John: Česko o evropské dotace nepřijde

10. 2. 2011 – 20:18 | Evropská unie | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

John: Česko o evropské dotace nepřijde
ČR je jednou z mála zemí EU, která celorepublikové vzdělávací, výzkumné a výcvikové středisko pro záchranáře nemá, Foto: SXC | zdroj: NašePeníze.cz

Zrušení projektu obřího výcvikového centra v Hradci Králové obhajoval na kontrolním výboru Poslanecké sněmovny ministr vnitra Radek John (VV). O prostředky, které do projektu měla vložit Evropská unie, Česko nepřijde, řekl ve čtvrtek John.

Dlouhé jednání sněmovního kontrolního výboru ve čtvrtek zahájila pře ministra Johna s předsedou výboru Vojtěchem Filipem (KSČM). Několik minut řešili, zda byl vůbec projekt hradeckého výcvikového centra schválen, případně kým a za jakých podmínek. Filipa zajímalo, zda když o realizaci projektu rozhodla vláda, John s ní konzultoval také jeho zrušení.

"Já jsem zrušení projektu s nikým konzultovat nemusel, protože ten projekt neexistoval. Žádný projekt jsem nezastavil, protože projekt nikdy schválen nebyl, zastavil jsem projektový záměr," vysvětloval John. Vláda podle něj schválila programový dokument integrovaného operačního programu, nerozhodovala však o jednotlivých projektech, které byly jeho součástí

Poslanci si následně vyměňovali názory na to, zda bylo zastavení tak velkého projektu přínosem (případně pro koho), a zda na tom Česko může finančně prodělat.

Členy výboru totiž zajímal hlavně dopad, který by rozhodnutí o pozastavení projektu mělo na výši peněz, kterou měla Česká republika na realizaci projektu dostat z evropských fondů. Podle původního záměru totiž měl být projekt výcvikového centra v Hradci Králové zafinancován EU z 85 procent, 15 procent se potom mělo hradit z rozpočtu. V absolutních číslech by to znamenalo, že s ukončením projektu by Česko mohlo přijít asi o 1,3 miliardy korun. To však John popřel.

"My ty peníze budeme čerpat, a vyčerpáme stejnou částku. Jen jsme se rozhodli, že místo jednoho dlouhodobého projektu vytvoříme několik menších krátkodobých projektů," řekl John. Podle něj by mělo být v současné době prioritou vylepšit technologickou vybavenost integrovaných záchranných složek.

Na zlepšení technologií by tak mohlo podle Johna Česko vyčerpat asi 700 milionů korun, dalších 300 by šlo na zlepšení akceschopnosti hasičů, zbylé peníze potom třeba na budování infrastruktury. Poslanci Johna "grilovali" přes hodinu a půl, záměr financovat technologie na úkor dlouhodobého projektu zpochybňovali. Poslanec Václav Klučka (ČSSD) upozornil na složité procedury čerpání evropských peněz a komplikace, které záměr nahradit jeden velký projekt třemi dílčími, může přinést. Dodal, že může být problém projekty přes EU rychle prosadit a do konce roku vyčerpat všechny finanční zdroje.

Výbor nakonec požádal ministra, aby mu do konce února přeložil seznam investičních akcí, kterým by se evropské peníze přidělily.

Projekt výcvikového centra v Hradci Králové za zhruba 1,8 miliardy korun zastavilo kvůli nedostatku financí ministerstvo vnitra na konci listopadu. Středisko a akademie pro výcvik záchranářů přesto nemusí skončit u ledu. Ministerstvo vnitra chce společně s armádou využit pro hasiče vojenský prostor ve Vyškově.

ČR je jednou z mála zemí EU, která celorepublikové vzdělávací, výzkumné a výcvikové středisko pro záchranáře nemá. Projekt Národního centra pro krizovou připravenost a výcvik složek integrovaného záchranného systému je součástí Integrovaného operačního programu 2007 až 2013, který jako jeden z programů na využívání strukturálních fondů Evropské unie v ČR schválila v prosinci 2007 Evropská komise.

-Martina Týblová, Martina Týblová, Tomáš Paták | MED

Kurzy

Kurzovní lístek: 13.7.2024 Exchange s.r.o.

EUR 25,210 25,290
USD 23,130 23,250
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články