27. 8. 2015 17:58 - Práce
Splácíte hypotéku a ztratili jste právě práci, nebo hledáte třeba své první zaměstnání hned po škole? Než začnete bez přemýšlení projíždět a odpovídat inzeráty na „jobsu“, zkuste následující tipy, které vám nezaberou více než 2 dny a výrazně vám ulehčí hledání.
Hledání práce vám ulehčí jakákoliv likvidní finanční rezerva, která v ideálním případě stačí na cca 6 měsíců omezeného provozu, a státní podpora v nezaměstnanosti, protože opět nebudete v takovém finančním tlaku a můžete o platu a ostatních podmínkách nov , zdroj: NašePeníze.cz
Nejlepší obranou proti ztrátě zaměstnání je samozřejmě prevence, kdy si lze občas všimnout signálů, že výpověď může přijít, a hledat novou práci už v tomto okamžiku. Jako zaměstnaný a tedy i placený člověk máte lepší vyjednávací pozici, tzn. nepotřebujete místo za každou cenu, abyste zaplatili hypotéku a složenky.
Hledání práce vám také ulehčí jakákoliv likvidní finanční rezerva, která v ideálním případě stačí na cca 6 měsíců omezeného provozu, a státní podpora v nezaměstnanosti, protože opět nebudete v takovém finančním tlaku a můžete o platu a ostatních podmínkách nového zaměstnání lépe vyjednávat.
Vždy mějte připravený aktuální životopis (curriculum vitae, CV) vždy v minimálně v českém a anglickém jazyce. Často se stává, že narazíte na vhodnou nabídku, ale je třeba, abyste co nejrychleji poslali své CV. Pokud ho začnete aktualizovat až v okamžiku, kdy je o něj požádáno, bývá většinou pozdě – hrozí zde chyby ve spěchu a určitě ho nestihnete připravit (aktualizovat, zformátovat, přizpůsobit potenciálnímu zaměstnavateli) tak kvalitně, jako kdybyste to dělali dva klidné zimní večery.
Na internetu je spousta návodů, jak životopis napsat. Dejte ovšem hlavně pozor na jeho přehlednost; zkušený personalista vyhodnotí zhruba za 3 vteřiny, zda vás na pohovor pozve, či nikoliv. Nechte si svůj životopis zkontrolovat od pár známých, zda je v něm na první pohled opravdu to, co má – tj. nejvyšší dosažené vzdělání, relevantní praxe, zahraniční zkušenosti a jazykové znalosti.
Vysoká škola – stále více a více zakončuje své vysokoškolské vzdělání bakalářským stupněm, proto není na škodu školu „dokončit“ magisterským titulem s výjezdem na oblíbený Erasmus, který dokládá jazykovou vybavenost a elementární schopnost umět se o sebe postarat.
Další výhodou jsou jakékoliv zahraniční stáže, absolvované ideálně u firmy v oboru. Nejsou často příliš dobře placené, ale jejich nabídka je relativně široká. Jako poslední, ale neméně důležité jmenujme praxi a znalost cizích jazyků.
S prací to je jednoduché – přehledně a bez vymýšlení napište, co jste dělali, a dodejte referenci na svého nadřízeného či kolegu. S jazyky je to čím dál tím těžší; angličtina už není výhodou, ale naprostým standardem a počítá se to, co umíte dál. Jakýkoliv bonus ve formě certifikátů, MBA apod. je vítaný, i když se v poslední době se stále dostupnějšími programy lehce degraduje.
Dejte o sobě vědět na sociálních sítích, hlavně na Facebooku a LinkedIn. Velice často, když se hledá někdo nový do firmy, se ptá manažer svých podřízených, zda někoho neznají a nemohou doporučit. Facebook je pak jako dělaný pro sdílení takové nabídky či poptávky práce.
Pokud máte relevantní pracovní zkušenosti, udržujte si, stejně jako svůj životopis, aktualizovanou sociální síť LinkedIn. Ta vás sama navede co všechno vyplnit, abyste byli pro personální oddělení zajímaví. V podstatě sem vypíšete celé své CV, které je viditelné pro nejen vaše kontakty, ale i pro personalisty. Buďte aktivní a nechte se prostřednictví vašich kontaktů představit dalším uživatelům, či si předplaťte na pár měsíců po dobu hledání práce rozšířenou verzi za pár set korun (např. Personal Plus, Job Seeker).
Nestyďte se kontaktovat napřímo své kamarády ve firmách. Není to žádná ostuda ani nic zavrženíhodného – je naprostým standardem, že firma hledá nejdříve ve vlastních zdrojích, pak na základě referencí (tzn. šance pro vás) a až nakonec vypíše oficiální inzerát. Jak se říká, úplně každý důvod skočit na pivo s kamarádem je dobrý – i když z toho pracovně nic nebude, alespoň si osvěžíte mysl a přijdete na jiné myšlenky. Je ovšem možné, že narazíte na někoho, kdo právě do firmy kandidáta shání, ale hlavně budete mít relativně spolehlivé informace přímo z tamních zdrojů.
V případě, že opravdu nějaká pozice k dispozici bude, získáváte ihned informační výhodu, kdy získáte vnitřní informace o opravdové náplni práce, atmosféře ve firmě, svém budoucím šéfovi či cenné informace týkající se vyjednávání o platu. Podstatně snáze se pak trefíte do požadavků firmy a v platové rovině lze snáze zasáhnout maximální platovou hranici, které je pro vaší pozici určena.
Zaregistrujte se na portálech práce (např. jobs.cz, monster.cz, práce.cz apod.). Čím více, tím lépe. Budete pak v několika databázích, čímž roste pravděpodobnost vašeho oslovení. I v případě, že se přesně nebudete hodit na danou pozici, může personalista zjistit, že se hodíte na jinou, kterou právě nabízí, nebo si na vás může vzpomenout později.
Zároveň se vyvarujte bezmyšlenkovitého rozesílání životopisů. Raději odpovězte na méně inzerátů, ale s větší rozvahou a nezapomeňte pak do firmy napsat či ideálně i zavolat, zda váš životopis obdrželi a jak se situace vyvíjí. Zavoláním nic nemůžete ztratit, lze pouze získat cennou zpětnou vazbu.
-David Martan | Více na Hypoindex.cz
21. 11. 2020 21:52 - Spotřebitelé - 0
Pěstitelé vánočních stromků začínají řezat jedle, smrky a borovice na prodej. Ten by měl začít bez ohledu na vládní omezení tradičně začátkem prosince. Letos se prý můžeme těšit na hezčí a zelenější stromky. více
13. 11. 2020 14:39 - Spotřebitelé - 0
Odpovědnost za správnost a pravdivost informací ve své nabídce nesou i cestovní agentury, které zájezdy zprostředkovávají. Rozhodl o tom Nejvyšší správní soud. více
28. 2. 2020 00:05 - Bydlení - 0
Mladí to s pořízením vlastního bydlení nemají jednoduché. Aby získali hypotéku v bance, musí mít alespoň něco našetřeno. Když nejsou úspory, pomáhá rodina nebo další úvěry. Pomocnou ruku ale podávají i banky nebo stát. více
27. 2. 2020 00:05 - Ekonomika - 0
Americký ekonom libanonského původu Nassim Nicholas Taleb proslul před několika lety knihou Černá labuť, kde popsal následky neočekávatelných a nepředpověditelných událostí na svět a ekonomiku zvláště. My víme, že nebyl první. více
poslední komentáře | vstup do diskuze (celkem 0 příspěvků)