Jak se dělil státní rozpočet na příští rok? Navýší dluh o dalších 105 miliard!

21. 9. 2011 – 22:03 | Domácí | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Jak se dělil státní rozpočet na příští rok? Navýší dluh o dalších 105 miliard!
Oproti letošnímu roku dostane nejvíce peněz ministerstvo práce a sociálních věcí, Foto:SXC | zdroj: NašePeníze.cz

Kabinet Petra Nečase (ODS) jednomyslně odsouhlasil návrh státního rozpočtu na rok 2012, podle kterého by měl být deficit hospodaření v příštím roce 105 miliard korun. Ano rozpočtu, kterým se vláda zabývala už potřetí, potvrdil sám předseda vlády.

Ze státního rozpočtu se přesunou čtyři miliardy do Státního fondu dopravní infrastruktury (SFDI), celkový schodek rozpočtu se nezmění. SFDI tak bez evropských dotací bude hospodařit nejméně s 41 miliardami korun, původní návrh byl přitom 37 miliard.

"V průběhu projednávání rozpočtu jsem ministrovi financí uložil, aby vypracoval pozměňovací návrh, na základě kterého by došlo k navýšení výdajů SFDI o čtyři miliardy korun," uvedl Nečas a na adresu Miroslava Kalouska (TOP 09) dodal: "Pan ministr tento úkol naprosto precizně splnil v rámci svých rozpočtových kapitol, tedy dluhové služby a rezervy na kofinancování."

"Vážím si toho, že vláda můj návrh schválila jednomyslně. Mírná čtyřmiliardová rekonstrukce je samozřejmě únosná v rámci struktury státního rozpočtu vzhledem k neustále stoupající důvěře České republiky na finančních trzích je skutečně možné zkrátit o dvě miliardy náklady na dluhovou službu," připojil ministr financí.

"V tuto chvíli musím říct, že to bylo asi maximum možného, toho, co bylo možné vyjednat. Samozřejmě to ale znamená, že je potřeba na úrovni ministerstva dopravy hledat úspory a snažit se i s dalšími členy vlády, aby nedošlo k vrácení finančních prostředků Evropské unii," reagoval ministr dopravy Pavel Dobeš (VV).

Plánované příjmy rozpočtu mají být ve výši 1,085 bilionu korun a výdaje ve necelých 1,190 bilionu korun. Plánovaný schodek je o 30 miliard korun nižší než v roce 2011. Deficit veřejných rozpočtů by měl v příštím roce činit 3,5 procenta HDP.

Premiér Nečas zmínil také, jak na svůj kabinet zatlačil: "Před hlasováním o návrhu státního rozpočtu jsem zdůraznil všem členům vlády, že vláda musí stát za tímto návrhem jako jeden člověk. Že hlasování o státním rozpočtu ve vládě je úplně stejné, jako když se hlasuje o důvěře vládě. Člen vlády tím vlastně vyjadřuje důvěru vládě, ve které sedí, a tím také říká, jestli v ní chce, nebo nechce sedět dál."

Předseda vlády i ministr financí přiznali, že si uvědomují, že státní rozpočet stojí na vrtkavé makroekonomické predikci, počítá například s růstem HDP Česka o 2,5 procenta v příštím roce.

"Musíme si být vědomi toho, že vývoj v reálné ekonomice je nesmírně dynamický a všichni budeme samozřejmě velice pečlivě sledovat a analyzovat, co se děje na zahraničních trzích i u nás. Celá řada ukazatelů může být velmi dynamická," uvedl Nečas a Kalousek ho doplnil: "Musíme počítat s tím, že to bude horší, abychom mohli sebevědomě říct, o kolik." Případný krizový scénář pro rozpočet ale premiér rozebírat nechtěl. "Nikdo neví, jaké bude tempo růstu v příštím roce. Doporučuji počkat si na říjnovou a lednovou makroekonomickou prognózu," uvedl.

Oproti letošnímu roku dostane nejvíce peněz ministerstvo práce a sociálních věcí, ministr Kalousek počítá s navýšením rozpočtu o více než 21 miliard korun. Z výdajů v celkové výši skoro 505 miliard korun (42,5 procenta celkového rozpočtu) se počítá se 373 miliardami korun na výplatu důchodů, což je o 18,3 miliardy korun více než letos.

Polepší si ministr školství Josef Dobeš (VV), na jeho rezort se počítá s 137 miliardami korun, což je o 10 miliard korun více proti letošnímu roku.

Na vědu, výzkum a inovace by v roce 2012 mělo ze státního rozpočtu připadnout téměř 26 miliard korun. Vláda měla tuto kapitolu na programu jako samostatný bod jednání, po schválení rozpočtu ho stáhla.

Oproti stále platnému střednědobému výhledu na roky 2012 a 2013 jsou rozpočtované výdaje na vědu, výzkum a inovace v každoroční výši 25,9 miliardy korun vyšší o přibližně půl miliardy. Fakticky ale zachovávají stejnou úroveň jako v letošním roce.

Vláda musí návrh státního rozpočtu na příští rok odeslat podle zákona sněmovně do 30. září, ta ho pak musí odsouhlasit do konce roku.

-Jan Kálal, Jan Drahorád, Petra Hrubá | MED

Kurzy

Kurzovní lístek: 24.2.2024 Exchange s.r.o.

EUR 25,300 25,380
USD 23,280 23,400
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články