Jančurovy žluté vlaky mají díky komfotu přilákat cestující, vyšší platy zase strojvedoucí

10. 10. 2010 – 20:11 | Firmy | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Jančurovy žluté vlaky mají díky komfotu přilákat cestující, vyšší platy zase strojvedoucí
RegioJet má zájem převzít regionální tratě, které chce stát zrušit, Foto: RegioJet | zdroj: NašePeníze.cz

Dceřiná společnost Student Agency RegioJet má zájem převzít všechny regionální tratě, které by mohly být v rámci úspor zrušeny. V neděli to v pořadu České televize Otázky Václava Moravce sdělil majitel Student Agency Radim Jančura.

Správa železniční dopravní cesty (SŽDC) plánuje zrušit až 25 prodělečných tratí napříč regiony. "To jsou tratě, které má smysl provozovat. Myslím si, že když se zvýší kvalita, tak poroste i počet cestujících," sdělil Jančura. Podle něj by RegioJet mohla převzít všechny zrušením ohrožené tratě, v tom případě by si je udržovala sama.

"Smlouvy jsou ale podepsané mezi kraji a Českými drahami, takže by tam musela být nějaké dohoda, že by České dráhy ty tratě pustily. Pronajali bychom si, nebo koupili za tržní cenu ty motoráčky, které tam nyní jezdí a sami bychom si je zrekonstruovali," sdělil Jančura.

"Pokud bude mít RegioJet zájem o naše vozy, tak jsme připraveni diskutovat o jejich případném pronájmu či prodeji," potvrdil v pořadu generální ředitel Českých drah Petr Žaluda. Dráhy se podle něj k převzetí dotyčných tratí nechystají. "Dráhy mají zájem provozovat dopravu na všech těchto tratích. České dráhy ale nechtějí zpátky činnost provozování tratí, tuto činnost jsme převedli na SŽDC," vysvělil ředitel.

Podle Jančury jediný kraj, se kterým jeho firma o převzení ohrožených tratí aktivně vede jednání, je Karlovarský kraj. "U karlovarského kraje jsme měli pocit, že se jim naše nabídka líbí," dodal Jančura.

 

<%Anketa212%>

 

RegioJet chce do první poloviny roku 2011 začít konkurovat Českým drahám na trati mezi Ostravou a Prahou. Společnost má zájem například i o trať Znojmo - Havlíčkův Brod, to však připadá v úvahu až o rok později.

 

Jančura: Stewardku budeme mít v každém vagonu

 

Chystané žluté vlaky společnosti RegioJet , které by měly na české koleje vyrazit v první polovině 2011, budou mít místo průvodčích stewardku. Jak v nedělním pořadu Otázky Václava Moravce na České televizi sdělil jednatel společnosti Student Agency Radim Jančura, stewardka bude v každém vagonu.

"Nejdražší na vlaku je prázdná sedačka, ta stojí nejvíce peněz. Stewardka, která se bude starat o cestující, by tu každou prázdnou sedačku měla zaplnit," sdělil Jančura s tím, že firma nechce šetřit na špatných místech, ale naopak investovat do cestujících s tím, že se o ně bude starat. Stewardka by tak měla být cestujícím k dispozici v každém vagonu.

"Jančura bude levnější a bude mít víc zaměstnanců. To je perpetum mobile," nevěřícně kroutil hlavou jeho oponent, generální ředitel Českých drah Petr Žaluda. Polovinu nákladů Českých drah totiž tvoří mzdové prostředky.

Jančura také sdělil, že strojvedoucí jeho firmy dostanou na mzdě o 10 procent více než u Českých drah. "Potřebujeme je získat na svoji stranu a přeplatit je. Zaměstnanci, kteří celý život pracovali na "socialistických drahách" a mají přijít k "tomu kapitalistovi," tak musejí mít důvod přejít," vysvětlil Jančura.

V současné době má k dispozici devět rychlíkových lokomotiv za půl miliardy korun, které firma pořídila na jaře tohoto roku. Jde o poslední elektrické lokomotivy, které byly vyrobeny v 90. letech minulého století ve Škodě Plzeň. Probíhá i tendr na dodavatele 50 vagonů.

-Mediafax

K tématu:

- Odškodné za zpoždění vlaků či špatný komfort - kdy máte nárok?

- Tomio Okamura: Kompenzace za zpoždění vlaku je trapná komedie.

Kurzy

Kurzovní lístek: 2.12.2023 Exchange s.r.o.

EUR 24,260 24,340
USD 22,280 22,420
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články