Jaká je kvalita pohonných hmot v Česku?

12. 7. 2011 – 19:42 | Ceny PHM | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Jaká je kvalita pohonných hmot v Česku?
Vloni se kvalita paliv ve srovnání s rokem 2009 dál mírně zhoršila a zlom přineslo právě až zavedení nových opatření na začátku letošního roku, Foto:NašePeníze.cz | zdroj: NašePeníze.cz

Česká obchodní inspekce letos zjistila na čerpačkách 5,7 procenta nekvalitní nafty a jen 1,7 procenta nekvalitního benzinu, což je značný pokles proti loňsku. Ministr průmyslu a obchodu Martin Kocourek (ODS) v úterý uvedl, že za úspěchem je jeho rozhodnutí zveřejňovat výsledky kontrol.

Údaje Česká obchodní inspekce (ČOI) pocházejí z období od ledna do června letošního roku. V loňském roce to bylo za stejné období 9,9 procenta nejakostní nafty a 5,5 procenta benzinů.

Za prvních šest měsíců letošního roku zatím ČOI zkontrolovala 989 vzorků benzinů a motorové nafty, do normy se jich nevešlo 37. Vloni ČOI za stejné období zkontrolovala 810 vzorků a problémy našla u 64 z nich.

TIP: Kde je nejlevnější benzin a jak jsou na tom jiné kraje?

Ministr průmyslu a obchodu Martin Kocourek (ODS) soudí, že za významným zlepšením kvality pohonných hmot prodávaných v České republice je jeho rozhodnutí o zveřejňování těch čerpacích stanic, u kterých ČOI našla nekvalitní palivo, a také přísnější kontrola čerpacích stanic.

"Díky novému způsobu dohledu nad kvalitou pohonných hmot, který jsme od letošního roku zavedli, jsou zatím výsledky kontrol téměř dvakrát lepší proti stejnému období vloni," uvedl Kocourek a dodal: "Ukazuje se, že mnou prosazené změny skutečně chrání jak motoristy, tak poctivé prodejce."

"Markantní zlepšení je hlavně v kvalitě benzínů – ze 481 kontrolovaných vzorků jich nevyhovělo jenom osm. V praxi to znamená, že na problematický benzin ČOI narazila jen u jedné z 60 zkontrolovaných benzinek," řekl ministr.

Ministerstvo průmyslu a obchodu současně dokončilo pravidelné hlášení České republiky Evropské komisi o sledování jakosti pohonných hmot prodávaných v roce 2010. Z něj vyplývá, že se vloni kvalita paliv ve srovnání s rokem 2009 dál mírně zhoršila a zlom přineslo právě až zavedení nových opatření na začátku letošního roku. Vloni za celý rok nevyhovělo 9,6 procenta vzorků motorové nafty a 5,6 procenta benzínů. Zpráva uvádí, že velká většina loňských závadných vzorků se od normy odchýlila jen mírně a nehrozila tedy poškozením motoru.

Podvodníci prodávají minerální olej místo nafty. Ničí tak motory a okrádají stát

 

-Petr Šour | MED

Kurzy

Kurzovní lístek: 25.7.2024 Exchange s.r.o.

EUR 25,290 25,410
USD 23,340 23,520
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články