Jak se žije důchodcům v okolních zemích?

12. 12. 2017 – 17:09 | Penze | red | Diskuze:

Jak se žije důchodcům v okolních zemích?
Ilustrační foto | zdroj: freeimages.com

Navýšení důchodů v příštím roce bude jedno z nejvýraznějších, důchodci dostanou přidáno 475 korun. Oproti některým okolním státům sice jsou důchody v Česku vyšší, zároveň tady ale máme dražší potraviny. Jinak je tomu třeba v Německu.

V letošním roce se střední hodnota, tedy částka, kterou bere nejvíce českých důchodců, pohybuje kolem šestnácti tisíc korun. Narůstající cena potravin ale tuto částku degraduje. Za jeden nákup běžných potravin, jako je chléb, vejce, mléko, olej a máslo zaplatíme necelých 200 korun.

Důchody všem od ledna vzrostou, i sirotčí. Na jaký důchod se těšit?

Bez poplatků za bydlení a dalších výdajů si běžný důchodce může dovolit takto nakoupit za měsíc zhruba 81krát. Ve srovnání se sousedními státy je na tom Česko poměrně dobře. Chudobou jsou ohrožena necelá 4 procenta důchodců.

Německý důchodce může na podobný nákup vyrazit během jednoho měsíce až 230krát. Běžný německý důchod je totiž čtyřicet tisíc. Levněji nakoupíme u západních sousedů například mléko.

Za stejné potraviny nejvíce utratíte v Rakousku. Při ceně čtyřicet korun za chleba, nebo šedesát korun za máslo zaplatíte za poměřovaný nákup až 211 korun. Rakouský důchodce takto nakoupí jen 152krát.

V Polsku nakoupíme o něco levněji než u nás. Za bochník chleba, deset vajec, kostku másla, litr mléka a oleje dáte v přepočtu 158 korun. Polské důchody jsou ale nižší, a tak si takový nákup tamní důchodci pořídí jen 82krát.

Nižší důchody a vyšší ceny jsou pak na Slovensku. Například máslo tam přijde na 65 korun. Deset vajec stojí o 9 korun méně. Běžný nákup tak pořídí důchodci 66krát. Slovenské důchody se pohybují kolem 14tisíc.

Zdroje:
tn.cz, MED

Kurzy

Kurzovní lístek: 25.5.2024 Exchange s.r.o.

EUR 24,610 24,710
USD 22,700 22,840
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články