Kalkulačka: Jak vám klesne čistá mzda podle vládního balíčku?

- Práce autor: Redakce NašePeníze.cz

Vláda odsouhlasila kromě dalšího růstu DPH i růst daně z příjmu a to rovnou u všech pracujících. Spočítejte si jak se vám změní čistá mzda podle vládního balíčku.

Problém je v tom, že balíček změn, zvyšuje zaměstnancům zdravotní pojistné ze 4,5 na 6,5 procenta z hrubé mzdy, Foto:SXC

Problém je v tom, že balíček změn, zvyšuje zaměstnancům zdravotní pojistné ze 4,5 na 6,5 procenta z hrubé mzdy, Foto:SXC , zdroj: NašePeníze.cz

Od roku 2014 má být zrušena takzvaná superhrubá mzda, ze které pracující odvádějí 15 procent daň. Od tohoto roku vláda schválila zvýšení daně rovnou na 20 procent z hrubé mzdy.

Mohlo by vás zajímat: Souhrnem: Co schválila vláda? Co nás čeká v dalších letech?

Je pravdou, že ve skutečnosti daň klesne. 15 procent ze superhrubé mzdy totiž odpovídá přibližně 21 procentům z hrubé. Nově by měla být tedy daň pouze 20 procent.

Problém je v tom, že balíček změn, zvyšuje zaměstnancům zdravotní pojistné ze 4,5 na 6,5 procenta z hrubé mzdy. Celkový nižší čistý příjem prakticky všem zaměstnancům proto klesne.

Už od roku 2013 klesne mzda lidem s příjmy nad 100000Kč. Zavádí totiž takzvanou solidární přirážku ve výši sedmi procent, která by měla platit tři roky.

Spočítejte si o kolik vám měsíčně klesne čistá mzda

Mzdová kalkulačka čisté mzdy podle daňové reformy je zde

 

 

Tagy: peníze plat mzdová kalkulačka čistá mzda