naleznete v:
Pro obchodování na burze budete potřebovat brokera nebo makléře - mezičlánek, přes který můžete online z obchodní platformy provádět obchodní pokyny. Dříve se pokyny podávaly telefonicky, makléři pobíhali po Trading Flooru a posunkami předávali obchodní pokyny k vypořádání. Nyní je situace jiná, většina obchodů se provádí online a Trading Floors většinou zanikly, i když na některých burzách zůstávají.
Při výběru brokera je dobré porovnávat nejen náklady na obchodování, ale také přidanou hodnotu, kterou za služby od brokera dostanete. Lokální podpora je skoro samozřejmostí, dále je vhodné se podívat na regulátora a licenci. Nejpřísnější regulace je od ČNB, dále FCA a poté až kyperská licence CySec.
Samotné obchodování je prosté. Vyberete si cenný papír, který buď nakoupíte nebo prodáte. Obchodních příkazů existuje hned několik, liší se tržní pokyny, které jsou ihned provedeny a čekající pokyny, které jsou zadány do platformy a čekají na vyplnění. Může se jednat o:
○ BUY MARKET, SELL MARKET - jsou vyplněny za první tržní cenu na trhu
○ BUY LIMIT, SELL LIMIT - pokyny, které slouží pro nákup či prodej a spekulaci na otočení ceny nebo dané hladiny.
○ BUY STOP, SELL STOP - pokyny, které slouží pro nákup či prodej a spekulaci na proražení dané ceny nebo dané hladiny.
Obchoduji nebo investuji?
Ano, v obchodování a investování je rozdíl, především z časového pohledu. Investice jsou dlouhodobější, většinou v řádu několika let. Obchodování je krátkodobá spekulativní činnost, kde se obchodník snaží odhadnout budoucí krátkodobý směr cenného papíru, ať už za pomocí technické nebo fundamentální analýzy. Obchodovat můžete v řádu minut, ale i několika týdnů. Základními obchodními styly jsou:
Nejprve je nutno říci, že každá burza je zaměřena na jiné instrumenty. Některá pouze na komodity a futures trhy, některá pouze na akcie a další cenné papíry. Na burzách můžete obchodovat:
Akcie - tradiční cenný papír, který je podílem na podnikání a plynou vám z něj práva akcionáře. Například nákupem akcie Apple vám vzniká právo podílet se na zisku společnosti. Také můžete mít výnos ve formě růstu tržní ceny akcie.
Dluhopisy - cenný papír, který vám generuje výnos neboli kupón za půjčené peníze dané společnosti. Narozdíl od akcie má výhodu v předvídatelnosti příjmů v podobě pravidelných kupónů.
Komodity - standardizované kontrakty, které můžete obchodovat buď přes klasické Futures kontrakty nebo deriváty v podobě CFD kontraktů. Jedná se například o zlato, pšenici, kukuřici, sójové boby, stříbro, platinu, ropu WTI nebo Brent, kakao, cukr, kávu apod.
ETF fondy - jedná se o balíky cenných papírů, které se obchodují ve formě veřejně obchodovatelných fondů. Mohou být zaměřeny dle tříd aktiv nebo i tématicky. ETF fondy mohou být akciové, dluhopisové, smíšené apod. Vyznačují se širokou diverzifikací, nízkonákladovostí a jednoduchostí.
Kryptoměny - i takové exotické instrumenty se dají na burzách obchodovat. Na burzy byly již zavedeny první futures kontrakty na Bitcoin a je možné, že budou následovat další.
Výběr jednotlivých instrumentů také bude záležet na vašem brokerovi, který spolupracuje s danými poskytovateli likvidity. Někteří brokeři poskytují širokou paletu obchodních instrumentů, někteří se specializují pouze na vybrané aktiva.
Nejprve si osahejte obchodní platformu, zkuste si udělat pár obchodů na demo účtu, který brokeři poskytují, a až poté můžete přemýšlet o reálných obchodech. Ziskově obchodovat se nenaučíte ze dne na den, bude to chvíli trvat. Čtěte knihy, vzdělávejte se a soustřeďte se na váš reálně nastavený cíl. Při obchodování je nejdůležitější práce s rizikem, která se často opomíjí. Pokud tedy začnete u rizika a budete správně řídit riziko, máte z poloviny vyhráno. Na začátek si také vyberte pouze pár trhů, později můžete vždy svůj obchodní záběr rozšířit. A nezapomeňte - štěstí přeje připraveným.
21. 11. 2020 21:52 - Spotřebitelé - 0
Pěstitelé vánočních stromků začínají řezat jedle, smrky a borovice na prodej. Ten by měl začít bez ohledu na vládní omezení tradičně začátkem prosince. Letos se prý můžeme těšit na hezčí a zelenější stromky. více
13. 11. 2020 14:39 - Spotřebitelé - 0
Odpovědnost za správnost a pravdivost informací ve své nabídce nesou i cestovní agentury, které zájezdy zprostředkovávají. Rozhodl o tom Nejvyšší správní soud. více
28. 2. 2020 00:05 - Bydlení - 0
Mladí to s pořízením vlastního bydlení nemají jednoduché. Aby získali hypotéku v bance, musí mít alespoň něco našetřeno. Když nejsou úspory, pomáhá rodina nebo další úvěry. Pomocnou ruku ale podávají i banky nebo stát. více
27. 2. 2020 00:05 - Ekonomika - 0
Americký ekonom libanonského původu Nassim Nicholas Taleb proslul před několika lety knihou Černá labuť, kde popsal následky neočekávatelných a nepředpověditelných událostí na svět a ekonomiku zvláště. My víme, že nebyl první. více
poslední komentáře | vstup do diskuze (celkem 0 příspěvků)