Jak se zjišťují a řeší neoprávněné odběry elektřiny?

17. 4. 2009 – 1:16 | Bydlení | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Jak se zjišťují a řeší neoprávněné odběry elektřiny?
Foto: NašePeníze.cz | zdroj: NašePeníze.cz

Jen pracovníci odboru Netechnických ztrát (NTZ) společnosti ČEZ Měření, s. r. o., vyjíždějí denně zhruba ke 30-40 kontrolám, přičemž za rok 2007 provedli přes 8000 měření a kontrol odběrných míst. Obyčejně NTZ vyjíždí ve dvojicích, k náročnějším a složitějším případům je přibírán odpovídající počet pracovníků. Jak odhalují černé odběry? Pozor na nepoctivé sousedy!
- ČEZ nabízí \"Bílé šrotovné\" 1000 Kč při nákupu nového spotřebiče, máte nárok?
- Jak šetřit náklady na bydlení? Zateplení a vlastní výroba energie!
- Jaké energii má patřit budoucnost?

Někdy na podezřelé odběry upozorní anonymní informátor, v devíti z deseti případů ale neoprávněného odběratele odhalí systematická činnost kontrolorů, techniků a odečítačů. Nepoctivce často prozradí analýza spotřeby odběrného místa, kde pracovníci NTZ zjistí výrazný pokles spotřeby.

Při měření používá NTZ špičkovou techniku, která odhalí provinilce téměř ve 100 % případů. Dále jsou používány například infrakamery a reflektometry, které dokáží objevit nelegální přípojku. Důležitým pomocníkem při odhalování neoprávněných odběratelů jsou také thermokamery, které jsou schopny rozeznat porušené vodiče a kabely.

Při kontrole odběrného místa  pracovník NTZ pomocí speciální techniky určí zda se jedná, či nejedná o neoprávněný odběr. Elektroměr je z odběrného místa demontován pouze v případě zjištěného neoprávněného odběru. V případě, že se jedná o neoprávněný zásah do měřícího zařízení je elektroměr předán do speciální laboratoře využívající nejmodernější měřící, optickou i počítačovou techniku k zadokumentování plomb a stavu měřícího zařízení (elektroměru). Elektroměr je dále předán do Autorizovaného metrologického střediska (dále jen AMS). Po přezkoumání v AMS je elektroměr zaslán k nezávislé expertíze, kde soudní znalci posoudí, zda došlo k zásahu do vnitřních částí elektroměru.

Typickým příkladem nelegálního odběru je přetáčení číselníku elektroměru a nedovolená manipulace s ním. Dalším typickým příkladem je také napojení na distribuční rozvod před elektroměrem, aby elektrický proud neprocházel jen přes elektroměr, ale i mimo něj.

Nezřídka také dochází k případům, kdy se provinilec napojí na elektrický rozvod u svého souseda, který se pak podivuje vysokým účtům. NTZ v těchto případech upozorňuje postižené odběratele na nepoctivé jednání jejich sousedů.

 

Jak se řeší neoprávněné odběry?

 

Každý odhalený neoprávněný odběratel elektřiny vždy má dvě možnosti, obě zcela legální.

První, v rámci obchodního vztahu dodavatel – zákazník: dohodnout se na rozsahu vzniklé škody a škodu zaplatit. Následuje obnovení dodávek elektřiny a případ je uzavřen. Výpočet škody se řídí platnou vyhláškou a je zadokumentován.

Druhá, stejně legální možnost, je předat zjištěné důkazy Policii ČR a řešit vše soudní cestou. V tom případě nemá dodavatel důvod odběrateli, který kradl a neuhradil dodávku elektřiny, obnovit připojení, což je podle energetického zákona v pořádku. Odpojení elektřiny je silný nástroj a vzniká principiální otázka, na kterou může mít každý z nás odlišný názor: Má nebo nemá člověk, který kradl elektřinu, nárok na její další odběr, aniž by předtím uhradil tu ukradenou elektřinu? Například firma ČEZ se řídí stanoviskem příslušných státních orgánů - Státní energetická inspekce a Ministerstva průmyslu a obchodu.

Neoprávnění odběratelé neokrádají ČEZ, ale ostatní zákazníky

Ztráty elektřiny způsobené neoprávněnými odběry jsou součástí distribuční ceny elektřiny stanovované Energetickým regulačním úřadem. Ve svých tarifech je zaplatí zákazníci všech energetických společností.

Počet neoprávněných odběrů neustále narůstá. V roce 2007 jich bylo odhaleno více než 3000 při celkové škodě 130 mil. Kč.

Kdo je neoprávněný odběratel?

Častá obava, že mi někdo poškodí plombu na elektroměru, a budu obviněn z neoprávněného odběru elektřiny, je zbytečná. Teprve prokázaná manipulace a přetáčení číselníku elektroměru je důkazem neoprávněného odběru elektřiny.

 

Kurzy

Kurzovní lístek: 15.6.2024 Exchange s.r.o.

EUR 24,720 24,800
USD 23,050 23,150
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články