Jak z dluhové pasti? Jedině osobní bankrot!

8. 4. 2014 – 21:06 | Půjčky | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Jak z dluhové pasti? Jedině osobní bankrot!
Většina lidí se snaží dluh splatit dalšími půjčkami. Nejdříve využívají seriózní finanční ústavy. Když již nejsou bonitní, musí využít nebankovní instituce, kde již úrokové sazby hraničí s lichvou. Foto:SXC, text: Oddluzovacicentrum.cz | zdroj: NašePeníze.cz

Život na dluh je fenoménem současné uspěchané doby. Nikdo nechce čekat a omezovat své potřeby. Pod masáží reklam, které jsou všude okolo nás, máme pocit, že musíme mít nejnovější technické novinky, nové auto na leasing, pořídit si nové bydlení na hypotéku nebo chytré stavební spoření, užít si exotickou dovolenou a nafotit si snímky novým fotoaparátem či chytrým mobilem, abychom se mohli o své radostné pocity podělit na facebooku s představou, kolik „přátel“ tím popíchneme.

Ale život na dluh má i své stinné stránky. Po měsících či letech euforie, kdy si člověk plní sny, přijde vystřízlivění v podobě vysokých úroků a splátek, které ne každý dokáže splácet. Do toho může přijít nějaká nečekaná životní událost v podobě ztráty zaměstnání, nemoci či většího finančního výdaje a dluhová spirála se začne roztáčet. Většina lidí se snaží dluh splatit dalšími půjčkami. Nejdříve využívají seriózní finanční ústavy. Když již nejsou bonitní, musí využít nebankovní instituce, kde již úrokové sazby hraničí s lichvou. Popřípadě jsou součástí smlouvy „šmejdské“ praktiky v podobě podepsaných prázdných směnek, zástavy nemovitosti či neeticky vysokých pokut za každé i sebemenší porušení smlouvy (např. pozdní odeslání splátky).

Jaké je řešení?
Pro radu jsme zašli za jednatelem společnosti Oddlužovací centrum panem Zdeňkem Bučkem, který se problematikou oddlužení zabývá profesionálně několik let. „Pokud je to možné, nepůjčujte si. Věřím, že téměř vždy existuje alternativa, jak lze danou situaci řešit bez půjčky. Když je půjčka nezbytná, stanovte si jasný cíl, co za půjčené peníze pořídíte. Nikdy si nepůjčujte na zbytné věci jako je například dovolená, značkové oblečení, alkohol, cigarety, hazard apod.“, vzkazuje pan Bučko.

Pokud již jste v dluhové pasti – tzn. že jste již tak předluženi, že nezvládáte splácet své závazky vůči věřitelům, je nejvyšší čas s tím něco dělat. Ideálním řešením je insolvence, která je známější pod zlidovělým názvem osobní bankrot.

Co je osobní bankrot?
Osobní bankrot je forma oddlužení, která se řídí insolvenčním zákonem. Znamená vyhlášení úpadku na svou osobu. V praxi to znamená, že pokud vyhlásíte osobní bankrot, stačí vám během 5ti let splatit alespoň 30% svých dluhů. Během této doby máte zaručen klid od exekutorů, vymahačů a obecně od všech svých věřitelů. Po 5ti letech jste bez dluhů!

Abyste se mohli zbavit dluhů, je nutné splňovat několik nutných podmínek, mezi ty nejzákladnější patří:

•       Mít více věřitelů

•       Mít stálý příjem, abyste byli schopni splatit alespoň 30% svých dluhů
Kompletní podmínky naleznete zde.

Kurzy

Kurzovní lístek: 4.7.2022 Exchange s.r.o.

EUR 24,720 24,820
USD 23,690 23,870
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články