Jak vysokou splátku za bydlení utáhnete? Měla být maximálně třetina platu

17. 6. 2012 – 23:05 | Hypotéky | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Jak vysokou splátku za bydlení utáhnete? Měla být maximálně třetina platu
Dlouhodobější problémy se splácením hypotéky řeší často banky tím, že k dluhu přistoupí další spoludlužník, Foto:SXC | zdroj: NašePeníze.cz

Hypoteční úvěr si měsíčně sjedná několik tisíc lidí. Do dubna letošního roku podle ukazatele Fincentrum Hypoindex si vzalo hypotéku necelých 23 tisíc lidí. Ne všichni ale pak mají na splácení a často přecení svoje finanční síly.

Mnozí z těch, kteří si berou hypotéku, si nedokáží představit, jak následné splácení bude vypadat. Závazek je pak větší, než se domnívali a kvůli hypotečnímu úvěru se musejí uskromnit mnohem víc, než se na začátku zdálo.

“Hypotéka je velmi složitý produkt, ve kterém není lehké se správně zorientovat. Žadatelé často podceňují závazek, který hypotéka znamená a s měsíční splátkou se dostávají až na polovinu svého měsíčního příjmu. Zdravá hranice se však pohybuje kolem jedné třetiny příjmu žadatele,” říká Jiří Paták, výkonný ředitel ChytrýHonza.cz.

Trable s hypotékou se dají řešit

Pokud máte problémy se splácením hypotéky, kontaktujte banku. Samozřejmě lépe se situace řeší v případě, když vám vypadne příjem jen na krátkou dobu. Pokud se do takové situace dostanete, zkuste si půjčit od svých blízkých nebo s bankou dohodněte dočasné odložení splátek.

TIP: Kalkulačka - Hypoteční úvěr

Kreditní karta je také řešení, ale jen tehdy, jestli s jistotou víte, že zlepšení vaší finanční situace na sebe nenechá dlouho čekat. Dluh na kreditní kartě je dobré splatit, než vám vyprší bezúročné období. Hlavní je se do dluhů nezamotat. Půjčka kvůli půjčce je jeden z nejčastějších důvodů velkých finančních problémů, které obvykle končí exekucí movitého, ale i nemovitého majetku.

Dlouhodobější problémy se splácením hypotéky řeší často banky tím, že k dluhu přistoupí další spoludlužník. Většinou je to příbuzný nebo někdo blízký. Jestliže nemáte nikoho, kdo by vám půjčil nebo se přidal k vašemu dluhu, můžete si prodloužit dobu splatnosti, díky které si snížíte měsíční splátku a ulevíte tak rodinnému rozpočtu.

Úroková sazba není u hypotéky všechno

Lidé se často ženou hlavně za nejnižší úrokovou sazbou, pak ale podceňují další důležité faktory, jako je například doba splácení, spolehlivost banky či bankéře nebo flexibilita produktu z hlediska předčasného splacení. V neposlední řadě je také důležitá doba fixace. Volba hypotéky je však individuální. To, co vyhovuje jednomu, nemusí zaujmout druhého.

„Často si tak neuvědomují, že nejen úroková sazba ovlivňuje konečnou zaplacenou částku bance. Rychlé a hladké vyřízení hypotéky je však naprosto nezbytným faktorem pro spokojenost každého klienta,“ dodává Paták.

-Monika Hrušová | Hypoindex.cz

Kurzy

Kurzovní lístek: 26.2.2024 Exchange s.r.o.

EUR 25,280 25,420
USD 23,310 23,490
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články