Jiří Paroubek se stal nejlépe placeným českým spisovatelem

10. 12. 2011 – 8:57 | Životní styl | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Jiří Paroubek se stal nejlépe placeným českým spisovatelem
Mezi nejlépe honorované autory knih patří i Paroubkova manželka Petra, Foto: Neoluxor | zdroj: NašePeníze.cz

Jiří Paroubek se stal zřejmě nejlépe placeným českým spisovatelem. Jeho honorář za dvě knihy - Ve službě republice a Plnou parou v politice - činil čtyři miliony korun, a to bez ohledu na to, kolik knih se prodá, informuje v sobotním vydání deník MF DNES.

Podle oslovených nakladatelů a knihkupců jde o zcela ojedinělé podmínky, o nichž si mohou nejlepší a nejprodávanější čeští spisovatelé nechat zdát. Třeba Michal Viewegh má z každé prodané knihy 15 procent. Paroubkův podíl vychází na dvojnásobek, popisuje MF DNES.

Jak je možné, že měl expremiér tak exkluzivní podmínky? Jeho vydavatel Aleš Lederer tvrdí, že se mu vydání Paroubkových knih vyplatilo. Je prý o ně obrovský zájem, jedné se prodalo přes 40 tisíc a druhé přes tři tisíce. Zajímavé je, že v nejznámějších kamenných obchodech šly Paroubkovy knihy na odbyt velmi málo. MF DNES zjistila, že drtivou většinu výtisků (30 tisíc) zřejmě prodal přes internet. Nabízí se otázka, zda většinu nákladu někdo hromadně neskoupil. Tak jako se to v případě Paroubka už dříve stalo.

Další nestandardní skutečností podle MF DNES je, že přes prodej čtyřiceti tisíc výtisků jediné knihy se Paroubek letos ani jednou neobjevil v první desítce žebříčku nejprodávanějších titulů svazu knihkupců, který mapuje nákupy knih běžnými zákazníky.

Mezi nejlépe honorované autory knih patří i Paroubkova manželka Petra. Za svou prvotinu V botičkách od Diora inkasovala milion korun, což je nevídaných 50 procent z ceny knihy, která stála dvě stovky a prodalo se jí deset tisíc výtisků. Standardní odměna pro spisovatele se přitom pohybuje od sedmi do deseti procent.

Díky honorářům si Paroubkovi mohli nedávno pořídit a opravit domek na malebném řeckém ostrově Ithaka, uvádí MF DNES.

-Zdenek Michora | MED

Kurzy

Kurzovní lístek: 2.12.2023 Exchange s.r.o.

EUR 24,260 24,340
USD 22,280 22,420
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články