Jak porostou příští rok penze?

29. 3. 2012 – 17:22 | Penze | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Jak porostou příští rok penze?
Ministr Kalousek chtěl původně valorizaci penzí na čas úplně zmrazit, k tomu nenašel ale podporu ani ve vlastní straně. Foto:TOP09 | zdroj: NašePeníze.cz

Penze se od příštího roku budou valorizovat zřejmě o třetinu růstu reálných mezd a o třetinu růstu inflace. Agentuře Mediafax to potvrdili zástupci všech tří koaličních stran, kteří přijeli na Úřad vlády na čtvrteční poradu ekonomických ministrů (PEM).

Nejnovější informace v článku: Důchody porostou méně. Úspory pocítí i živnostníci

"Tento směr v dohodě v té valorizační rovnici vychází zatím jako ze všech stran nejrozumnější," prohlásil ministr průmyslu a obchodu Martin Kuba (ODS). "Je to nejzazší míra kompromisu. Samozřejmě záleží na těch ostatních opatřeních," přitakal šéf rezortu financí Miroslav Kalousek (TOP 09). A jako průchozí tento návrh už ve středu označil pro Mediafax ministr dopravy Pavel Dobeš (VV).

V současnosti přitom zákonná úprava pro nárůst důchodů počítá kromě třetinového růstu reálných mezd také s kompletním pokrytím vyšších spotřebitelských cen. Ministři se mají dohodnout na opatřeních, která udrží schodek rozpočtu Česka v roce 2013 na 100 miliardách a o rok později na 70 miliardách korun.

TIP: Kalkulačka - Starobní důchod

Ministr Kalousek chtěl původně valorizaci penzí na čas úplně zmrazit, k tomu nenašel ale podporu ani ve vlastní straně. Za aspoň částečný růst důchodů se postavil i ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek (TOP 09). Kalousek přitom dál trvá na tom, aby penze rostly jen do té míry, při jaké nebude důchodový účet ve ztrátě. Za poslední roky měl přitom každoročně manko zhruba 20 miliard korun.

Šéf rezortu financí zdůraznil, že předložení návrhu je neodkladné – bez ohledu na domluvu. "Domluvíme, nedomluvíme, já pevně doufám, že domluvíme. Ale když se nedomluvíme, tak my to stejně musíme předložit, protože čas utíká. Odpovědnost nese ministr financí a ministr práce a sociálních věcí," uvedl před schůzkou Kalousek.

Jedním z účastníků schůzky je i ministr pro místní rozvoj Kamil Jankovský (VV). Právě on přitom figuruje na nahrávce, kterou ve čtvrtek zveřejnily Věci veřejné a podle které vloni chválil poslankyni Kristýnu Kočí (nestr.) za její konspiraci proti šéfovi poslanců VV Vítu Bátovi. Jankovský před jednáním PEM odmítl, že by loňské události mohly ohrozit jeho pozici ve vládě nebo ve straně.

Valorizace důchodů má být omezená podle plánu PEM na tři roky a na stejnou dobu se má objevit také druhé pásmo pro daň z příjmu. Lidé s hrubou mzdou nad 100 tisíc korun měsíčně mají z částky nad stotisícovou hranicí odvádět 31 procent. V současnosti je jediné daňové pásmo ve výši 15 procent ze superhrubé mzdy.

Už v polovině března se ekonomičtí ministři dohodli, že další z diskutovaných otázek, DPH, zůstane ve dvou sazbách a oproti letošku stoupne každá z nich o jeden procentní bod. Tedy 15 a 21 procent. Podle dosud platné legislativy čeká přitom DPH od příštího roku sjednocení na úrovni 17,5 procenta.

Předběžná dohoda PEM podle Nečase hovoří o tom, že nedojde ke změně položek, které jsou do snížené sazby DPH zařazené. Výjimkou mají být jenom dětské pleny a zdravotní pomůcky, jejichž přeřazení do základní sazby požaduje Brusel a hrozí kvůli tomu sankcemi.

Ministr Dobeš zdůraznil, že kromě daní a důchodů je důležitá také dohoda nad opatřeními, která podpoří růst ekonomiky. Stejný cíl opakovaně zmínil i premiér Nečas. Předseda vlády také připomněl, že PEM je pouze poradním orgánem a klíčové bude rozhodnutí kabinetu jako celku.

Vláda minulý týden uzavřela debatu nad vázáváním výdajů v letošním státním rozpočtu. Ministři se dohodli, že z jednotlivých rozpočtových kapitol neutratí celkem 23,6 miliardy korun. Ministr školství Josef Dobeš (VV) přitom svůj díl vázání ve výši 2,5 miliardy odmítl a rezignoval.

-Jan Kálal | MED

Kurzy

Kurzovní lístek: 28.1.2023 Exchange s.r.o.

EUR 23,760 23,860
USD 21,900 22,000
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články