Jak vyřešit problémy kolem strany Věci veřejné? Politologové radí Petru Nečasovi

- Politika autor: Redakce NašePeníze.cz

V době polorozpadu nejmenší vládní strany Věci veřejné se zvyšují nároky i na samotného premiéra Petra Nečase. Agentura mediafax proto položila otázku několika politologům co by Nečasovi doporučili. Hlavně opatrnost zní rady.

Nečas musí mít své kroky dobře promyšlené, jinak tvrdě hazarduje, míní politologové, Foto: ODS

Nečas musí mít své kroky dobře promyšlené, jinak tvrdě hazarduje, míní politologové, Foto: ODS,zdroj: NašePeníze.cz

Jednání premiéra Petra Nečase (ODS) musí být v současné koaliční krizi velmi dobře vykalkulované. Je pravděpodobné, že jeho radikální výroky přišly až ve chvíli, kdy má zajištěnou podporu části poslanců Věcí veřejných (VV), uvedla v sobotu pro agenturu Mediafax politoložka Vladimíra Dvořáková.

"Premiérovo jednání by bylo velkým hazardem, pokud by neměl alespoň částečně zajištěnou podporu některých poslanců Věcí veřejných," informovovala Dvořáková. Premiér v pátek večer po jednání koaličních stran oznámil, že ve vládě mají skončit kromě ministra Víta Bárty ještě dva další členové Věcí veřejných, ministr vnitra Radek John a šéf školství Josef Dobeš.

Podle politologa Jířího Pehe poslanecký klub VV urážku v podobě "vyhození" formálního předsedy strany Radka Johna nepřijme a pravděpodobně vypoví koaliční smlouvu. "Mnoho mladých politiků, kteří nyní sedí v poslaneckých lavicích za Věci veřejné, nebudou chtít ukončit svoji politickou kariéru kvůli jednání pana Bárty, a tak je možné, že se buď přidají k TOP 09 a ODS, nebo budou podporovat vládu jako nezávislí," doplnil politolog. "Nastala vládní krize, kterou musí premiér nějakým způsobem řešit. Uvědomuje si, i když měla vládní koalice 118 poslanců, nedařilo se jí prosazovat potřebné reformy díky vnitřnímu rozkolu Věcí věřených," uvedl politolog Jiří Pehe.

Budoucnost vlády je velmi nejasná. " Pokud Věci veřejné vypoví koaliční smlouvu, musí si premiér zajistit podporu minimálně sedmi poslanců, aby současnou vládu udržel," říká Dvořáková. ODS a TOP 09 mají dohromady 94 křesel. Poslanecký klub Věcí veřejných tvoří po vyloučení Kristýny Kočí, Stanislava Humla a Jaroslava Škárky 21 členů. To znamená, že i za případné podpory těchto tří poslanců, by premiér musel přesvědčit alespoň čtyři poslance z Věcí veřejných, nebo některé zástupce z opozičních stran.

-František Bužek | MED