Janota: Brusel nám kontrolovat státní rozpočet nebude

9. 6. 2010 – 14:20 | Evropská unie | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Janota: Brusel nám kontrolovat státní rozpočet nebude
Některé země EU mají veřejný dluh vyšší i než 100 procent HDP, Foto: SXC | zdroj: NašePeníze.cz

Brusel nebude žádné členské zemi Evropské unii kontrolovat státní rozpočet, řekl ve středu ministr financí Eduard Janota.

Podle něj budou členské země předkládat vybraná makroekonomická data, o kterých se bude diskutovat v rámci Rady financí a hospodářství (Ecofin).

„Každá země Evropské unie má slabá místa, která potřebuje řešit,“ řekl Janota.

„Země budou překládat určité makroekonomické ukazatele a poté o nich budou diskutovat ministři financí v rámci rady Ecofin,“ dodal. Podle ministra nepůjde však o žádná závazná pravidla, ale jen doporučení, jak by si měly jednotlivé země EU počínat.

Zadlužování zemí EU začíná být podle Janoty fenoménem. „V rámci České republiky nejde však o palčivý problém, neboť Česko má dluh zhruba 40 procent vůči hrubému domácímu produktu (HDP). Palčivějším problémem je však rychlost našeho zadlužování,“ dodal ministr financí.

Některé země EU mají veřejný dluh vyšší i než 100 procent HDP. S tím souvisí i nedodržování rozpočtových pravidel. „Většina sankcí se však týká zemí eurozóny,“ řekl ministr. Podle Janoty je nutné, aby členské země předkládaly pravdivé statistiky. Některé země si na základě falšování statistik ulehčovaly situaci. Jednou ze sankcí by mohlo být omezení toku peněz ze strukturálních a kohezních fondů.

-Mediafax

Kurzy

Kurzovní lístek: 14.6.2024 Exchange s.r.o.

EUR 24,640 24,760
USD 22,960 23,140
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články