Jaké jsou novinky v roce 2018 na silnicích? Není jich málo!

16. 1. 2018 – 10:25 | Auto-moto | red | Diskuze:

Jaké jsou novinky v roce 2018 na silnicích? Není jich málo!
zdroj: freeimages.com

Minimálně jeden automobil má v domácnosti většina rodin v České republice. Jakákoliv změna nejen na tuzemských silnicích se tak dotkne většiny obyvatel. Jaké jsou novinky v roce 2018?

Změny: Od ledna 2018 

Dalších 41 kilometrů dálnic bez poplatku (od ledna)

Celkem 186 km dálnic je možných projet bez dálniční známky. Bezplatný bude od ledna průjezd po dalších pěti dálničních úsecích. Platí to pro D3 kolem Veselí nad Lužnicí, D6 mezi Chebem a Karlovými Vary, D55 kolem Otrokovic, D52 u Pohořelic a část dálnice D46 u Hněvotína, což umožní bezplatné využití obchvatu Olomouce na dálnici D35.

Registrační značky s hologramem (od ledna)

Běžnými se stanou tabulky registračních značek opatřené hologramem. Autodestruktivní holografická známka je nový ochranný prvek dodávaný výrobcem. V EU je takováto vyšší míra ochrany proti padělání stále běžnější.

Stanice měření emisí budou fotografovat každý vůz (od ledna)

Jak fotografie měřených vozů, tak výsledky měření se budou on-line ukládat do Centrálního informačního systému ministerstva dopravy. Cílem je snížit možnost podvodů. Kromě jiného bude fotografován i tachometr a VIN kód, aby se snížil možnost následného stáčení kilometrů. Od lednu je na webu Ministerstva dopravy mapa stanic měření emisí.

Změny od poloviny roku 2018:

Od července lze řidičský průkaz získat na jakémkoliv úřadě obce s rozšířenou působností

O vydání nového nebo o výměnu starého či vzdát se řidičského průkazu mohou lidé na jakémkoliv obecním úřadu obce s rozšířenou působností. Podobně se to týká vydání mezinárodního řidičského průkazu, výpisů z evidenční karty řidiče a bodového hodnocení. Profesionální řidiči totožně mohou žádat o vydání paměťové karty řidiče nebo uznání profesní způsobilosti.

Každý takový úřad také zajistí nezbytné fotografování žadatele.

Aktualizují se eTesty (polovina roku)

Aplikaci eTesty používaná při závěrečné zkoušce z předpisů o provozu na pozemních komunikacích dostane pozměněné a doplněné vybrané otázky.

Slovensko

U našich východních sousedů jezdí po silnicích zhruba 200 000 řidičů, kteří trpí lehčí nebo silnější formou cukrovky, tedy mohou být postiženi hypoglykémií, tedy poklesem hladiny cukru v krvi pod kritickou mez. Následkem může být až bezvědomí. Změna zákona platného od ledna zavádí novinku. Do řidičského průkazu dostane dotyčný do kolonky Zvláštní záznamy údaj – 500. To je pro policistu informace o tom, že řidič je diabetik. Při silniční kontrole tak bude od takového řidiče policie požadovat potvrzení od lékaře, že je v dobrém zdravotním stavu a způsobilý k řízení. Když ho řidič nebude mít, hrozí mu pokuta ve výši 50 euro a v přestupkovém řízení až 100 euro. Jinými slovy, policista na něj bude pohlížet, jakoby neměl platný řidičský průkaz. Zákonodárci si slibují, že to bude nutit řidiče pravidelně a zodpovědně navštěvovat lékaře, starat se o svůj zdravotní stav.

Počet usmrcených při haváriích způsobených opilými řidiči v uplynulých letech neklesá (v roce 2016 – 37) a proto ministerstvo vnitra zvažuje, zda chápat automobil jako zbraň, která zabila a společně s vězením, až 10letým zadržením řidičského průkazu uvažovat i o možnosti zadržení vozidla. 

Od 1. ledna se mění spotřební daň na motorový benzín a naftu. Zvyšuje se o 4 a bezmála 8 euro na 1000 l, ovšem v případě zajištění ekologické bioetanolové složky 5,9, respektive 6,9 % se naopak daň snižuje o 40 euro.             

