Jaké zákony mohou v zahraničí překvapit české turisty

15. 3. 2010 – 20:18 | Zákony | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Jaké zákony mohou v zahraničí překvapit české turisty
Před dovolenou si zjistěte od delegáta co se v danné zemi nesmí, Foto: SXC | zdroj: NašePeníze.cz

Některé zahraniční zákony je dobré vědět před dovolenou. Mohlo by se vám totiž snadno stát, že vás zahraniční policie bude pokutovat za pro vás zcela běžnou věc. Přinášíme výběr 10 nejpodivnějších zákonů z různých zemí světa, na které si turisté musí dát velký pozor.

 

Singapur - zákaz žvýkání žvýkačky, krmení ptáků, plivání a nesplachování veřejných toalet

 

Tento zákon je to zdůvodňován čistě estetickými důvody. Nikomu není příjemné chodit po chodnících plných vyžvýkaných žvýkaček, ptačího trusu a není příliš příjemné používat nespláchnutou toaletu.

Takzvaný "protižvýkačkový zákon" byl v Singapuru zaveden v roce 2004. Jedinou povolenou žvýkačkou je Nicorette, která se používá k odvykání kouření, musíte ji však v Singapuru dostat předepsanou od lékaře a lékaři musí evidovat jména pacientů užívajících tuto speciální žvýkačku.

 

<%Anketa25%>

 

Thajsko - zákaz řízení bez trička

 

Pro někoho může být velmi lákavé řízení motorky nebo auta v horkém thajském podnebí bez trička. Je však potřeba opatrnost, jelikož za to hrozí v Thajsku pokuta v přepočtu na naše koruny přibližně 180 Kč.

 

Francie - zákaz líbání na vlakových zastávkách

 

Podle místních lidí byla v roce 1910 zničena romantika na francouzských vlakových stanicích. Od této doby je totiž zákonem zakázáno líbání na vlakových nástupištích. Tento zákon měl zabránit zpoždění vlaků a protože není stanoven žádný trest za nedodržení tohoto zákona, tak můžete být pouze zdvořile požádáni, abyste opustili nástupiště.

 

Spojené Arabské Emiráty - zákaz stravování na veřejnosti během Ramadánu

 

Pokud hodláte cestovat do SAE během měsíce svátku Ramadan, buďte opatrní. Stravování na veřejnosti za denního světla vás může stát víc než byste mohli očekávat. Za porušení tohoto zákona můžete skončit až ve vězení stejně jako dva britští turisté, kteří v minulosti toto pravidlo porušili a byli na 3 týdny umístěni do vazby. Jiní turisté museli zaplatit v přepočtu na naše koruny přibližně 5000 Kč za pití džusu na veřejnosti.

 

Rusko ( Moskva) - zákaz řízení špinavých aut

 

V Moskvě si musíte dát pozor, jak špinavé auto řídíte. Problémem však může být to, že příslušný ruský zákon přesně nedefinuje, jak špinavé je opravdu špinavé. Proto si dávejte pozor na čistotu svého vozu nebo vám hrozí pokuta v přepočtu na naše koruny přibližně 1900 Kč.

 

Kanada - zákaz placení ve velkém množství drobných mincí

 

Zákon o kanadské měně z roku 1985 stanovil pokyny, kolik mincí by mělo být používáno. Nikdo však nedefinoval, kolik je rozumný počet mincí použitých při placení. Není stanovena žádná pokuta, která by postihovala platbu velkým množstvím mincí. Prodavač v obchodě má ale právo neprodat zboží zákazníkovi, který hodlá platit velkým počtem mincí.

 

Itálie - zákaz krmení holubů

 

V Benátkách je zakázáno krmení holubů. Tento zákon byl zaveden z důvodu, že holubí trus znečišťuje místní budovy. Pokud budete přistiženi při krmení holubů na náměstí Sv. Marka v Benátkách, hrozí vám pokuta 40-50 EUR ( 1000 - 1200 Kč), pokuta však může ze zákona dosáhnout v přepočtu až 400 EUR (11000 Kč).

 

Německo - zákaz zastavení a chůze na dálnici

 

Pokud Vám dojde v Německu na dálnici benzín, je to v podstatě nelegální. A další potíže nastanou pokud vystoupíte z auta. Takže pokud zastavíte, protože vám došel benzín, tak vám policie naúčtuje pokutu 70 EUR ( 1800 Kč), avšak pakliže i vystoupíte, tak vám hrozí další pokuta ve stejné výši.

 

Grenada - zákaz procházení v plavkách

 

Tato karibská ostrovní země má zajímavý zákon. Pokud ležíte v plavkách na pláži, je všechno v pořádku. Pozor si ovšem musíte dát, pokud se rozhodnete procházet např. po pobřeží.


Procházení v plavkách je zde totiž povoleno pouze na plážích, jinak vám hrozí pokuta až do výše 270 USD ( 5000 Kč).

 

Dánsko, Česká republika - zákaz jízdy autem s vypnutými světly

 

Při řízení vozu v ČR nebo Dánsku musíte mít vždy zapnuté světla bez ohledu na to, jak slunečné je počasí. Tento zákon je ve srovnání s okolními státy neobvyklý, ale pravdou je, že není zase tak nesmyslný. Z výzkumů totiž vyplývá, že osvětlená vozidla jsou více viditelná a tím se výrazně snižuje riziko dopravních nehod.

 

Kam dál?

- Pošlete svého plyšáka na dovolenou, vznikla unikátní cestovka

- Dovolená: Nejkrásnější a nejdražší hotelové pokoje světa jsou i v Česku

- Dovolená: Nejlepší potápěčské a šnorchlovací destinace na světě

- Dovolená: 20 nejlepších výhledů na světě

- Dovolená: Deset nejzajímavějších opuštěných měst na světě

- Na co si dát pozor při nákupu dovolené a jak ji případně reklamovat

Kurzy

Kurzovní lístek: 24.2.2024 Exchange s.r.o.

EUR 25,300 25,380
USD 23,280 23,400
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články