Jaká je nejlépe placená práce v Česku a jak se za rok změnily platy?

- Práce autor: red

Nejvýnosnější profesí v Česku je práce leteckého dispečera. Měsíčně si v průměru přijdou na 166 tisíc korun. Oproti roku 2014 si loni přilepšili skoro o 10 tisíc korun. Platy nejméně vydělávajících profesí ale zůstaly stejné nebo se zvýšily jen o pár stokorun.

Ilustrační foto

Ilustrační foto , zdroj: freeimages.com

Velké srovnání platů provedla redakce TN.cz na základě dat Českého statistického úřadu (ČSÚ). Srovnává průměrnou mzdu v jednotlivých profesích v letech 2014 a 2015. Nejvýdělečnějším zaměstnáním zůstává práce leteckého dispečera. Ti si navíc meziročně polepšili v průměru skoro o 10 tisíc.

Komerční sdělení: Švýcarský plat vám může zajistit práce ve švýcarské Swiss Life ČR

Naopak nejméně, v průměru 12 334 korun berou číšníci a servírky. Ve srovnání s rokem 2014 si ještě o téměř 300 korun pohoršili. Vzhledem k tomu, že uklízeči a pomocníci v kuchyni se dočkali přidání, propadli se číšníci na poslední místo žebříčku.

Nejhůře v meziročním srovnání dopadli řídící pracovníci třeba v cestovních kanceláří. Podle dat statistiků přišli o téměř 10 tisíc korun, což představuje více jak čtvrtinu platu! Průměrně pobírají 28 a půl tisíce. O více jak 10 tisíc přišli řídící pracovníci v IT, v jejich případě to znamená stále průměrný plat ve výši 73 934 korun, ale oproti loňsku zhoršení o 12 %.

platy a rozdíly

Průměrná mzda v České republice stále roste. V prvním pololetí stoupla meziročně přibližně o 4 % a už činí 28 556 korun. Medián mzdy potom 23 409 korun. Největší průměrnou mzdu pobírají zaměstnanci v Praze (38 213 Kč), nejnižší potom v Karlovarském kraji (23 463 Kč).

Na další růst mezd se část zaměstnanců může těšit od příštího roku. Na svém středečním zasedání totiž vláda schválila navýšení minimální mzdy. Ta se z 9 900 korun zvedne na rovných 11 tisíc. Minimální mzdu přitom pobírá přibližně 115 tisíc zaměstnanců.

Ve srovnání s ostatními evropskými zeměmi je ovšem Česko na chvostu. vůbec nejvyšší minimální mzdu, bezmála 52 tisíc korun, berou v Lucembursku. Vyšší minimální mzda než v Česku, konkrétně 10 935 korun, respektive 405 eur, je také na Slovensku. I tam vláda v minulých dnech rozhodla o navýšení minimální mzdy a to na 435 euro, tedy v přepočtu 11 745 korun.

 

Tagy: mzda plat srovnání platů průměrný plat průměrný púříjem

Zdroje: MED