Dálniční elektronické známky mají platnost od 1. ledna do 31. ledna 2019. Tedy 14 měsíců, v Čechách je to celkem 16 měsíců. Zůstávají nezměněné, stejně jako ceny – za celoroční 50 euro, měsíční 14 euro a 10denní za 10 euro. Koupit je lze : přes portál www.eznamka.sk, přes mobilní aplikaci „eznamka“ stejně jako na některých čerpacích stanicích, hraničních přechodech, nebo na pražské centrále ÚAMK.

Polsko

Stáčení tachometrů bude v Polsku trestné. Změnu zákona navrhuje polské ministerstvo spravedlnosti. Za porušení tohoto ustanovení zakazujícího manipulaci s tachometry, může hrozit vězení od tří měsíců do pěti let. Důvod? Podle odborných odhadů v Polsku má až 80 % prodávaných starších automobilů přetočený tachometr. Podle polského ministra spravedlnosti není možné dále takovýto stav tolerovat: „Budeme usilovat, aby se stáčení tachometrů stalo samostatným trestným činem.“ Navrhované změny putují do parlamentu ke schválení.

Rakousko

Od ledna 2018 jsou v Rakousku zavedeny vedle klasických dálničních vinět i elektronické dálniční známky, které jsou registrovány na poznávací značku vozidla. Cena je totožná u obou provedení. Při on-line nákupu nebo přes aplikaci rakouského ministerstva dopravy bude možné zvolit začátek platnosti známky, což v případě desetidenních a dvouměsíčních kupónů, ocení i čeští turisté. On-line objednaná známka bude platná teprve 18. den po objednání. Pokud si tedy řidič objedná dálniční známku 1. ledna 2018, na zpoplatněnou silnici bude smět vyjet až 19. ledna 2018.
Od poloviny roku 2018 lze pořídit elektronickou známku i v trafikách, na benzínových pumpách a v automobilových klubech. Známka zakoupená tímto způsobem bude mít okamžitou platnost.
Více na: https://www.asfinag.at/maut-vignette/vignette/digitale-vignette/

Již tradičně se zvedá cena dálničních známek a mýtné pro autobusy a nákladní auta. Pro rok 2018 je to 1 procento.

Od 1. října začne platit zpřísnění emisních limitů pro vjezd nákladních aut do oblasti Burgenladnu. Od října sem budou moci vjíždět jen nákladní auto od normy Euro 3.

Německo

V Německu vstoupila 1. června 2017 v platnost změna zimních předpisů, která stanovuje nové požadavky na používání pneumatik v zimě. Ty musí být na trvale poháněných nápravách opatřeny „alpským symbolem“ - tedy sněhovou vločkou se siluetou trojice hor.

Od ledna 2018 toto nařízení platí zatím pouze pro vozy vyrobené po 31. prosinci 2017. Na starších osobních vozech mohou být například i pláště se symbolem M + S, a to až od 1. července 2020. Následně mohou od tohoto data řidiči používat jen plnohodnotné zimní pneu. U nákladních vozidel je termín posunut do roku 2024.

Německo od 1. ledna bude měřit při emisní zkoušce reálné emise, nikoliv jen opacitu.

Pokud budete natáčet nebo si fotit dopravní nehodu místo pomáhání, hrozí vám trest odnětí svobody až na jeden rok.

Vznikne nové dopravní značení pro parkování vozidel na Car Sharing – krátkodobé půjčování.

Nová pobytová daň je zavedena ve Frankfurtu nad Mohanem, Kolíně nad Rýnem, Erfurtu a Hamburku. Jedná se o poplatek 2 Eura za osobu a noc při ubytování v soukromí pomocí služeb podobných Airbnb.

Tento rok je nejspíše posledním, kdy budeme jezdit po německých dálnicích zcela zdarma. Od roku 2019 budou zpoplatněny mýtným.

Krátké shrnutí novinek platných během loňského roku: telefonování při řízení. Pokuta se z 60 euro zvýšila na maximálních 200 euro a mínus 2 body a měsíční zákaz řízení.

Nový předpis jasně definuje, že elektronické zařízení nesmí mít řidič v ruce ani v okamžiku kdy například vůz stojí na červené na křižovatce nebo díky star-stop systému má vůz vypnutý motor.

Pravidlo tak zvané záchranné uličky. Jde o povinnost vytvoření volně průjezdného pásu mezi stojícími nebo jedoucími vozidly v případě průjezdu vozidel záchranného systému. Nejnižší pokuta 200 euro, nejvyšší 320 euro, ztráta 2 bodů a měsíční zákaz řízení.

