Jak spořit bez rizika? Zvolte stavebí spoření!

12. 2. 2009 – 8:01 | Spoření | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Jak spořit bez rizika? Zvolte stavebí spoření!
Foto: NašePeníze.cz | zdroj: NašePeníze.cz

Díky hospodářské krizi, která zaplavuje nejen titulní strany všech novin, ale i naše peněženky, je potřeba si řádně rozmyslet, jak své úspory dobře uchovat a popřípadě zhodnotit. V době, kdy většina států EU včetně České republiky postupně snižuje svoje centrální úrokové sazby, lze jen těžko očekávat nějaké nabídky nových produktů s pohádkovou výnosností a minimálním rizikem. Nicméně několik možností pro zajímavé zhodnocení našich úspor přeci jenom existuje.

Možností, kam uložit své peníze, je samozřejmě hodně, ale v dnešní době je nanejvýš vhodné nejdříve zrevidovat uplynulý rok 2008 a udělat si finanční plán na rok 2009 a ideálně i na roky nadcházející. Především pak s ohledem na naše očekávané příjmy a výdaje.

         Běžným způsobem spoření jsou termínované vklady, které nám ale po zdanění zpravidla nepokrývají ani inflaci. Tento rok zřejmě nebude výjimkou a z toho důvodu lze termínované vklady doporučit jen jako okrajovou krátkodobou možnost. Při investici do podílových fondů je zase potřeba velice pečlivě zvážit, jakého výnosu chcete dosáhnout a jaké riziko hodláte podstoupit. Jak si tedy rozplánovat svou finanční budoucnost?

- Co lze financovat z úvěru ze stavebního spoření?
- Stavební spořitelny... nejen o stavebním spoření
- U prodloužení stavebního spoření si dejte pozor na poplatky!
- Je výhodné dětem uzavírat stavební spoření?

       Podle Karla Pavlíka, ředitele odboru podpory prodeje a vývoje produktů Raiffeisen stavební spořitelny a.s. je, s ohledem na riziko, nejvýnosnějším způsobem stavební spoření. „V současné době jsou trhy vlivem ekonomické krize velmi nestabilní. A zvláště pro drobné investory z řad ekonomických laiků je v tomto případě bezpečnější fixní a předem jasný výnos, jaký nabízí například právě stavební spoření. Proto by stavební spoření rozhodně nemělo ve vašich finančních plánech chybět,“ doplňuje Karel Pavlík .

        Ve stavebním spoření bychom z hlediska výnosu neměli zaznamenat žádné změny, právě protože není náchylné na výkyvy trhu, a to ani v případě globální finanční krize. „Klient dostane státní podporu i úrok od stavební spořitelny a jeho výnosy tak budou stabilní. Efektivní úroková sazba se přitom pohybuje někde mezi 6-7 % p.a. Navíc všechny výnosy u stavebního spoření jsou osvobozené od placení daně z příjmu. A pro ty, kteří přemýšlejí o úvěru na bydlení, nabízíme úvěr ze stavebního spoření s garantovanou úrokovou sazbu  3,5%,“ říká Karel Pavlík. Další nespornou výhodou stavebního spoření právě v době finanční krize je vysoká bezpečnost vkladů. „Stavební spořitelny musí mít ke své činnosti povolení České národní banky, která také dohlíží na jejich činnost. Zároveň se musejí řídit velmi přísnými pravidly, která se týkají umísťování vkladů klientů. Vklady u stavebních spořitelen jsou pojištěny stejně jako vklady v ostatních bankách,“ vysvětluje Karel Pavlík.

Kurzy

Kurzovní lístek: 26.9.2023 Exchange s.r.o.

EUR 24,280 24,400
USD 22,850 23,030
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články