K oživení ekonomiky přispívají především střední a středně velké firmy

18. 11. 2009 – 2:12 | Firmy | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

K oživení ekonomiky přispívají především střední a středně velké firmy
Foto: NašePeníze.cz | zdroj: NašePeníze.cz

Již druhý po sobě jdoucí mírný mezikvartální růst HDP, který naznačuje konec recese, je podle Hospodářské komory České republiky (HK ČR) pozitivní zprávou pro celou ekonomiku, zejména pro budoucí daňové příjmy státního rozpočtu.


„Stát a vláda přitom české hospodářství v podstatě nijak ´prorůstově´ nestimulovaly, proto mají aktuální data ČSÚ vyšší vypovídající hodnotu ohledně skutečného stavu české ekonomiky než statistiky z jiných zemí Evropské unie, kde k podpůrným injekcím došlo,“ uvedl prezident Hospodářské komory Petr Kužel.

„Hybatelem současného hospodářského oživení jsou podle našich informací pro svou flexibilitu především střední a středně velké podniky. I přes očekávané pololetní snížení daňových příjmů obcí, které jsou důležitým zadavatelem zakázek pro české firmy, prognózuje hospodářská komora pro celý příští rok zvýšení výkonu české ekonomiku o 0,5 procenta,“ poznamenal Petr Kužel.

Zveřejněná předběžná data Českého statistického úřadu o růstu HDP ve třetím letošním čtvrtletí oproti druhému kvartálu 2009 o 0,8 procenta korespondují s výsledky nedávného průzkumu HK ČR. Podle této studie se počet podniků, který pro rok 2010 optimisticky odhaduje svou celkovou ekonomickou situaci, v září 2009 zvýšil v Česku na rovných 28 procent ve srovnání s 10,2 procenta letos v únoru. Počet pesimistických firem se snížil v uvedeném období zhruba dvakrát z 61,9 na 30,1 procenta. Optimismus roste především u firem střední velikosti.

Náznaky konce recese hlásí i Evropská unie. Ve třetím čtvrtletí letošního roku ve srovnání s minulým čtvrtletím stoupl hrubý domácí produkt ´eurozóny´ o 0,4 procenta a v celé sedmadvacítce o 0,2 procenta. Z toho například Francie hlásí růst o 0,3 procenta, Itálie o 0,6 procenta a Německo o 0,7 procenta. Amerika v tempu oživení (+0,9 procenta) má před EU mírný náskok.

Meziročně je však HDP Česka i Evropské unie stále ve zhruba čtyřprocentním propadu. Útlum americké ekonomiky v letošním třetím čtvrtletí oproti stejnému období loni je přitom už jen přibližně dvouprocentní.

Kurzy

Kurzovní lístek: 22.6.2024 Exchange s.r.o.

EUR 24,850 24,930
USD 23,250 23,390
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články