Třetí zásadní změna - účast v nelegálních silničních závodech za běžného provozu. Minimální je pokuta, ztráta tří bodů a zadržení řidičského průkazu. Nejvyšší pak dvouletý trest odnětí svobody. V případě zranění či smrti v souvislosti s nelegálními závody je pak trest stanoven až na 10 let odnětí svobody. 

Dánsko

Během letošního roku chce vláda rozhodnout o možném zavedení mýtného pro jízdu po tamních dálnicích a vybraných silnicích. Dánská vláda hodlá schválit stejný systém, jako má v plánu zavést Německo, a to od roku 2020.

Španělsko, Belgie…

Od 1. prosince 2017, pokud auto nebude mít ekologickou plaketu, nesmí vyjíždět v době vyhlášení smogové situace do Barcelony. Platí to pro benzinová vozidla registrovaná před rokem 2000 a diesely před rokem 2006. Pokuta 100 eur. V případě okamžité platby - 50 eur. 

Od 1. ledna 2018 čeká totéž motoristy i v Bruselu, a bude se týkat celé metropolitní oblasti. Do zóny mohou vjíždět automobily se vznětovými motory splňující Euro 3 a výše, nebo zážehové Euro2 až 6. Nutná je on-line registrace. Pro zahraniční motoristy je termín posunut z ledna 2018 na červenec 2018. Poté už se i český motorista bez registrace může dočkat pokuty, a to ve výši až 350 eur.

Pro doplnění uveďme, že tento systém je stále větší samozřejmostí v řadě zemí. Například v Německu se za posledních 10 let počet měst vyžadujících ekologickou plaketu zvýšil o 30 na dnešních zhruba 55.

Francie

Od 1. července se mimo město na obousměrných silnicích bez dělící ochrany zavádí snížení maximální povolené rychlosti z 90 na 80 km/h. Předpokládá se, že by to mohlo zachránit až 400 lidských životů ročně. Francouzský automotoklub s tímto krokem nesouhlasí a získal již bezmála 700 000 podpisů pod petici proti tomuto rozhodnutí. 

V případě ekologických plaket se jedná o: Paříž, Lyon, Štrasburk, Bordeux a nově i Marseille. Existují ZCR zóny, kam nesmí vjíždět starší spalovací vozidla splňující jen Euro 4 a nižší normy. Dále pak jsou tak zvané ZPA zóny, platné jen v období vyhlášeného smogového nebezpečí. Celkem mají ekologické plakety 6 druhů barev. Zcela zakázán je vjezd do center měst autům starším 20 let.   

Velkým problémem i pro české motoristy je fakt, že zakoupení plakety se odehrává pouze elektronickou cestou a na vyřízení se běžně čeká i měsíc.

Připravuje se zavedení ekologických zón pro města Bordeaux, Cannes, Arras a celou oblast Mont Blanc.

Je na místě také připomenout, že nejen s Francií sdílí Česká republika informace o dopravních přestupcích svých občanů v druhé zemi. Jedná se o uplatnění směrnice Rady EU 2015/413 o usnadnění přeshraniční výměny informací o dopravních deliktech v oblasti bezpečnosti silničního provozu. Francie udává, že 21 procent přestupků (v letním období až 50 procent) se týká vozů registrovaných v zahraničí.

Itálie

Od nového roku se v Itálii smí za volantem telefonovat jen s hands-free sadou. Pokuta za telefonování za volantem bez této sady je místo 161 až 646 Eur nově zákaz řízení až na dva měsíce.

Nizozemsko

Od 1. ledna se zvedají sazby pokut pro vybrané dopravní přestupky. Při překročení rychlosti na dálnici o 20 km/h zaplatíte nově 167 Eur místo dřívějších 165 Eur, pokud to samé uděláte ve městě, hrozí vám sankce 188 Eur místo 186 Eur. Za špatné parkování se zvedá pokuta na 95 Eur místo 90 Eur. Za telefonování bez hands-free sady je pokuta 230 Eur a stejná pokuta je i za jízdu na červenou. Pokud pokutu nezaplatíte do uvedené lhůty, zvyšuje se její sazba nejdříve o 50 % a podruhé pak o 100 %.

Velká Británie

Plány ministerstva dopravy předpokládají zavedení trestu odnětí svobody až na doživotí za zabití osoby při dopravní nehodě způsobené pod vlivem alkoholu nad 1,5 promile nebo drog, dále při nelegálních silničních závodech nebo extrémně rychlé jízdě. Za těžké ublížení na zdraví při těchto přestupcích by pak hrozil viníkovi trest odnětí svobody až na čtyři roky.

Řecko

Dovolená v Řecku bude dražší. 1. ledna bude účtována celostátní pobytová taxa, která by měla činit až 4 Eura za pokoj a noc. Poplatek platí i pro hosty v apartmánech.

EU

O celé plejádě ekologických opatření má do konce roku 2018 rozhodnout EU. Kromě jiného se má týkat toho základního od čeho se vypočítává podíl škodlivých látek vypouštěných automobily do ovzduší – a to je reálná spotřeba automobilů. Ta je podle měření řady automotoklubů ve skutečnosti o 30 až 40 % vyšší než udávaná. Proto se například navrhuje povinné zavedení měřičů spotřeby, které by se týkalo jak osobních aut, tak lehkých užitkových. Umožnilo by to výrazně přesnější kontrolu emisí oxidu uhličitého. Jinak by byly nové normy (snížení CO2 u nových vozů do roku 2030 o 30 %) opět jen cárem papíru.

O návrzích se má rozhodnout do konce roku 2018.

 

MIMO EU

Thajsko

Od 1. listopadu 2017 platí zákaz kouření na plážích v Thajsku. Pokuta za nedodržení zákazu je obří 2 500 Eur a trest odnětí svobody na jeden rok.

Baleárské ostrovy

Od 27. října se zvyšuje na dvojnásobek turistická daň na Baleárských ostrovech (Mallorca, Ibiza, Menorca, Formentera). Zvýšení platí jen pro hlavní sezónu (květen až říjen).

Čína

Od ledna byla zakázána výroba celkem 553 modelů, přesněji některých jejich verzí, jejich spotřeba je nad státem stanovenými normami. Ty byly přijaty jako jeden z kroků pro snížení emisí CO2. Zákaz se dotknul i některých verzí známých automobilek jako například Chevrolet, Buick, ale i VW a Škoda. V posledním případě jde o Superb 1.8 TSI. 

Nové dálnice a silnice v zahraničí

Rakousko

Po dvou letech prací byl 8. 12. otevřen další úsek dálnice A5 mezi Vídní a českými hranicemi. Nový, 25 kilometrů dlouhý úsek mezi Schrickem a Poysbrunnem vyšel Rakousko v přepočtu na 7,5 miliardy korun. Předpoklad hovoří o tom, že v příštím roce bude dovedena rakouská dálnice až do samotných hranic. Na české straně byla naposledy v roce 1996 otevřena část dálnice D52 do Pohořelic. Dál? Předpoklad - rok 2030.

 

Německo

 • Na jaře se otevře 9 km úsek dálnice A33 mezi městy Biefeld a Halle a 4 km úsek obchvatu Halle.
 • Z jara bude otevřeno 5 km dálnice A44 mezi městy Heiligenhaus a Hetterscheid a 6 km obchvat města Hessisch-Lichtenau.

Polsko

 • Dva nové úseky dálnice A1 (Lodž – Katowice) o délce 20 km budou otevřeny na podzim.
 • Rychlostní silnice S3 (Szczecin - Legnica), která běží paralelně s německými hranicemi, bude rozšířena o více než 100 km na Legnica.
 • Další otevírání úseků je plánováno na rychlostní silnici S5 (Wroclaw – Poznaň) a S7 (Gdaňsk – Varšava – Krakov).

Slovinsko

 • Na konci roku bude otevřen 6 km úsek nově budované dálnice A4 směrem k chorvatským hranicím mezi městem Ptuj a hraničním přechodem Macelj.

Skotsko

 • Od 4. září 2017 je v Edinburghu otevřen nový most přes Firth of Forth.

Srbsko

 • Dalších 33 km se otevře do konce roku na dálnici A1 mezi městy Grdelica – Vladičin Han.

Makedonie

 • Brzy bude pro turisty jednodušší cesta do Řecka. Na jaře bude v Makedonii otevřen nový 28 km úsek dálnice A1 (Skopje - Gevgelija) mezi městy Demir Kapija a Smokvicí.

Rumunsko

 • Nově se bude otevírat 21 km dálnice A1 (GÜG Nadlac – Timisoara - Sibiu) mezi Cosevita a Ilia.
 • Do roku 2020 bude dostavěno 34 km dálnice z Maďarska přes Rumunsko. Otevřou se úseky mezi Marginou a Cosevitou a Ilja a Deva.
Zdroje:
ÚAMK

Kurzy

Kurzovní lístek: 25.5.2024 Exchange s.r.o.

EUR 24,610 24,710
USD 22,700 22,840
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články